Nejlepší proti nejhoršímu. Přesto se Vítkovice proti Motoru nadřely

Hokejisté Vítkovic zvítězili ve 22. kole extraligy nad Českými Budějovicemi 4:3. O desáté domácí výhře Ostravanů v sezoně v jedenáctém utkání rozhodl ve 48. minutě obránce Petr Gewiese. Jihočeši potřetí za sebou bodově vyšli naprázdno.

Vítkovice po dlouhé době nastoupily v kompletní sestavě a jeden z uzdravených navrátilců Mueller hned v šesté minutě nabil na rychlý vedoucí gól Bukartsovi, který zaznamenal už dvanáctou trefu sezony. Nástup se nesl v režii domácích, jejichž náskok i přes další nevyužité šance zdvojnásobil za 88 sekund po průniku kolem mantinelu Fridrich, u jehož branky si připsal asistenci i rozehrávající gólman Stezka.

Ani za stavu 0:2 se ale Jihočechům nepodlomily nohy. Stezka vychytal Čachotského, pak hostům po střele Lakatoše pomohla tyč, ale v 15. minutě je vrátil do zápasu Strnad, který v přečíslení prostřelil Stezku.

Zanedlouho mohl Hovorka i vyrovnat, ale Stezka byl proti. A tak hosty potrestal Chlán, který se podobně jako Fridrich protáhl kolem hrazení a zblízka překonal uzdraveného Hrachovinu, který se do sestavy Motoru vrátil po více než měsíci.

Budějovičtí přesto dále se soupeřem drželi krok a na ledě to moc nevypadalo, že proti sobě hrají nejlepší tým na domácím ledě proti tomu nejhoršímu venku. Ve 25. minutě Motor také snížil, když Stezkovi proklouzla za záda Šenkeříkova střela. Hostující bek tak mohl proti svému někdejšímu klubu oslavit svůj první gól v ročníku.

Bukarts pak promarnil šanci na čtvrtý gól, což Vítkovice přišlo draho. V 37. minutě ztratily kotouč za vlastní brankou, Strnadovu ránu Stezka navíc smolně vyrazil přímo na Pechovu hůl, která zblízka vyrovnala.

Domácí však do třetí části vstoupili opět o něco aktivněji a ke třem bodům je přiblížil Gewiese, který bombou od modré čáry překonal Hrachovinu. Protože pak vítězství nepojistili, museli se v závěru bránit proti šesti hráčům soupeře, který si však vyloženou šanci nevytvořil.

Jihočeši klesli na poslední příčku tabulky, protože Kladno porazilo doma třetí Olomouc 5:2 a posunulo se z posledního na 13. místo. Rytíři bodovali v pátém z posledních šesti utkání a potřetí z toho vyhráli. Po dvou gólech dali Jakub Klepiš a Adam Kubík, tři body za gól a dvě asistence si připsal Adam Brodecki.

»Dnes nám vyšel vstup do zápasu. Myslím, že do desáté minuty jsme byli lepší. Nechápu ale, co se pak v našich hlavách stalo. Až do konce druhé třetiny to pak byl náš nejhorší hokej v sezoně. Hráči si asi za stavu 3:1 už mysleli mysleli, že to půjde samo. Ve třetí třetině jsme zredukovali sestavu a šli jsme do ní tak, že budeme trpěliví. Byli jsme potom rádi za gól po střele z první. Ceníme si toho vítězství a vrátíme se zpátky k tvrdé práci,« zhodnotil duel vítkovický kormidelník Miloš Holaň. Jeho protějšek Jaroslav Modrý k tomu připojil: »Nezačali jsme dobře, Vítkovice na nás vlítly, my jsme udělali chyby. Kluci ale ukázali výborný charakter. Zlepšili jsme pohyb a ve druhé třetině jsme se dostali do utkání. V třetí třetině to bylo o tom jednom gólu, který dali oni. Tým, který je v laufu, hrají lehčeji, to nám naopak chybí.«

Pardubice vyrovnaly klubový rekord

Hokejisté Pardubic dnes vyhráli na ledě Karlových Varů 3:1 a dvanáctým vítězstvím v řadě vyrovnali klubový rekord. Dvěma asistencemi se na tom podílel útočník Lukáš Radil. Dynamo tak Západočechům oplatilo porážku z prvního vzájemného souboje v sezoně. Zápas byl speciální pro trenéra Východočechů Radima Rulíka, v dresu domácích totiž nastoupil jeho syn Adam. »Dnes to byl takový opatrnější hokej, protože Vary si nás trošku hlídaly,« řekl po výhře 3:1 kouč Rulík.

Stejným rozdílem vyhrála Mladá Boleslav na ledě Brna a z plného bodového zisku se radovala po deseti kolech. Na vedoucí gól brněnského Kima Strömberga z úvodu utkání odpověděli Martin Beránek, Pavel Kousal a do prázdné branky Ondřej Najman. Kometa prohrála potřetí za sebou, v tabulce zůstává pátá, hosté poskočili na šestou příčku.

