ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve 12. kole první fotbalové ligy sudí Ondřej Berka správně nevyloučil sparťanského stopera Filipa Panáka, který po své vlastní chybě v rozehrávce, sundal těsně před vápnem českobudějovického útočínka Wale Musu Alliho, jenž mohl jít z kraje vápna sám na brankáře Vindahla, a ještě mu v tutovce nabíhal Quadri Adediran. Panák viděl jen žlutou kartu, a to především z důvodu, že Alli běžel z úhlu a ještě ho křižoval další stoper Sparty Asger Sörensen. Uvedla to v dnešním komuniké Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR, která už nicméně nebyla tak shovívavá ohledně vyloučení teplického hráče Nemanji Mičeviče v utkání Teplice – Ostrava.

»V 69. minutě utkání rozhodčí správně udělil žlutou kartu hráči domácího družstva č. 27 za zmaření slibně se rozvíjející akce. K podražení soupeře došlo zhruba 2 metry od boční strany pokutového území. Útočící hráč běžel na branku z méně výhodného úhlu, a ještě mohlo dojít k souboji s dalším bránícím hráčem domácího družstva č. 25,« uvedla komise ohledně sporného momentu na Letné. Ten byl v inkriminovaném duelu jediný, Sparta si v pohodovéM tempu dokráčela pro vysokou výhru nad Dynamem 4:0.

V Teplicích plálo mnohem více emocí. Trenér domácích Zdenko Frťala si dokonce na tiskové konferenci po prohře s Baníkem 0:1 stěžoval na rozhodčí. »Obvykle se nevyjadřuji k rozhodčím, není to styl mé práce, ale teď musím. V první půli jsme měli kopat penaltu za faul na Hronka a červená karta pro Mičeviče nebyla ani náhodou. Stálo nás to spoustu sil, a i když jsme si s oslabením dobře poradili, inkasovali jsme takový trochu náhodný gól,« uvedl Frťala.

Komise rozhodčích mu dnes dala za pravdu jen v jenom případě. »V 29. minutě utkání rozhodčí správně nenařídil pokutový kop pro domácí družstvo. Po zahrání rohového kopu došlo k souboji hráče domácího družstva č. 15 (Hronka) s hráčem hostujícího družstva č. 5 (Boulou), po kterém oba dva upadli na zem. Nemáme průkazný záběr, ze kterého by šlo určit, zda došlo k přestupku bránícího hráče. VAR správně neintervenoval,« uvedla komise.

Zato však kritizovala červenou kartu pro Mičeviče, jenž na konci první půle čistě odehrál míč, ovšem následně přizvedl nohy a povalil k zemi hostujícího Abdullahiho Tanka. Hlavní arbitr Ondřej Pechanec nejdříve souboj pustil, ovšem červenou udělil následně intervence videorozhodčího, jímž byl Ladislav Szikszay. Komise k tomu napsala následující: »Ve 44. minutě utkání rozhodčí na základě intervence VAR nesprávně vyloučil hráče domácího družstva č. 18. V souboji o míč hráč domácího družstva nejdříve ve skluzu zasáhl míč, který se vzápětí odrazil od nohy útočícího hráče č. 20, následně došlo ke kontaktu zvednuté nohy domácího hráče s útočícím hráčem. Přikláníme se k tomu, že se spíše jednalo o přestupek – podražení soupeře. Jednalo se o velmi složitou situaci na posouzení. VAR neměl intervenovat, protože přestupek nebyl jednoznačný a útočící hráč neměl míč pod kontrolou – nejednalo se o zmaření zjevné brankové možnosti.«

Naopak v pořádku byl neuznaný gól Pardubic v duelu s Olomoucí. Místo vedení 2:0 svítil na ukazateli skóre stav 1:0, a o nejhubenější vedení nakonec Východočeši přišli v nastaveném čase. Branka Emila Tischlera byla odvolána, jelikož jeho spoluhráč Ladislav Krobot stál v ofsajdovém postavení nedaleko brankáře Digani. »V 63. minutě utkání rozhodčí na základě intervence VAR správně neuznal branku domácího družstva pro ofsajd. Hráč domácího družstva č. 17 nacházející se v ofsajdové pozici ovlivnil soupeře tím, že ho držel za ruku a tím ho omezil v možnosti zapojit se do obranné akce. Útočící hráč č. 17 současně stál v bezprostřední blízkosti brankáře a tím ho mohl ovlivnit,« napsala komise.

Ta se podle Komunikačního manuálu schváleného před sezónou 2023/2024 ke čtyřem situacím vybraným médii. Kromě toho se ale zabývá všemi důležitými situacemi konkrétního ligového kola.

(koz)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here