Home Sport Liga národů: nováčkem je Vlkanova, řada opor schází

Liga národů: nováčkem je Vlkanova, řada opor schází

Adam Vlkanova FOTO - ČTK/Radek Petrášek

Trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý povolal na čtyři červnové zápasy Ligy národů jako jediného nováčka královéhradeckého záložníka Adama Vlkanovu. Ve výběru schází řada zraněných hráčů v čele s útočníkem Patrikem Schickem či středopolařem Antonínem Barákem, ze zdravotních důvodů vypadlo i několik slávistů včetně defenzivního univerzála Tomáše Holeše. Po roce a půl se do týmu vrací ofenzivní záložník Václav Černý a zpět v mužstvu je i uzdravený Vladimír Coufal.

Český tým si ve třetím ročníku Ligy národů poprvé zahraje elitní skupinu A a v červnu se představí nezvykle ve čtyřech zápasech. Nejprve 2. června přivítá Švýcarsko a o tři dny později rovněž v pražském Edenu bude hostit Španělsko. Za další čtyři dny nastoupí v Portugalsku a 12. června se představí v odvetě ve Španělsku.

Vlkanova patřil v uplynulé ligové sezoně k hlavním oporám nováčka Hradce Králové, jemuž pomohl k nečekanému šestému místu v tabulce. Sedmadvacetiletý tvořivý záložník zaznamenal v ročníku nejvyšší soutěže osm branek a stejný počet asistencí.

»Adam má za sebou vydařenou sezonu, za kterou si premiérovou pozvánku do národního týmu zaslouží. Má velký podíl na konečném ligovém umístění Hradce Králové, byl jeho ústřední postavou. Věřím, že nám ukáže, proč jsme mu dali důvěru,« řekl Šilhavý na tiskové konferenci.

Vedle nejlepšího střelce Schicka a tvořivého záložníka Baráka bude Šilhavý ze zdravotních důvodů postrádat i řadu dalších hráčů. Již delší dobu zraněni jsou obránci Jan Bořil, Ondřej Čelůstka a Tomáš Kalas a záložník Lukáš Masopust, vypadl také útočník Matěj Vydra. Ze Slavie se ze zdravotních důvodů omluvili zadák David Hovorka a záložníci Petr Ševčík, Lukáš Provod a Holeš, který byl vyhlášen nejlepším hráčem prvoligové sezony.

»Vyžádali jsme si jednotlivé lékařské zprávy, Tomáš Holeš měl nějaké zvýšené hodnoty v krvi,« uvedl technický vedoucí mužstva Tomáš Pešír, který zároveň plní roli reprezentačního manažera po konci Libora Sionka. »V nominaci chybí přibližně 10 hráčů, kteří mají zdravotní problémy. Snažili jsme se tak vybrat ten nejsilnější možný tým, který byl v danou chvíli k dispozici,« prohlásil Šilhavý.

Nominace české fotbalové reprezentace na utkání Ligy národů se Švýcarskem (2. června v Praze), se Španělskem (5. června v Praze), v Portugalsku (9. června v Lisabonu) a ve Španělsku (12. června v Málaze):

PoziceJméno a příjmeníKlubPočet startůBranky
BrankářiJiří PavlenkaBrémy140
Jindřich StaněkPlzeň30
Tomáš VaclíkOlympiakos Pireus490
ObránciJakub BrabecAris Soluň262
Vladimír CoufalWest Ham261
Milan HavelPlzeň20
Václav JemelkaOlomouc30
Aleš MatějůBenátky110
Tomáš PetrášekČenstochová30
David ZimaFC Turín70
Jaroslav ZelenýJablonec20
ZáložníciVáclav ČernýTwente Enschede20
Jakub JanktoGetafe434
Lukáš KalvachPlzeň10
Ladislav Krejčí ml.Sparta Praha10
Ondřej LingrSlavia Praha20
Jakub PešekSparta Praha104
Michal SadílekTwente Enschede100
Tomáš SoučekWest Ham489
Adam VlkanovaHradec Králové00
ÚtočníciAdam HložekSparta Praha141
Václav JurečkaSlovácko10
Jan KuchtaLokomotiv Moskva60

(čtk)