Marc-Vivien Foé. Dvacet let od fotbalové tragédie

Je to přesně 20 let, co se zastavil fotbalový svět. Během utkání Konfederačního poháru FIFA s týmem Kolumbie zkolaboval populární kamerunský záložník Marc-Viven Foé. Okamžitě to vypadalo zle, přesto všichni na trávníku nepřestávali věřit. Marně…

Oživovací pokusy selhaly. Šestadvacátého června 2003 Foé zemřel na následky srdečního selhání. Bylo mu 28 let a měl za sebou dva tituly ve francouzské lize – jeden z RC Lens, druhý s Olympiquem Lyon. V době své smrti oblékal dres ještě slavnějšího klubu – anglického Manchesteru City. Lékaři zkoumali i případnou přítomnost drog v těle hráče, výsledek byl negativní. Jedno srdce zkrátka selhalo. A paradoxně o půl roku později (25. ledna 2004) zemřel na stejnou příčinu i maďarský reprezentant Miklós Fehér. V průběhu ligového utkání jeho Benfiky na půdě Vitórie Guimarães, které bylo vysíláno přímým přenosem, obdržel Fehér od rozhodčího žlutou kartu, následně se jí pousmál a zkolaboval v půlce hřiště jako Foé.

Média začala rozebírat zátěž fotbalistů i jejich zdravotní připravenost, včetně role lékařů. Zapojil se bulvár, ale i seriózní periodika. Od té doby se nic takového elitnímu hráči nestalo. Ovšem Marc-Vivien Foé se stal symbolem. Je mu věnována plaketa na zdi v pamětních zahradách »Citizens«, RC Lens po něm nechal pojmenovat ulici v blízkosti svého stánku a po pohřbu v Kamerunu byl tamní hlavou státu vyznamenán za zásluhy.

(koz)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy