Home Sport Nominace pro Istanbul schválena. Nejžhavějším želízkem je Staněk

Nominace pro Istanbul schválena. Nejžhavějším želízkem je Staněk

Tomáš Staněk s medailí z Glasgowa 2019 FOTO - atletika.cz

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci pro halové mistrovství Evropy v Istanbulu. Do Turecka odcestuje čtrnáct českých atletů a atletek.

Nejžhavějším českým želízkem v ohni bude koulař Tomáš Staněk, jenž obhajuje titulu evropského šampiona z posledního HME v Toruni, a ještě před tímto víkendem se vyhříval s výkonem 21.69 na čele průběžných kontinentálních tabulek. Až v neděli se před něj díky novému národnímu rekordu 21,93 dostal Bob Bertemes z Lucemburska. Tomáš bude v Istanbulu usilovat již o čtvrtý cenný kov v řadě z halových evropských šampionátů. Kromě zlata z Toruně 2021 má ve své sbírce ještě stříbro z HME v Bělehradě 2017 a bronz HME v Glasgow 2019.

Na vysoké umístění může pomýšlet i tyčkařka Amálie Švábíková, která o uplynulém víkendu na mistrovství České republiky překonala úspěšným skokem na 472 centimetrech český rekord a vyhoupla se na třetí místo průběžných evropských tabulek. Pro svěřenkyni Štěpána Janáčka bude Istanbul druhým HME. Poprvé startovala v Glasgow 2019, kde její cesta skončila v kvalifikaci.

Mezi hlavní opory můžeme řadit také čtvrtkařku Ladu Vondrovou, které patří v průběžných evropských tabulkách osmé místo díky osobnímu rekordu z Czech Indoor Gala 51.56 a na mistrovství republiky potvrdila na dvoustovce i skvělou rychlostní formu. Lada bude ve svých třiadvaceti letech už na třetím HME a určitě může mít i finálové ambice.

V této disciplíně nebude Vondrová jedinou českou zástupkyní. Doplní ji dvanáctá žena průběžných kontinentálních tabulek Tereza Petržilková, která získala domácí titul v osobním rekordu 52,19. Premiéru na této akci si odbyla před dvěma lety v Toruni.

V běhu na 400 metrů mužů nás bude reprezentovat Matěj Krsek. Podobně jako Petržilková se mohl na domácím republikovém šampionátu těšit z titulu v kariérním maximu 46,14. Stal se tak po Pavlu Maslákovi historicky druhým nejrychlejším českým čtvrtkařem v hale a v letošních evropských tabulkách figuruje na deváté pozici. Pro Matěje bude Istanbul prvním halovým evropským šampionátem.

Mílař Filip Sasínek dokázal na posledních třech halových mistrovstvích Evropy vždy postoupit do finále. V Bělehradě 2017 zatím dosáhl svého největšího úspěchu, když si doběhl pro bronzovou medaili. O dva roky později obsadil v Glasgow čtvrté místo a na minulém HME v Toruni 2021 skončil devátý. Nyní se pokusí sérii svých finálových účastí na tomto podniku prodloužit. Společně s Tomášem Staňkem patří k nejzkušenějším členům výpravy, jelikož oba už budou startovat na svém pátém HME.

Jen o jednu účast méně má na svém kontě sprinter Zdeněk Stromšík, jenž startoval už na HME v Praze 2015. Nejvydařenější vystoupení pak prožil v Glasgow 2019, kde postoupil do semifinále. Nechyběl ani před dvěma lety v Toruni. Zdeněk zazářil na domácím šampionátu v Ostravě novým rekordem mistrovství na šedesátce 6,59, což je zároveň i jeho osobní rekord.

Vícebojař Ondřej Kopecký se loni kvalifikoval na oba mezinárodní vrcholy, ale ze hry ho vyřadilo zranění, takže svou premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými byl nucen odložit. Chuť si tak bude chtít spravit právě v istanbulském sedmiboji. Účast na HME si zajistil na mistrovství České republiky, kde bral titul v novém osobáku 6024 bodů a v průběžných evropských tabulkách je devátý.

Již na své třetí halové mistrovství Evropy odcestuje půlkař Filip Šnejdr. Svěřenec Jakuba Holuši startoval na HME v Glasgow, kde postoupil do semifinále. O dva roky později v Toruni skončila jeho cesta v rozběhu.

Po skvělých výkonech našich děvčat na halovém mistrovství České republiky se podařilo kvalifikovat také štafetě čtvrtkařek. Již zmiňované duo Lada Vondrová a Tereza Petržilková doplní ještě trojice Marcela Pírková, Nikola Bendová a benjamínek výpravy sedmnáctiletá Gloria Lurdes Manuel.

Dvě jména v nominaci pak figurují na základě udělené divoké karty. Dálkaři Radku Juškovi a mílařce Kristiině Mäki těsně unikl potvrzovací výkon čas pro start na HME, ale také na základě jejich vysokého postavení v rankingu a faktu, že na požadovaný výkon téměř dosáhli, bylo rozhodnuto o udělení divoké karty.

Juška je momentálně desátým mužem průběžných evropských tabulek svým výkonem z MČR 787 centimetrů. Na HME v Praze zazářil ziskem stříbrné medaile. O čtyři roky později v Glasgow skončil sedmý a na finále může jistě pomýšlet i v Istanbulu.

Také pro Kristiinu Mäki se jedná o třetí účast na HME. Z dosavadních dvou vystoupení na kontinentálních šampionátech pod střechou si vedla lépe v Praze 2015, kde obsadila v běhu na 3000 metrů desáté místo. V Glasgow 2019 vypadla na patnáctce v rozběhu.

V nominaci bohužel chybí Petr Svoboda, jenž si na mistrovství České republiky přivodil svalové zranění, které vylučuje jeho start v Istanbulu. Nominačním požadavkům vyhověl také čtvrtkař Vít Müller, který se ovšem jako specialista na 400 metrů překážek rozhodl dát přednost kvalitní přípravě na venkovní sezónu.

Nominace českého týmu pro halové mistrovství Evropy v Istanbulu

Zdeněk Stromšík (60 metrů)
Matěj Krsek (400 metrů)
Filip Šnejdr (800 metrů)
Filip Sasínek (1500 metrů)
Radek Juška (dálka)
Tomáš Staněk (koule)
Ondřej Kopecký (sedmiboj)

Tereza Petržilková (400 metrů, štafeta 4×400 metrů)
Lada Vondrová (400 metrů, štafeta 4×400 metrů)
Kristiina Mäki (1500 metrů)
Amálie Švábíková (tyč)
Nikola Bendová (štafeta 4×400 metrů)
Lurdes Gloria Manuel (štafeta 4×400 metrů)
Marcela Pírková (štafeta 4×400 metrů)

(pk)