Home Sport Palát nebo Rutta blíže nové smlouvě?

Palát nebo Rutta blíže nové smlouvě?

Ondřej Palát FOTO – ČTK/AP/David Zalubowski

Vedení hokejistů Tampy Bay udělalo asi krok k možnému prodloužení smluv s českými hráči Ondřejem Palátem a Janem Ruttou – vyměnilo obránce Ryana McDonagha do Nashvillu.

Za třiatřicetiletého McDonagha, jenž pomohl Lightning v roce 2020 i loni k zisku Stanleyova poháru, přijdou do Tampy obránce Philippe Myers a mladý útočník Grant Mismash. Rozdíl mezi jejich smlouvami činí podle agentury AP 4,2 milionu dolarů.

Tento krok tak může pro Lightning znamenat lepší pozici v jednání s českými hráči, jelikož dosud měl klub pod platovým stropem jen velmi malý prostor. »Dává nám to větší možnost podepsat případně znovu Paláta nebo Ruttu,« potrdil generální manažer Julien BriseBois. Útočníku Palátovi i obránci Ruttovi končí v klubu smlouvy a 13. července se mohou stát volnými hráči.

Již dříve si vedení Lightning na dalších sedm let pojistilo útočníka Nicka Paula, jemuž po sezoně skončila smlouva. Paul podepsal kontrakt na 22 milionů dolarů. BriseBois řekl, že chce s Paulem a oběma Čechy uzavřít nové kontrakty.

Sedmadvacetiletý Paul, jenž do týmu Lightning přišel v březnu z Ottawy, měl v poslední sezoně NHL smlouvu na 1,35 milionu dolarů. Nyní si ročně vydělá více než dvojnásobek. Ve finále Stanley Cupu skóroval dvakrát, nakonec se ale radovalo Colorado.

Palát ví, že výsledek je hodně nejistý

Palát bere setrvání jako prioritu. Zároveň ale připustil, že novou smlouvu chce podepsat za odpovídajících podmínek, s ohledem na všechny okolnosti je proto výsledek nejistý. Ačkoliv není nejzářivější hvězdou mužstva, jemuž letos scházely dvě výhry k završení vítězného hattricku v NHL, patří k jeho základním pilířům a dlouholetým oporám. A je zřejmé, že by si zasloužil ještě lepší podmínky, než jaké měl díky stávajícímu kontraktu na pět let za celkem 26,5 milionu dolarů, který podepsal v polovině července 2017. Tampa má v současnosti hodně malý prostor pod platovým stropem, přesto obě strany začaly jednat.

»Začalo se to řešit hned po skončení play off. Je to v řešení, moji agenti mluví s Tampou, určitě to však bude trvat pár dnů a týdnů, než se dozvíme více ohledně mé budoucnosti,« řekl Palát.

Přiznal, že po skončení šestého duelu finálové bitvy s Coloradem ho napadly i myšlenky na toto téma. »Určitě to máte v hlavě, když jste po sezoně volný hráč. Blesklo mi to hlavou, že je to možná poslední moment, co mám dres Tampy na sobě. Každý ví, jak to mají Lightning s platovým stropem. Ale uvidíme, co se stane,« řekl Palát.

Tampa je prioritou, ale…

Na otázku, zda by ho lákalo vyzkoušet trh s volnými hráči a poslechnout si nabídky z ostatních klubů NHL, které by mohly být hodně zajímavé, se mu jen těžko odpovídalo. »Je to strašně těžká otázka. Hrozně rád bych zůstal v Tampě za těch správných a rozumných podmínek. Pokud bychom ale nenašli společnou řeč a nedomluvíme se, bude to samozřejmě varianta. Kam by to ale mělo být, to teď vůbec nijak neřeším,« uvedl Palát.

Zatím totiž nechce předbíhat událostem. »Zůstat v Tampě je moje priorita, ale jak už jsem říkal – každý ví, jaká ta situace v Tampě je. A je to prostě byznys. Je mi 31 let, tady ta smlouva může být v NHL také má poslední. Každopádně by bylo náročné najít podobný jiný tým s tolika hvězdami a bývalými kapitány. Ale i v ostatních týmech jsou určitě dobří hráči,« přemítal Palát.

Dres Blesků poprvé oblékl v sezoně 2012/13 a nijak netají, že už za tu dobu přivykl prostředí i vlídnému klimatu. I proto by nerad měnil. »Deset let jsem tady na sluníčku na Floridě…« podotkl s úsměvem. »A problém s platovým stropem mají i Panthers, i když to bude spolu s Coloradem určitě tým, který bude hrát v příštích letech hodně nahoře,« dodal vzápětí.

Oboustranná spokojenost asi nereálná

Hráčův agent Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest připustil, že najít cestu k oboustranné spokojenosti se zdá být skoro nereálné. »Ondrovu situaci samozřejmě podrobně známe my, Tampa i další týmy NHL, které by o hráče Ondrových kvalit mohly mít zájem. Tampa s námi již odstartovala první sérii rozhovorů, nicméně k jednání o konkrétních možných podobách kontraktu jsme zatím nedošli. Upřímně si nadále neumím představit, co všechno by musela Tampa udělat, aby se prostor pro Ondru pod platovým stropem našel,« uvedl Spálenka.

»Zároveň je však pochopitelné, že se to budou pokoušet vyřešit, aby ho udrželi. Ondra je výjimečný hráč, což skvělým play off pouze potvrdil. Nachází se ve věku, kdy to bude jeho poslední dlouhodobá smlouva a je potřeba, aby za předchozí úspěchy byl řádně ohodnocen. My jsme každopádně připraveni na jakýkoliv vývoj, čekají nás zajímavé nejbližší týdny,« prohlásil Spálenka.

(zmk)

Předchozí článekOpět originální Česká republika
Další článekV hlavní soutěži MFF se představí druhý český film

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here