Mítink plný hvězd. Do Czech Indoor Gala zbývají hodiny

Již zítra se v ostravské atletické hale uskuteční další ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala 2023, který je stříbrným mítinkem World Athletics Indoor Tour. Při této příležitosti proběhl dnes v odpoledních hodinách přímo na závodní ploše mediální brífink za účasti čtyř hvězd mítinku Zdeňka Stromšíka, Terezy Petržilkové, Alayshy Johnson, Jeremiaha Azu a Patryka Dobka.

Mítink Czech Indoor Gala už se natrvalo zabydlel v kalendáři World Athletics Indoor Tour a také letos patří do kategorie Silver, což potvrzuje jeho špičkovou kvalitu. »Čeká nás již sedmý ročník tohoto mítinku, můžeme tedy hovořit o určité tradici. Naší původní ideou při jeho vytváření bylo, abychom umožnili nejlepším českým atletům se nejen utkat s kvalitní zahraniční konkurencí, ale také aby měli možnost splnění nominačních kritérií na silně obsazeném mezinárodním mítinku v domácím prostředí. Těší mě, že se nám tyto ambice daří každoročně naplňovat. Výrazně tomu napomáhá také velká podpora ze strany Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostrava,« řekl na úvod brífinku předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Sprint na 60 metrů mužů bývá velkým lákadlem každého halového mítinku a Czech Indoor Gala nebude výjimkou. Do Ostravy totiž přicestoval bronzový medailista z evropského šampionátu v Mnichově Jeremiah Azu. Mladý Brit se nachází v parádní formě i v úvodu této halové sezóny. O uplynulém víkendu zvítězil na mítinku v německém Düsseldorfu v čase 6,60. Jeho osobák z minulé halové sezóny je pak ještě kvalitnější, a to 6,56. »Jsem rád, že se mohu do Ostravy vrátit. Závodil jsem zde už na Zlaté tretře. Pro zítřejší závod vám žádný konkrétní čas neřeknu, ale rád bych běžel opravdu rychle,« uvedl.

Vítězství z minulého ročníku Czech Indoor Gala obhajuje Jan Veleba. Loni bral primát v čase 6,65 a letos si i ve svých 36 letech dokázal opět posunout hodnotu osobního rekordu na 6,64. V nadějné formě se nachází také domácí Zdeněk Stromšík, jenž se na mítinku Jablonec Indoor prezentoval časem 6,68. »Zítřejší závod je pro mě důležitý směrem k rankingu pro halový evropský šampionát v Istanbulu. V této hale trávím ohromné množství času a závodit před domácím publikem je vždy velká motivace,« prozradil svěřenec Jaroslava Vlčka.

Velmi atraktivní zámořskou akvizicí na šedesátce překážek žen je Američanka Alaysha Johnson. Ta se loni blýskla na amerických trial neskutečně rychlým časem na stovce překážek, když brala v Eugene stříbro za 12,35. Letos zatím závodila dvakrát a hned při svém úvodním startu v Iowě si zaběhla nový osobák 7,84. »Těší mě, že tady mohu být. Cítím se opravdu dobře a ráda bych útočila nejen na rekord haly, který je 7,99, ale i na své osobním maximum, tak doufám, že budu zítra halu opouštět s oběma splněnými cíli,« sdělila své ambice. 

V Ostravě se jí ovšem postaví dvojnásobná halová mistryně Evropy na této distanci Nizozemka Nadine Visser. Bývala vícebojařka opanovala poslední dva kontinentální šampionáty pod střechou a při svém vítězství před dvěma lety v Toruni se stala časem 7,77 sedmou nejrychlejší Evropankou historie v této disciplíně. Obě favoritky ostravského klání se utkaly při nedělním mítinku v Düsseldorfu a z tohoto souboje vyšla lépe Johnson, která skončila třetí za 7,88. Visser byla při své letošní závodní premiéře čtvrtá za 7,93.

Obhájkyní vítězství z minulého ročníku je Helena Jiranová, která si loni právě na Czech Indoor Gala zaběhla osobák 8,03. V životní formě se pak nacházejí další dvě české překážkářky Tereza Vokálová s Terezou Elenou Šínovou. Obě už si letos posunuly svá kariérní maxima na 8,15.

Vrchol: ženská čtvrtka

Jedním z vrcholů mítinku by měl být závod žen na 400 metrů, kde uvidíme například čtvrtou ženu loňského světového šampionátu v Eugene Nizozemku Lieke Klaver, která se pod otevřeným nebem výrazně přiblížila padesátivteřinové hranici, a to na pouhých osmnáct setin. Chybět nebudou ani naše nejlepší čtvrtkařky v čele s Ladou Vondrovou a Terezou Petržilkovou, která se letos nachází v životní formě a momentálně dokonce vede časem 52,74 průběžné národní tabulky. »Mám za sebou kvalitní přípravu. Zlepšila jsem se v podstatě ve všech tréninkových atributech a je to znát i na výsledcích. Ráda bych útočila na ostrý limit pro HME v Istanbulu, který je 52,20,« řekla.

Na mužské osmistovce se můžeme těšit na bronzového muže olympijského finále v Tokiu a úřadujícího halového mistra Evropy Poláka Patryka Dobka, který se do Ostravy přesunul přímo z tréninkového kempu v Jihoafrické republice. »V Ostravě mě čeká můj první start v halové sezóně, ve které bych rád obhájil titul mistra Evropy z Toruně. Bude to velký test mé formy po soustředění v Africe a hodně mi napoví,« věří. Dobek je papírovým favoritem, ale cestu za potvrzením papírových předpokladů nebude mít rozhodně snadnou. Mezi jeho soupeři je například velezkušený Amel Tuka z Bosny a Herzegoviny a také téměř kompletní česká špička.

(pk)

FOTO – ČAS

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy