Home Sport Pérezová ozdobila Poděbrady světovým rekordem

Pérezová ozdobila Poděbrady světovým rekordem

Na mistrovství Evropy chodeckých družstev v Poděbradech byl k vidění světový rekord. Obstarala ho španělská vítězka závodu na 35 kilometrů María Pérezová, která vylepšila rekordní zápis téměř o půl minuty. Eliška Martínková obsadila v závodě na 20 kilometrů dvanácté místo. Juniorka Ema Klimentová skončila těsně pod stupni vítězů.

Španělka byla už před startem hlavní favoritkou závodu žen na 35 kilometrů a dominovala mu skutečně ve velkém stylu. Už od úvodních metrů se vydala za jasným cílem, a tím bylo přesvědčivé vítězství a útok na světový rekord. Na dvacátém kilometru měla na své soupeřky už propastný tři minutový náskok, který neustále navyšovala a nepolevovala ani z tempa potřebného pro překonání rekordního zápisu Peruánky Kimberley García Leónové z letošních Dudinců. Ten se jí nakonec podařilo pokořit téměř o půl minuty, když prošla cílem vítězně v čase 2:37:15 a kromě zlaté medaile se tak může těšit i z titulu nové světové rekordmanky.

Španělskou dominanci v tomto závodě potvrdily další medailistky, jelikož reprezentantky z Pyrenejského poloostrova obsadily kompletní stupně vítězů. Stříbro si na krk pověsila Raquel Gonzálesová za 2:45:42 a svého doposud největšího kariérního úspěchu dosáhla bronzová Cristina Montesinosová (2:45:58). Suverénní primát si Španělky připsaly i v soutěži družstev. Na stupně vítězů je doprovodily Italky a Ukrajinky. Česká reprezentantka Tereza Ďurdiaková se v závodě trápila a pro bolest nohy musela krátce po dvacátém kilometru závod vzdát. »Nebyla jsem připravena, jak bych si přála, ale chtěla jsem se pokusit o splnění potvrzovacího výkonu ČAS pro start na mistrovství světa. To se bohužel nepodařilo. Budeme teď hledat ještě nějaký další závod, kde bych se o to mohla pokusit,« sdělila.

Také závod mužů na 35 kilometrů měl španělského suveréna. Tím byl Álvaro Martín. Ten se vydal stejně jako María Perézová do čela hned od samotného startu a velmi záhy si vybudoval solidní náskok zhruba dvaceti vteřin na trojici pronásledovatelů Němce Christophera Linkeho, svého krajana Miguela Ángela Lópeze a Francouze Auréliena Quiniona. Právě poslední jmenovaný začal postupně náskok vedoucího muže stahovat, nicméně až příliš riskoval a na 27. kilometru dostal třetí terčík, což znamenalo tří a půl minutovou zastávku v penalty zóně a ztrátu nadějí na medailové umístění.

Álváro Martín si tak mohl v poklidu dojít pro své premiérové vítězství v rámci mistrovství Evropy chodeckých družstev v novém národním rekordu 2:25:35. Stříbro putuje do Německa zásluhou Linkeho, který též posunul hodnotu historického maxima své domoviny, a to na 2:27:05. Třetí skončil zkušený Miguel Ángel López (2:27:33), pro kterého se jedná už o čtvrtý cenný kov z evropských šampionátů chodeckých družstev. Bohužel ani zde se českým barvám nedařilo. Vít Hlaváč bojoval i přes svalové problémy ze všech sil až do samotného cíle, ale jeho úsilí nestačilo na lepší než 27. místo v čase 2:49:35. V týmovém klání zvítězilo Španělsko před Itálií a Německem.

V závodě žen na 20 kilometrů jsme měli zastoupení v Elišce Martínkové. Ta se v úvodu nezalekla svižného tempa a první dva kilometry se držela v kontaktu s čelní skupinou favoritek. Pak už se ovšem začala soustředit na své tempo. Rozhodující okamžiky v boji o cenné kovy se odehrály v průběhu sedmnáctého kilometru, když se vedoucí čtveřice rozdělila na dvě dvojičky. O zlato se utkaly Řekyně Antigoni Ntrismpiotiová s Italkou Antonellou Palmisanovou. Na bronzovou pozici si brousily zuby Portugalka Ana Cabecinhaová a Ukrajinka Lyudmila Olyanovská.

Oba duely byly dramatické až do závěrečného okruhu. Ten zvládla nejrychleji Ntrismpiotiová, která navázala na dva roky starý poděbradský triumf z pětatřicítky tím na kratší distanci, a to v čase 1:29:17. Jen o dvě vteřiny zpět finišovala obhájkyně titulu Palmisanová (1:29:19). Z bronzu se nakonec radovala devětatřicetiletá Portugalka Cabecinhaová za 1:29:35. Pod 1:30 se dostala i čtvrtá Olyanovská. Martínková se díky silnému závěru posunula na konečné dvanácté místo a časem 1:33:02 pohodlně vyhověla nominačním požadavkům pro start na univerziádě v čínském Chengdu. Zlato v soutěži družstev náleží Itálii před Ukrajinou a Francii. 

Na mužské dvacítce se dlouho o tempo staral olympijský vítěz z Tokia Ital Massimo Stano. Postupem času byl však dostižen svým krajanem Francescem Fortunatem a desátým kilometrem už procházeli společně v mezičase 39:26. S mírnou ztrátou za nimi byl vítěz posledních dvou evropských chodeckých šampionátů družstev Švéd Perseus Karlström. Zatímco Stanovi začaly docházet síly a dostal se před něj Karlström, Fortunato dokázal nastavené tempo držet. Zaslouženě si tak došel pro vítězství v novém osobním rekordu a letošním nejlepším evropském výkonu 1:18:59. Karlström bral po dvou zlatech tentokrát stříbro za 1:19:27. Na bronzový stupínek vystoupal Massimo Stano, jemuž už se těsně nepodařilo stlačit svůj čas pod 1:20 (1:20:07).

České duo Adam Zajíček a Jaromír Morávek šlo společně až do patnáctého kilometru. Zde se Zajíček od svého reprezentačního kolegy odpoutal a došel si pro 26. místo v novém osobním rekordu 1:26:37. Z kariérního maxima se mohl ovšem těšit i Morávek, jenž si s tratí poradil v čase 1:27:33. Oba borci mohli mít dvojnásobnou radost, jelikož vyhověli nominačním požadavkům pro start na mistrovství Evropy do 23 let. Týmové zlato veze domů Itálie. V dalším pořadí ji následovalo Španělsko a Německo. 

(pk)

FOTO – atletika.cz

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here