Pardubice ve šlágru otočily skóre, Jágrovi gól nepomohl a Sparta znovu vítězí

Souboj dvou nejlepších týmů extraligy skončil v 34. kole vítězstvím hokejistů Pardubic, kteří na ledě Vítkovic vyhráli 3:2 v prodloužení. Východočeši dokázali otočit stav z 0:2, vítězství a zvrat dokonal v 64. minutě Tomáš Hyka, který si připsal i asistenci u druhé branky. Dynamo tak ve vzájemných zápasech zdolalo Ostravany i potřetí v sezoně a v čele tabulky soupeři odskočilo na dva body.

Šlágr kola vyzněl v úvodní dvacetiminutovce zcela jasně. Vítkovice se dostaly rychle do vedení a Půček už v šesté minutě přetavil ideální Dejovu pobídku zblízka v první gól.

Domácí byli nadále o krok vpředu, byli živější, důslednější a aktivnější. Po Bukartsově manévru před brankou do prázdné klece doklepl v 15. minutě puk Krenželok a s hosty to klidně mohlo být ještě horší, ale další velkou šanci Půčka zmařil Will.

Druhá třetina už byla ze strany Východočechů o něčem jiném. Ještě přečkali úvodní možnost Fridricha, ale pak je nastartovala trefa Musila, jenž švihem od modré čáry ve 24. minutě zaznamenal svou první branku v sezoně.

Pardubice se pak výrazně zlepšily a přebraly otěže utkání do svých rukou. Vyústěním bylo vyrovnání Sedláka, který obdržel ideální přihrávku mezi kruhy a ve čtvrtém utkání po návratu z NHL zapsal bombou pod horní tyč svůj první extraligový gól vůbec.

Vítkovice mohly na přelomu druhého a třetího dějství opět posunout vedení na svou stranu během čtyřminutové přesilovky, ale i kanonýr Mueller se ve velké příležitosti zmýlil a přestřelil. Domácí ale v početní výhodě znovu získali půdu pod nohama a měli další šanci, kterou nevyužil Koch. Poslední minuty třetí části, která se nesla v nejopatrnějším duchu, patřily spíše hostům a po přečíslení mohl stav obrátit Cienciala, také však selhal.

Hned zkraje prodloužení měl vítěznou trefu na holi Grman, ale minul. A tak v 64. minutě prolétl po pravém křídle Hyka, natlačil se přes Muellera před Stezku, kterého pak překonal střelou mezi nohy.

»My jsme byli na ten zápas velice dobře připraveni. Výkonem jsme to potvrdili v první třetině, kde jsme byli daleko lepší a šli jsme do vedení 2:0. Měli jsme i šance na odskočení. Do druhé části jsme ale nenastoupili dobře a obraz hry se úplně změnil. I když oba inkasované góly padly po lehkých tečích. Pak jsme navázali na hru, kterou jsme praktikovali v první třetině. Co podle mě rozhodlo, byly přesilové hry, které nám buď nešly, nebo se štěstí nepřiklonilo na naši stranu. Bod ale bereme, i když jsme to utkání měli dobře rozehráno, abychom ho dotáhli v šedesáti minutách,« řekl vítkovický kouč Miloš Holaň.

»Nám se první třetina vůbec nepovedla. Hráči jako by nebyli vůbec mentálně připraveni na to, že nás tady čeká těžký zápas. Vítkovice nás přehrávaly, neměli jsme pohyb, nevyhrávali jsme osobní souboje, byli jsme všude druzí a to se projevilo na skóre. Po první třetině jsme si něco důrazného řekli v kabině a padlo to na úrodnou půdu. Druhou třetinu jsme byli aktivní, hráli jsme dobře a srovnali stav. Ve třetí třetině jsme v tom pokračovali a za tyto dvě třetiny nemůžeme hráčům nic vytknout,« připojil pardubický asistent Marek Zadina.

Prakticky totožný obrat předvedli i hokejisté Třince na ledě Hradce Králové. Po první třetině prohrávali 0:2, ale skóre vyrovnali a o jejich výhře 3:2 rozhodl v prodloužení Daniel Voženílek. Výborný výkon předvedl gólman Marek Mazanec, Oceláři zaznamenali šestý úspěch z posledních sedmi zápasů.

Sparta: 12 zápasů = 11 výher

Sparta porazila České Budějovice 5:3, doma vyhrála pošesté za sebou a uspěla v 11 z posledních 12 zápasů. Pražané byli po celé utkání lepší, duel ale rozhodli až v čase 59:00, kdy se trefil Erik Thorell. Poslední branku vstřelili domácí při power play. Jihočeši, na jejichž střídačce byl poprvé asistent Jiří Novotný, prohráli se Spartou i potřetí v sezoně. Domácím navíc v sestavě chyběli čtyři obránci základního kádru.

»Těžký zápas, velmi těžký zápas. Jsme šťastní, že jsme na konci našli cestu k výhře. Neměli jsme dnes energii, ale hráli jsme proti dobrému týmu. Jsem šťastný, že máme tři body. To je důležité,« řekl jeden ze sparťanských trenérů Hans Wallson.

V závěru utkání se radoval i soused Sparty v tabulce – Škoda Plzeň, která vyhrála na Kladně 4:3. Rytíři i díky gólu hrajícího majitele Jaromíra Jágra, jenž se trefil poprvé v sezoně, dorovnali manko 0:3, ale pak rozhodl v čase 55:52 v závěru přesilovky útočník Jan Schleiss. Poslední Středočeši neuspěli po třech zápasech, v nichž neztratili ani bod, Indiáni naproti tomu bodovali počtvrté v řadě, z toho potřetí vyhráli.

