Home Sport Novým králem sprintu byl na MS v Budapešti korunován Američan Lyles

Novým králem sprintu byl na MS v Budapešti korunován Američan Lyles

Skvělá nálada v hledišti MS FOTO - Facebook

AKTUALIZOVÁNO

Novým králem sprintu na 100 metrů byl na mistrovství světa v Budapešti korunován Američan Noah Lyles. Ke dvěma zlatům z dvoustovky přidal další nejcennější kov v nejlepším letošním čase 9,83 sekundy. Stříbro získal překvapivě Letsile Tebogo z Botswany a bronz Brit Zharnel Hughes ve stejném čase 9,88. Sprinteři na druhém až čtvrtém místě se vešli do jediné setiny sekundy.

»Hodně jsem si vzal z porážek, i těch na stovce. Na mistrovství USA jsem závodil s covidem a získal jsem bronz, ale hodně lidí by mě tehdy odepisovalo, pravděpodobně už to udělali. Věděl jsem, co mám udělat. Přijel jsem si sem pro tři zlata, odfajfkoval jsem si jedno, další přijdou. Stovka byla nejtěžší a tu už mám hotovou,« prohlásil Lyles.

Američtí sprinteři loni doma v Eugene obsadili na stovce celé stupně vítězů, ale v Budapešti obhájce titulu Fred Kerley nečekaně vypadl v semifinále, když se nedostal pod deset sekund, a mistr světa z roku 2019 Christian Coleman doběhl ve finále pátý. Olympijský vítěz Ital Lamont Marcell Jacobs skončil už v semifinále a další z favoritů Jihoafričan Akani Simbine dokonce ještě před ním, protože měl předčasný start.

Potřetí v řadě…

Uganďan Joshua Cheptegei vyhrál potřetí v řadě na MS běh na 10 000 m. Světový rekordman nastoupil v polovině závěrečného kola a zvítězil díky skvělému finiši v čase 27:51,42. Druhým místem překvapil Keňan Daniel Simiu Ebenyo a o bronz svou sbírku obohatil olympijský vítěz z Tokia Selemon Barega z Etiopie.

Soutěž kladivářů překvapivě vyhrál jednadvacetiletý Kanaďan Ethan Katzberg v národním rekordu 81,25 m. Pětinásobný mistr světa Polák Fajdek skončil bez medaile čtvrtý. Jeho krajan a olympijský vítěz Wojciech Nowicki vybojoval stříbrnou medaili.

Maďarské publikum rozjásal hned v úvodu Bence Halász, který zahájil soutěž hodem 80,82 m. Favority zaskočil a dlouho jeho jméno svítilo na prvním místě. Až ve čtvrté sérii ho o jediný centimetr přehodil Nowicki a po Katzbergově explozi v páté sérii na něj zbyl bronz, stejně jako na MS v roce 2019.

Johnsonová-Thompsonová se vrátila na trůn

Na sedmibojařský trůn se po vážném zranění achilovky vrátila Britka Katarina Johnsonová-Thompsonová a vystřídala na něm Belgičanku Nafissatou Thiamovou, která kvůli podobným problémům na mistrovství světa v Budapešti scházela. Nasbírala 6740 bodů, o dvacet víc než Američanka Anna Hallová.

Britská mistryně světa z roku 2019 se na první místo vyhoupla až druhý den v dálce, kde zapsala 654 centimetrů. V oštěpu si vylepšila osobní rekord na 46,14 m a vedení udržela i díky svému dalšímu maximu v závěrečné osmistovce. »Byl to hodně vyčerpávající sedmiboj, jeden z nejtěžších vůbec. Odložený start kvůli bouřce, pak dlouhý den. Spala jsem jen tři hodiny. Všechny holky tady zaslouží respekt,« řekla unavená vítězka.

Hallová sice po prvním dnu vedla s náskokem 93 bodů, ale nezopakovala skvělý výkon z Götzisu, kde zůstala jen dvanáct bodů pod sedmitisícovou hranicí. Po trápení s oštěpem se propadla na třetí místo a až vynikající půlka ji dovedla ke stříbru. Další americká favoritka Taliyah Brooksová v dálce třikrát přešlápla a skončila.

Třetí byla Anouk Vetterová z Nizozemska, které po dvou nepovedených disciplínách v úvodu patřilo až osmnácté místo. Oštěp je ale její nejsilnější zbraní a výkon 59,57 ji vynesl na druhou pozici, kterou obsadila i loni v Eugene. V závěru ji ale předstihla Hallová.

