Čeští fotbalisté nastoupí v neděli v Plzni proti Faerským ostrovům k šestému z osmi utkání kvalifikace mistrovství Evropy a pokusí se aspoň částečně napravit dojem po čtvrteční porážce 0:3 v Albánii. Po nepovedeném zápase v Tiraně klesli reprezentanti ve skupině na nepostupové třetí místo. Pokud chtějí mít hru o účast na šampionátu v příštím roce nadále ve svých rukách, musejí v závěrečném duelu říjnového programu získat tři body. Národní mužstvo opět povede trenér Jaroslav Šilhavý, jehož pozicí se bude po skončení srazu v příštím týdnu zabývat výkonný výbor Fotbalové asociace ČR.

České mužstvo ve čtvrtek v oslabení utrpělo první porážku v kvalifikaci i v letošním roce a ještě více si zkomplikovalo boj o účast na Euru v příštím roce v Německu. Šilhavého svěřenci ztrácejí z třetího místa v tabulce bod na druhé Polsko a už pět bodů na vedoucí Albánii. Oba soupeři odehráli o utkání více.

Na mistrovství Evropy postoupí první dva týmy ve skupině, česká reprezentace na kontinentálním šampionátu od rozdělení federace ještě nikdy nechyběla. O zbylá tři místa na závěrečném turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci.

Po nepodařeném utkání v Tiraně se dostal pod ještě větší tlak kouč Šilhavý, který má smlouvu do konce skupiny s případnou opcí na závěrečný turnaj. Jeho svěřence čekají v kvalifikaci ještě tři zápasy – po říjnovém duelu s Faeřany se v listopadu představí v Polsku a na závěr přivítají Moldavsko.

»Je to těžké, ale pořád to máme ve svých rukách. Je to stále o nás. Mou povinností je teď připravit tým na neděli, což je krátká doba,« uvedl po prohře v Tiraně Šilhavý. O své pozici nechtěl příliš spekulovat.

Předseda FAČR Petr Fousek ještě v noci svolal mimořádné jednání výkonného výboru, který se sejde v příštím týdnu. Aktuálně podle něj musí národní celek za každou cenu zvládnout zápas s Faerskými ostrovy, a proto před nedělí zatím žádné změny nenastaly.

Jako velký favorit…

České mužstvo je před duelem v Plzni navzdory současnému rozpoložení obrovským favoritem. S Faeřany reprezentace vyhrála od rozdělení federace všech šest zápasů a neinkasovala v nich. V červnovém venkovním utkání v Tórshavnu reprezentanti zvítězili 3:0 i díky dvěma brankám Václava Černého.

Faeřané, kteří ještě nikdy neprošli na velkou akci, dosud získali ve skupině jediný bod za remízu 1:1 s Moldavskem. Od té doby 131. tým žebříčku FIFA šestkrát po sobě prohrál a dal jediný gól. Ve čtvrtek doma podlehl 0:2 Polsku.

»Pořád je to v našich rukách, ale určitě jsme si to hodně ztížili. Musíme v neděli udělat povinné tři body proti Faerským ostrovům,« řekl novinářům kapitán Tomáš Souček, který je přesvědčen, že se mužstvo z prohry v Tiraně oklepe. »Ukáže se, jak silný náš tým je. Já doufám, že je pořád hodně silný. Vzájemně si předáme sebevědomí, podpoříme jeden druhého. Věřím, že to zvládneme,« doplnil osmadvacetiletý záložník.

Bez Mojmíra Chytila

Národní tým, který včera po obědě přiletěl zpět do Prahy, může spoléhat na velmi pozitivní bilanci v Plzni. V samostatné historii na západě Čech v osmi utkáních ještě nenašel přemožitele a v soutěžním duelu tam pokaždé zvítězil. Doma prohrál jediný z posledních 15 zápasů.

Šilhavému bude chybět útočník Mojmír Chytil, který byl v Tiraně na konci prvního poločasu po druhé žluté kartě vyloučen za údajnou úmyslnou ruku při šanci. Je pravděpodobné, že kouč udělá i další změny v sestavě. Zápas má v neděli výkop v 18.00.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here