»První třetina se nám tedy vůbec nepovedla. Prohráli jsme ji 1:3 a Plzni jsme darovali tři góly skoro z ničeho. Byly to opravdu laciné branky. Nebýt té první třetiny, tak jsme to mohli dotáhnout do vítězného konce my, ale Plzeň to ubojovala a tři body mají oni,« konstatoval kladenský kouč Pavel Skrbek. »Mužstvo to vydřelo a vybojovalo, máme tam ale spoustu chyb, které si musíme rozebrat,« dodal trenér Plzně Petr Kořínek.

Brno konečně uťalo černou sérii

Hokejisté Brna zvítězili nad Litvínovem 3:1 a přerušili tak sérii čtyř proher v řadě. Ze tříbodového zisku se radovali po 14 duelech, naposledy porazili naplno Plzeň 18. listopadu loňského roku. Dvěma góly se blýskla slovenská posila Kristián Pospíšil. Litvínov navzdory vedoucímu gólu ve 45. minutě prohrál počtvrté v řadě. pomohli nám fanoušci a dotlačili nás k vítězství. »Nebyla to jednoduchá situace, ubojovali jsme výhru a chci věřit, že nám to pomůže,« oddechl si brněnský kouč Patrik Martinec.

Doma zářil i Liberec, který zdolal Olomouc vysoko 6:1. Bílí Tygři tak odčinili porážku z Třince a na vlastním ledě vyhráli počtvrté za sebou. Naopak Hanáci nebodovali již ve třetím utkání v řadě a na hřištích soupeřů navíc vyhráli jediný z posledních sedmi zápasů. Lví podíl na libereckém vítězství měl útočník Jaroslav Vlach, který se blýsknul gólem a třemi asistencemi.

Ve zbylém dnešním utkání Mladá Boleslav prohrála v Karlových Varech 1:4 a po páté porážce v řadě klesla z 11. na dvanácté místo. Energie po sérii čtyř porážek uspěla podruhé za sebou a posunula se z 13. a 10. pozici. Ve vzájemných zápasech s Bruslařským klubem vyhrála i potřetí v sezoně. »Je to pro nás složitá situace. Bohužel se nám to teď aktuálně nedaří, ale máme hlavu vzhůru. Tabulka je extrémně vyrovnaná a zápasů je ještě dost. Věřím, že to zlomíme, nakopneme to a začneme sbírat body,« uvedl boleslavský Ladislav Čihák.

* * *

HC Vítkovice Ridera – HC Dynamo Pardubice 2:3 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 6. R. Půček (Dej), 15. L. Krenželok (Roberts Bukarts, Raskob) – 24. D. Musil, 36. L. Sedlák (Hyka, T. Dvořák), 64. Hyka (Košťálek, L. Sedlák). Rozhodčí: Hribik, Šír – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 1:5. Bez využití. Diváci: 7809.

HC Energie Karlovy Vary – BK Mladá Boleslav 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. O. Beránek (A. Rulík, Stříteský), 26. Koblasa (Kohout, Dlapa), 38. Koffer (Stříteský, T. Rachůnek), 54. Hladonik (Kofroň, Juusola) – 27. Kantner (Bičevskis, Jánošík). Rozhodčí: Mrkva, Stano (SR) – Hlavatý, Rampír. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 2209.

Bílí Tygři Liberec – HC Olomouc 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. P. Jelínek (Rychlovský, J. Vlach), 7. Ordoš (Birner, J. Vlach), 28. Flynn (Ordoš, A. Najman), 38. Rychlovský (J. Vlach, P. Jelínek), 39. J. Vlach (Balinskis), 54. Ordoš (Flynn) – 4. J. Knotek (Bambula). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla – Špůr, Šimánek. Vyloučení: 0:4. Využití: 2:0. Diváci: 3463.

HC Kometa Brno – HC Verva Litvínov 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 49. Kundrátek (A. Zbořil, Holík), 50. K. Pospíšil (Strömberg), 59. K. Pospíšil (Kundrátek) – 45. P. Zdráhal (D. Zeman, Š. Stránský). Rozhodčí: Hejduk, Ondráček – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 4:4, navíc K. Pospíšil – Gut oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 5098.

Rytíři Kladno – HC Škoda Plzeň 3:4 (1:3, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 20. Jágr (Plekanec, Kubík), 47. Kubík (Plekanec, Slováček), 53. Pytlík (Brodecki) – 2. Hrabík (Zámorský, Rekonen), 13. A. Dvořák (Adamec, Mertl), 20. Mertl (Holešinský), 56. Schleiss (Zámorský). Rozhodčí: Hradil, Kika – Ondráček, Hnát. Vyloučení: 2:5. Využití: 0:2. Diváci: 4052.

HC Sparta Praha – HC Motor České Budějovice 5:3 (2:2, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Buchtele (Tomášek, R. Horák), 11. G. Thorell (Konečný, Moravčík), 26. Sobotka (Kempný, Jakub Kovář), 59. E. Thorell (R. Horák, Kempný), 60. Řepík (M. Forman) – 11. Čachotský (Gulaš), 20. Strnad (Hovorka, Vopelka), 47. Percy (M. Hanzl, Valský). Rozhodčí: T. Horák, Sýkora – Hynek, Komárek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 8628.

Mountfield Hradec Králové – HC Oceláři Třinec 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Lalancette (Perret, Jergl), 18. McCormack (Blain, Okuliar) – 29. Daňo (Nestrašil, M. Růžička), 43. M. Růžička (J. Jeřábek, D. Voženílek), 65. D. Voženílek (Čukste). Rozhodčí: Pražák, Pilný – Gerát, Zíka. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 3340.