Home Sport Medailisté z Jeruzaléma jsou doma

Medailisté z Jeruzaléma jsou doma

V pátečních dopoledních hodinách přicestovala zpět do Prahy česká juniorská reprezentace, která nás v předešlých dnech tak úspěšně reprezentovala na evropském šampionátu této kategorie v Jeruzalémě.

Český tým zaznamenal své historicky vůbec nejúspěšnější vystoupení na mistrovství Evropy juniorů, které se koná už od roku 1964 a má za sebou 27 vydání. Naši atleti a atletky vybojovali v Izraeli hned osm cenných kovů, za což patří české reprezentaci v medailovém hodnocení národů velmi lichotivé třetí místo za suverénním Německem (8-8-7) a Švédskem (5-2-0). V bodovém hodnocení národů jsme pak obsadili sedmou příčku s 80 body.

Hned ve třech disciplínách se mohla česká atletika radovat ze zisku zlaté medaile. Kontinentální tituly vybojovali Jakub Dudycha v běhu na 800 metrů, Lurdes Gloria Manuel ve sprintu na 400 metrů a Karolína Jarošová v běhu na 3000 metrů překážek, která navíc svůj triumf ozdobila novým juniorským národním rekordem 10:04,57, přičemž je věkem stále ještě dorostenkou.

Stříbro přidal diskař Jan Svozil, jenž se tak postaral o jediné české pódiové umístění v technických disciplínách. Všechny čtyři bronzové medaile totiž naši reprezentanti vybojovali opět na dráze. V běhu na 1500 metrů vystoupali na bronzový stupínek Natálie Millerová a Ondřej Gajdoš, které následně doplnily obě dívčí štafety. Ta čtvrtkařská navíc přidala díky času 3:34,84 národní rekord této kategorie.

Další tři atleti zaostali jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtých místech. Koulařce Martině Mazurové chybělo k bronzu 15 centimetrů. Sedmibojařce Adéle Tkáčové scházelo 46 bodů a výškaře Tomase Järvinena připravil o medaili pouze horší zápis.

Dohromady si český tým v Jeruzalémě připsal 21 finálových umístění. Z toho bylo 19 individuálních, což je skvělá bilance, když uvážíme, že v individuálních disciplínách startovalo 42 atletů a atletek. Celkem v patnácti disciplínách dosáhly naše naděje na bodované umístění do osmé příčky.

Těšit nás může také to, že hned 22 atletů a atletek, což je polovina týmu, nás bude mít možnost reprezentovat minimálně ještě na mistrovství světa juniorů v příštím roce, a to včetně všech tří zlatých medailistů letošního MEJ. Velký potenciál jeruzalémského týmu pak potvrzuje i to, že poměrně hojný počet atletů a atletek, kteří zde velmi dobře zazávodili, spadá ještě do kategorie dorostu. Adéle Holubové a Janě Johanové je dokonce stále teprve patnáct let a už se dokázaly probojovat do TOP 8 na MEJ, a to ještě pro zranění chyběl český dorostenecký rekordman ve skoku do dálky Petr Meindlschmid. Na nadcházejících mládežnických šampionátech se tak jistě máme na co těšit.

(koz)

FOTO – ČAS/Ivana Roháčková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here