Pardubice i počtvté v sezoně porazily Plzeň a vedou extraligu již o 12 bodů

Hokejisté Pardubic zdolali v předehrávce 42. kola extraligy Plzeň 4:3 a porazili tak Indiány i počtvrté v sezoně. Východočeši otočili během druhé části stav z 1:2 na 4:2 a připsali si sedmou výhru za sebou, aniž by během úspěšné série ztratili jediný bod. Vítězný gól dal obránce Jan Košťálek. Dynamo tak vede tabulku už s dvanáctibodovým náskokem na druhé Vítkovice.

Duelu předcházel ceremoniál, při kterém bylo slavnostně vyvěšeno číslo 37, s nímž hrál za Pardubice útočník Petr Sýkora. Východočeský klub navždy vyřadil toto číslo ze své sady.

Pak začal samotný zápas, ve kterém mohli rychle skórovat hosté, ale gólman Will ještě udržel puk před brankovou čárou. Do vedení tak šli jako první Pardubičtí, když v páté minutě po zákroku Pavláta dorážel Zeman a vstřelil svůj první extraligový gól. Západočechům se potom povedlo za necelých pět minut stav otočit. Nejprve našel Schleiss prudkou přihrávkou Baránka, který zamířil přesně. V 10. minutě Plzeň vyrazila do protiútoku a přečíslení využil Schleiss, jenž sám mezi kruhy otočil stav na 2:1 pro hosty.

Východočeši, jimž se v utkání vrátili do sestavy Košťálek s Kousalem, ve druhé třetině ještě vylepšili svou střeleckou převahu, ale ani ve dvou přesilovkách nedokázali vyrovnat. Přesto nakonec po prostřední dvacetiminutovce vedl domácí tým 4:2. Za 208 sekund totiž pardubičtí hokejisté vstřelili tři branky. Vše začal ve 35. minutě Vondráček, který po zpětné přihrávce Adama Musila zamířil do odkryté branky. Stav ve prospěch Pardubic pak otočil Cienciala, jenž po ideální přihrávce Koláře z úhlu prostřelil přesouvajícího se brankáře Pavláta. A půl minuty po třetím gólu Dynama se do puku opřel Košťálek a zvýšil náskok Východočechů.

Kontaktní branka přišla pozdě…

V úvodu třetího dějství si přesilovku zahrála i Plzeň, ale nevyužila ji. Na druhé straně se v šancích Dynama objevili Kousal nebo Mandát, jehož vychytal Pavlát. Hosté se dočkali snížení v 56. minutě, kdy si Holešinský skvěle poradil a po kličce překonal Willa. Pak navíc hráli Plzeňští v početní výhodě, jenže několik nebezpečných střel ke gólu nevedlo. Pardubický brankář pak v poslední sekundě vyrazil i střelu Poura.

»Do zápasu jsme vstoupili dobře, ale pak jsme udělali chyby, po kterých nás soupeř v přečísleních potrestal. Před druhou třetinou jsme si řekli, co a jak. Začali jsme předvádět hokej, jaký bychom chtěli hrát. Výborných bylo posledních pět minut druhé třetiny, kdy jsme soupeře zatlačili. Z toho pramenily tři góly, které jsme dali. Chtěli jsme hrát pořád stejně, což se podařilo, až ke konci jsme inkasovali po chybě v obranném pásmu. Musím ocenit, že jsme se za stavu 1:2 vrátili do zápasu a dobře sehráli i závěr třetí třetiny. I takové situace potřebujete v zápasech, aby si tým dokázal, že může hrát těžké rozhodující chvíle. Za to mužstvu děkuji,« zhodnotil pardubický asistent Marek Zadina.

»Těžko se takové utkání hodnotí. I když jsme inkasovali první branku, tak úvodní třetina nebyla špatná, podařilo se nám stav otočit. Ve druhé třetině jsme paradoxně přežili oslabení, ale byly tam po nepovedeném střídání špatné tři minuty. Udělali jsme chyby a třikrát inkasovali. Věděli jsme, že to je o kontaktní brance, kterou se nám povedlo vstřelit, ale bohužel to bylo pozdě. Dnes jsme přesilové hry nesehráli dobře,« dodal plzeňský trenér Petr Kořínek.

* * *

HC Dynamo Pardubice – HC Škoda Plzeň 4:3 (1:2, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. T. Zeman (Poulíček, D. Musil), 35. Vondráček (A. Musil, Mandát), 38. Cienciala (Hyka, J. Kolář), 39. Košťálek (T. Dvořák, T. Zohorna) – 8. Baránek (Schleiss), 10. Schleiss (Suchý), 56. Holešinský (Kodýtek, Kaňák). Rozhodčí: Pražák, Kika – Lederer, J. Ondráček II. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 9867.