Home Sport Nejsme konkurenceschopní, řekl o současném českém hokeji Moravec

Nejsme konkurenceschopní, řekl o současném českém hokeji Moravec

FOTO - ČTK/Vít Šimánek

Bývalý vynikající útočník David Moravec byl ve středu večer uveden jako 145. člen do Síně slávy českého hokeje. Devětačtyřicetiletý olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa přiznal, že je to pro něj velká čest. Řekl, že základem jeho úspěchů byly vůle a láska k hokeji, která jej provází až do současnosti. V hokeji totiž i nadále působí, aktuálně jako šéftrenér mládeže v prvoligové Porubě.

»Moje kariéra byla vždy hodně založena na vůli. Chtěl jsem se dostat z malého města dál. V Opavě jsem zažil trenéra, který mě nakopl a naučil pokoru a respekt,« řekl Moravec a poděkoval již zesnulému Františku Vimmerovi. »Na trenéry jsem pak měl štěstí po celou kariéru. Štěstí je zapotřebí, ale člověk tomu musí jít naproti. Dennodenní práce je potřeba. Děkuji všem, kteří mě doprovázeli kariérou a neměnil bych,« podotkl.

Uvedení do Síně slávy považuje za největší ocenění, jaké mohl po skončení hokejové kariéry dostat. »Jsem šťastný, že jsem se dostal do opravdu vybrané společnosti. Je to největší výhra, kterou jsem zpětně získal, a je to super. Těžko se to popisuje, ale je za tím strašně moc dřiny. Všichni vidí jen zlatou medaili a podobné věci, ale to, co tomu předcházelo, se těžko říká,« uvedl Moravec, jenž sám sebe označuje za »hokejového blázna«.

»Lidé nepracují nezištně pro hokej«

Rodák z Opavy se v roce 1998 podílel na největším triumfu českého hokeje, zisku zlaté medaile pod pěti kruhy v Naganu. Je mistrem světa z let 1999 a 2001, ve druhém případě vstřelil v souboji o zlato proti Finsku vítězný gól v prodloužení. Bronz získal na MS 1997 a 1998. Který úspěch pro něj znamenal nejvíc, to určit nechtěl.

»Jsem šťastný za každou medaili. Nerozlišuji to. Nagano, finále mistrovství světa. Jsem šťastný, že jsem byl součástí silné generace. A kdybych si měl vybrat nějaký moment, tak bych asi řekl něco, co úplně nesouvisí s výsledky. Láska k hokeji, to mě drželo nejvíc. Já jsem to miloval a miluji doteď,« prohlásil Moravec. »Ne vždy máte skvělé parťáky nebo spoluhráče, trenéry. I hra je někdy proti. Láska k hokeji mě ale vždy držela, a proto jsem dřel, abych se dostal co nejvýše,« doplnil.

Moravec po skončení hráčské kariéry působil jako manažer u mládežnických reprezentačních výběrů i u národního týmu žen, nyní trénuje dorost v Porubě. Z aktuální situace v českém hokeji nemá moc velkou radost. »Není to teď úplně povedená část historie českého hokeje. Nejsme konkurenceschopní a myslím, že spousta lidí, kteří jsou teď u hokeje, tak to asi nedělají nezištně pro český hokej. To je ale můj názor, nesnědl jsem všechnu kaši na světě,« řekl Moravec.

(koz, čtk)