Home Sport Nebylo to skvělé mistrovství, ale skvěle dopadlo, hodnotí světový bronz kouč Vůjtek

Nebylo to skvělé mistrovství, ale skvěle dopadlo, hodnotí světový bronz kouč Vůjtek

FOTO - ČTK/Michal Kamaryt

Jako velký úspěch označil zisk bronzové medaile na světovém šampionátu dlouholetý hokejový trenér Vladimir Vůjtek starší. Zkušený kouč, který před deseti lety přivedl Slovensko k nečekanému stříbru, ocenil výkon českých reprezentantů v závěru zápasu o bronz s USA (8:4) a soudržnost týmu na celém MS. Podle něj šampionát skvěle dopadl, ale celkově to zase tak skvělé nebylo.

Vůjtkovi z turnaje utkví v hlavě především přesilovky první formace Červenka – Krejčí – Pastrňák. »Když bylo potřeba zápasy potáhnout a přidat něco navíc, tak tato trojice sehrála famózní kombinace a ty nás posunuly dál, ať už v kontextu utkání či celého turnaje,« řekl Vůjtek.

Podle něj je třeba vidět i to, že některé zápasy reprezentantům nevyšly. »Tím nemám na mysli jen porážku s Rakouskem, kterou negativně vnímala veřejnost. Ale prohráli jsme i se Švédskem, Finskem a Kanadou. To je dost. Ale z týmu byla cítit soudržnost, vytvořila se tam skvělá parta. Teď jsme rádi, že máme medaili, ale musíme se poučit i z proher,« dodal pětasedmdesátiletý trenér.

Ještě v polovině zápasu s USA to nevypadalo, že medailový půst skončí, český tým prohrával 1:3. »Měli jsme špatný vstup do utkání, ale postupně jsme se do toho dostali, Nezlomil nás ani gól v oslabení na konci první třetiny. Od půlky zápasu se mi zdálo, že Američanům docházely síly. Hráli na čtyři beky, měli toho mnohem víc plné zuby, než naši hráči. To rozhodlo,« hodnotil Vůjtek.

Vůjtek naposledy vedl reprezentaci v roce 2016 na mistrovství světa v Rusku, kde Česko prohrálo ve čtvrtfinále právě s USA po nájezdech 1:2. »Vzpomněl jsem si na to, ale nebral jsem to jako nějakou pomstu za šest let starou prohru,« řekl Vůjtek.

V Rusku tehdy koučoval finskou reprezentaci Kari Jalonen a přivedl ji ke stříbru, ve finále prohráli Finové s Kanadou. »My jsme se ale nepotkali, ani na ledě, ani osobně. Každý jsme hráli skupinu jinde, my v Moskvě a oni v Petrohradu,« vybavil si trenér.

Nyní Jalonen přivedl k bronzu Česko. »Já jsem byl od začátku pro to, aby se národního celku ujal zahraniční trenér. Naši trenéři to zkoušeli a nepovedlo se. Teď to s cizincem vyšlo a hlavní je, že máme medaili,« dodal Vůjtek.

(čtk)