Ještě o gól více dala Plzeň v Hradci Králové a vyhrála tak venku 4:1. Západočeši zabrali po třech porážkách, jejich triumf řídil třemi asistencemi útočník Petr Kodýtek. Plzeň se tak v tabulce posunula na sedmé místo, o skóre před Hradec Králové. »Máme spoustu střel a šancí, ale pokud nebudeme důraznější v zakončení a nebudeme dávat víc gólů, tak nebudeme vyhrávat,« litoval kouč Hradce Tomáš Martinec. »Musíme pochválit kluky za bojovnost. Jsme strašně rádi za vítězství,« dodal plzeňský Petr Kořínek.

Venku slaví i Třinec, který zvítězil v Litvínově 2:1 v prodloužení a svého soupeře zdolal pošesté v řadě. Oceláři vyhráli šestý z posledních sedmi zápasů a upevnili si čtvrté místo. Gólem a nahrávkou se na tom v přesilovkách podíleli útočníci Martin Růžička a Tomáš Marcinko, který po 31 vteřinách rozhodl prodloužení. Verva doma prohrála po čtyřech výhrách a zůstala dvanáctá. »Remíza byla spravedlivá. Proměnili jsme přesilovku v prodloužení a máme bod navíc, kterého si velmi ceníme, protože jsme hráli proti velmi dobrému soupeři,« konstatoval Vladimír Országh, asistent Ocelářů.

Sparta pod Hořavou i podruhé vyhrála

V posledním večerním duelu Sparta porazila Liberec 3:1. Pražané vyhráli od nástupu kouče Miloslava Hořavy, jenž měl dnes poprvé vedle sebe v roli rovnocenného kolegy Švéda Hanse Wallsona, i druhý zápas. Vítězný gól dal ve 35. minutě útočník Michal Řepík, jenž zvyšoval v početní výhodě na 2:0. Bílí Tygři nebodovali potřetí za poslední čtyři vystoupení.

»Očekávali jsme těžký zápas, protože Liberec je výborné mužstvo. Věděli jsme, jaká je jejich síla. A jsme hrozně rádi, že takovou tou vůlí a chutí se nám i se štěstím podařilo zápas zvládnout. Každopádně to bylo těžké utkání a pro nás je stoprocentně moc dobře, že jsme úspěšně navázali na minulý zápas ve Varech,« zhodnotil utkání staronový kouč Pražanů Hořava.

»Neodehráli jsme špatné utkání, ale bohužel jsme nebodovali, takže samozřejmě nejsme spokojení. Sparta hrála výborně, my jsme se malinko vrátili do zápasu gólem na 1:2 a mysleli jsme si, že bychom utkání mohli ještě zdramatizovat a otočit, jenže ve třetí třetině jsme si vytvořili na můj vkus málo šancí na to, abychom utkání dotáhli k bodům,« kontroval Patrik Augusta, trenér Liberce.

* * *

HC Vítkovice Ridera – HC Motor České Budějovice 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Roberts Bukarts (Mueller, Krieger), 7. Fridrich (Mikuš, Stezka), 18. Chlán, 48. Gewiese (L. Kovář, Kalus) – 15. Strnad (Gulaš, Gazda), 25. Šenkeřík, 37. Pech (Strnad, Gulaš). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 5045.

HC Verva Litvínov – HC Oceláři Třinec 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Estephan z trest. střílení – 36. M. Růžička (Hrňa, Marcinko), 61. Marcinko (M. Růžička, Daňo). Rozhodčí: A. Jeřábek, Úlehla – Ondráček, Hynek. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. Diváci: 3469.

HC Energie Karlovy Vary – HC Dynamo Pardubice 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 46. Koblasa (O. Beránek, Černoch) – 22. T. Zohorna (R. Kousal, Radil), 31. Říčka (Radil, Čerešňák), 60. Košťálek. Rozhodčí: Horák, Kika – Brejcha, Malý. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 2805.

HC Kometa Brno – BK Mladá Boleslav 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Strömberg (Koblížek, Zaťovič) – 26. M. Beránek (Fořt), 40. P. Kousal (Stříteský), 59. O. Najman (Lantoši, Aberg). Rozhodčí: Pražák, Obadal – Hlavatý, Axman. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 6031.

Mountfield Hradec Králové – HC Škoda Plzeň 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 46. Kevin Klíma (Jergl) – 17. Schleiss (Kodýtek), 33. Suchý (Kodýtek, Hrabík), 37. Houdek (Suchý, Malát), 53. Rekonen (Kodýtek, Holešinský). Rozhodčí: Hribik, Vrba – Lučan, Rampír. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 3566.

Rytíři Kladno – HC Olomouc 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Klepiš (Brodecki, Indrák), 8. Klepiš (Brodecki, Sotnieks), 13. Kubík (Sotnieks, Ticháček), 25. Kubík (Kehar), 38. Brodecki (Plekanec) – 13. Olesz (J. Knotek, J. Káňa), 50. Nahodil (Olesz, Škůrek). Rozhodčí: Veselý, Šindel – Lhotský, Klouček. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 2917.

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Němeček (M. Jandus, Sobotka), 35. Řepík (Kempný, Tomášek), 58. Tomášek (E. Thorell) – 39. Ivan (Ordoš). Rozhodčí: Sýkora, Hejduk – J. Svoboda, Hnát. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 9279.