Home Sport MS: rekordní objem sázek, vysoká sledovanost, ale jen stovka fanoušků při příletu...

MS: rekordní objem sázek, vysoká sledovanost, ale jen stovka fanoušků při příletu bronzového týmu

FOTO - ČTK/Michal Kamaryt

Objem sázek na skončeném mistrovství světa v hokeji se u domácích sázkových kanceláří dostal rekordně přes dvě miliardy korun, a překonal tak 1,8 miliardy z roku 2019. Zájmu sázkařů pomohla cesta českého výběru ve Finsku za bronzem. Na šampionátu se více dařilo favoritům, proto sázkové společnosti prohrávaly. Nejvyšší čistou výhrou bylo 635 000 korun.

Objem sázek u Tipsportu, Fortuny a Chance dosáhl 1,995 miliardy korun. Podle odhadů patří těmto firmám přes 90 procent trhu. Ostatní společnosti objem sázek většinou nezveřejňují, dá se ale předpokládat, že celkové sázky v Česku přesáhly zhruba dvě miliardy.

Dosavadním rekordem byly sázky z hokejového mistrovství světa na Slovensku v roce 2019, kdy dosáhly 1,8 miliardy korun. Celkově rekordní událostí bylo fotbalové MS v roce 2018 v Rusku s objemem 2,5 miliardy korun.

»Mistrovství překonalo rekordní hodnoty minulých šampionátů a bylo to hodně kvůli českému národnímu týmu, který byl ve hře do posledního dne, a vzhledem k účasti hvězd z NHL si fanoušci zápasy nenechali ujít. Sledovanost sportu a sázky jsou spojené nádoby,« uvedla společnosti Tipsport, u které sázkaři vsadili celkem 1,15 miliardy Kč.

»Důvodem je jednoznačně postup českého týmu do bojů o medaile, který výrazně zvyšuje atraktivitu posledního hracího víkendu a zároveň medailové očekávání, které se nakonec naplnilo,« dodala sázková kancelář Fortuna. Celkově náběry u ní vystoupaly na 625 milionů korun, což je o zhruba deset procent více, než na loňském šampionátu v Lotyšsku.

Zlato získalo Finsko před obhájci z Kanady a Češi brali bronz. Stupně vítězů tak obsadili sázkoví favorité a i v jednotlivých zápasech měli převážně navrch. »I když prohrávali, zápas většinou otočili. Mistrovství tak bylo z pohledu zisku spíše méně úspěšné,« uvedl Tipsport. »Na souboj USA s Českem o bronz si sázkaři vsadili za 8,5 milionu, přičemž nás přehráli o 1,8 milionu korun,« uvedla příklad Markéta Světlíková, mluvčí Chance, která přijala náběry za 220 milionů korun.

Největší výhra činila 879 tisíc korun ze sázky za 300 tisíc korun, že v 1. třetině zápasu Kazachstánu s Německem padne dva a více gólu. Čistá výhra tak byla 579 tisíc. Nejvyšší čistou výhru bylo 635 tisíc korun z vkladu 250 tisíc korun u Fortuny na výhry USA nad Lotyšskem, Slovenska nad Francií a Kanady nad Německem.

Nejvyšší sázkou bylo 700 tisíc korun u Tipsportu na výhru Česka nad Velkou Británií, ale zisk z vsazené částky byl při kurzu 1,02:1 jen 14 tisíc korun. U Fortuny si sázkař vsadil půl milionu na výhru Slovenska nad Francií a čistá výhra činila 210 tisíc korun.

Nadprůměrné vklady sázkařů zaznamenala i společnost Sazkabet. »Příjem sázek překonal například letošní hokejový turnaj na olympijských hrách v Pekingu,« uvedla Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky. »V zápase o bronz i za nepříznivého stavu 1:3 téměř 60 procent sázejících věřilo ve vítězství našich hokejistů a výhra 8:4 byla tedy pro Sazkabet ztrátová. Naopak zisk přineslo finále, ve kterém pouze deset procent sázejících trefilo remízu v základní hrací době,« uvedla.

Už tradičně se hodně tipovalo i tzv. live. Například v duelu o 3. místo sázkaři věřili v obrat Čechů. »A výrazně nás porazili, vyhráli kolem deseti milionů korun,« uvedl Tipsport.

Nejsledovanější pořad dne

Rekordy počítala o víkendu i Česká televize. Nedělní zápas s USA vidělo 1,4 milionu lidí, stal se tak nejsledovanějším pořadem dne. Vidělo jej 52 procent všech diváků u televizních obrazovek. Zároveň šlo o nejsledovanější zápas české reprezentace na letošním šampionátu.

Sledovanost zápasů na MS ve vyřazovacích bojích rostla. Zatímco čtvrtfinále s Německem vidělo 1,12 milionu diváků starších čtyř let, semifinále s Kanadou si nenechalo ujít 1,29 milionu lidí, což představovalo podíl na publiku 45 procent.

Stovka fandů na Ruzyni

Čísla sázek i sledovanost byly vysoké, jen přistání na ruzyňském letišti v Praze letos, navzdory zisku medaile triumfální nebylo. Na ruzyňském letišti hokejisty přivítalo zhruba 100 fanoušků.

Tým se s příletem lehce opozdil, zpoždění nabral už při odletu z Tampere. Hráči se po přistání čekajícím příznivcům trpělivě podepisovali a fotili se s nimi. Na útočníka Hynka Zohornu čekal jeho mladší bratr Radim.

»Let by trošku zpožděný, ale bylo to v pohodě. Měli jsme strašně moc báglů, medaile byly trošku těžší… Nakonec jsme tady a zdraví,« prohlásil kanonýr David Pastrňák, který ozdobil duel o bronz hattrickem.

»Byli jsme na hotelu všichni společně s rodinami. Dali jsme si výbornou večeři a nějaké pivko. Bylo to super. Na pár hodin jsem se i vyspal. Ráno byl brzký autobus. Doufejme, že se dneska ještě sejdeme,« řekl Pastrňák a nechtěl prozradit, kde budou oslavy pokračovat. »Takhle, my to ještě určené nemáme. Samozřejmě se sejdeme a hledejte,« smál se se sedmi góly nejlepší kanonýr šampionátu.

Opora San Jose Tomáš Hertl si také první medaili v kariéře na reprezentační scéně užíval. »Bylo tam všechno možné, hodně zpívání a tancování. Polejval se trenér… Potom na hotelu, je to nejlepší si zazpívat s klukama české písničky. Byli jsme hlavně pohromadě, všichni jsme si to užili a ještě užijeme. Máme ještě týmovou večeři, probereme a uvidíme, jak to bude dál,« popsal plány dalších oslav Hertl, jemuž asistoval v náruči u rozhovoru devatenáctiměsíční syn Tobias.

(koz)