Home Sport Japonsko – Kostarika 0:1. Tři body za jedinou střelu na branku

Japonsko – Kostarika 0:1. Tři body za jedinou střelu na branku

Šťastný střelec Keysher Fuller v objetí spoluhráčů FOTO - ČTK/AP

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Kostariky poorazili na mistrovství světa v Kataru Japonsko 1:0 a po nepovedeném startu oživili naději na postup do osmifinále. Zápas ve skupině E v Rajjánu rozhodl devět minut před koncem Keysher Fuller a byla to vůbec první střela na branku, kterou středoamerický tým na šampionátu vypálil.

Japonci měli výraznou převahu, ale nic z ní nevytěžili. Účinkování ve skupině zakončí ve čtvrtek proti Španělsku, Kostariku čeká Německo a šanci na postup mají ještě všechny čtyři týmy.

Trenér Kostariky Luis Fernando Suárez byl rád, že jeho tým zůstává ve hře. »Stále žijeme a to je nejdůležitější. Vždycky jsem říkal, že ještě nejsme mrtví. Čtvrteční zápas bude stejně těžký jako ten dnešní. Ale můžeme dál snít,« řekl kouč, který v roce 2006 dovedl do osmifinále tým Ekvádoru.

V postup ale dál věří i jeho protějšek Hadžime Morijasu. »Na našem plánu hrát tady víc než tři zápasy se nic nemění. I proti Španělsku máme šanci vyhrát. Dnes jsme zkusili všechno, ale výsledek se nedostavil,« řekl Morijasu.

Fotbal, který nebyl příliš pohledný

Trenér Suárez udělal i přes debakl od Španělska jen dvě změny, zato japonská sestava se změnila na pěti místech. Důvěru dostal i Doan, který proti Německu vyrovnávacím gólem nastartoval senzační obrat. Pro další čtyři hráče to byla premiéra na tomto šampionátu.

Kostaričané v prvním utkání ani jednou nevystřelili a ani tentokrát dopředu nijak nespěchali. Většinou kombinovali na vlastní polovině nebo ve středu hřiště. Ale i Japonci se proti pětičlenné obraně těžko prosazovali, nedokázali soupeře ničím překvapit. A tak v prvním poločase diváci neviděli ani jednu střelu na branku.

S tím nebyl spokojen ani japonský trenér Morijasu a po přestávce poslal na trávník dva čerstvé hráče. Druhý z hrdinů zápasu s Německem Asano útok okamžitě oživil a po jeho přihrávce Morita hned v první minutě poprvé prověřil brankáře Navase.

Ale byl to jen záblesk, asijský tým se pak znovu vrátil ke zdlouhavému rozehrávání. Naopak v 81. minutě při ojedinělé akci překvapil Fuller brankáře Gondu, který si na jeho umístěnou střelu sice sáhl, ale nedokázal ji vytěsnit.

Blízko k vyrovnání byl při závaru před kostarickou brankou Kamada, ale trefil jen nohy padajícího brankáře Navase. Kostarický gólman, startující na třetím šampionátu, udržel čisté konto a s ním i šanci svého týmu na postup.

Skupina E (Rajján):

Japonsko – Kostarika 0:1 (0:0)

Branka: 81. Fuller. Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett (všichni Angl.) – Brisard (video, Fr.). ŽK: Jamane, Itakura, Endo – Contreras, Borges, Calvo. Diváci: 41 479.

Japonsko: Gonda – Jamane (62. Mitoma), Itakura, Jošida, Nagatomo (46. H. Ito) – Endo, Morita – Doan (67. D. Ito), Kamada, Soma (82. Minamino) – Ueda (46. Asano). Trenér: Morijasu.

Kostarika: Navas – Fuller, Duarte, Waston, Calvo, Oviedo – Torres (65. Aguilera), Borges (89. Salas), Tejeda, Campbell (90.+5 Chacón) – Contreras (65. Bennette). Trenér: Suárez.

1.Španělsko11007:03
2.Japonsko21012:23
3.Kostarika21011:73
4.Německo10011:20

(koz, čtk)