Martínková ve třetí desítce

Chodecký závod žen na 20 kilometrů vyhrála Španělka Mária Pérezová s náskokem 25 sekund. Napodobila krajana Álvara Martína, který zvítězil na stejné trati v sobotu. Česká reprezentantka Eliška Martínková obsadila 27. místo.

Dlouho udávala tempo ve vedoucí sedmičlenné skupině Kimberly Garcíaová Leónová z Peru, která loni v Eugene triumfovala na obou tratích. V této skupině překvapivě scházela trojnásobná mistryně světa Číňanka Liou Chung, startující na osmém světovém šampionátu. V závěru neudržela tempo ani její krajanka a světová rekordmanka Číňanka Jang Ťia-jü a chodecká velmoc, která získala na této trati pět zlatých medailí v řadě, vyšla naprázdno.

Čtyři kilometry před cílem skupinu roztrhla Pérezová a k titulu mistryně Evropy z roku 2018 přidala světové zlato v čase 1:26:51. Letos vyhrála devět z deseti závodů a další šanci bude mít na trati 35 kilometrů, na níž v květnu v Poděbradech vytvořila světový rekord.

Stříbro vybojovala Australanka Jemima Montagová, která v Eugene skončila těsně pod medailovými stupni. Olympijská vítězka Italka Antonella Palmisanová v polovině trati na obrátce upadla, ztrátu rychle dohnala a došla si pro bronz. Na favorizovanou Peruánku Garcíaovou Leónovou zbylo jen čtvrté místo.

Jednadvacetiletá Martínková, jedna z nejmladších závodnic na startu, se pohybovala ve třetí desítce a cílem prošla v čase 1:34:02 na 27. místě. Ve srovnání se svou premiérou v Eugene si pohoršila o šest míst.

»Moc dobře se mi nešlo. Snažila jsem se zůstat v závodě, ale prostě to nešlo. Bylo to celé protrápené,« řekla Martínková České televizi. »Vedro tomu nepřidalo, ale kdyby se mi šlo dobře, nebylo to vedro, které by mi bránilo v dobrém výsledku,« uvedla medailistka z juniorského mistrovství světa i Evropy.

Postup Petržilkové a Vondrové

Členky bronzové smíšené čtvrtkařské štafety Tereza Petržilková a Lada Vondrová postoupily do pondělního semifinále běhu na 400 metrů. Jejich kolega ze štafety Matěj Krsek na tabulkově rychlejší soupeře nestačil a vypadl v rozběhu, stejně jako překážkář Vít Müller..

Nejrychlejší čas 49,90 sekundy mezi čtvrtkařkami zaběhla podle očekávání Marileidy Paulinová z Dominikánské republiky, která je při neúčasti zraněné Američanky Sydney McLaughlinové-Levroneové největší favoritkou.

Obě Češky běžely jen dvanáct hodin po úspěšné štafetě, ale síly jim nechyběly. Petržilková se skvělým finišem posunula z pátého na třetí postupové místo v čase 51,30. Zaostala tak jen pět setin za svým osobním rekordem z mistrovství republiky v Táboře.

»Běželo se mi docela dobře. Až mě to překvapilo. Musím poděkovat přírodě, přály nám podmínky, bylo příjemně, bezvětří, teplo. I v rozcvičování jsem se cítila uvolněná. Povedlo se to,« řekla českým novinářům.

Vondrová startovala v posledním, nejrychlejší rozběhu, který rychle zahájila Paulinová, stříbrná medailistka z posledních olympijských her i loňského mistrovství světa. Česká čtvrtkařka se protlačila na čtvrté místo, které sice na přímý postup nestačilo, ale čas 50,92 ano.

Vondrová běžela poprvé v kariéře pod 51 sekund a splnila limit pro účast na olympijských hrách v Paříži. »Myslím, že k tomu určitě pomohl včerejší bronz a že jsem dnes šla na start s čistou hlavou. Moc jsem nepřemýšlela a běžela, i když jsem trochu zmatkovala, když mě podbíhala ta Britka. Ale je tu spousta diváků, hnalo to dopředu. Věděla jsem, že Pauline běží rychle a že musím být co nejrychlejší,« radovala se. Celkově se zařadila na 14. místo. Petržilková si zapsala 22. čas.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here