Home Kalendárium Petr Korda je stále posledním českým vítězem dvouhry na grandslamu

Petr Korda je stále posledním českým vítězem dvouhry na grandslamu

FOTO - Jane Barlow/PA Images/Profimedia

Nyní pětapadesátiletý Petr Korda je stále posledním českým tenistou, který dokázal vyhrát dvouhru na grandslamu. Podařilo se mu to před 25 lety, 1. února 1998, když ve finále Australian Open v Melbourne porazil Chilana Marcelo Riose ve třech setech za pouhou hodinu a 25 minut třikrát 6:2.

Korda cestou do finále Australian Open 1998 musel mimo jiné vybojovat pětisetové čtvrtfinále se Švédem Jonasem Björkmanem, které ho v úmorném vedru stálo hodně sil. V semifinále pak porazil Slováka Karla Kučeru 3:1 a svůj druhý postup do grandslamového finále oslavil dvěma tradičními výskoky napodobujícími nůžky a neobvykle třemi gymnastickými hvězdami.

»Nevím, co mám v tuto dlouho očekávanou chvíli říci,« pronesl Korda ihned poté, co převzal trofej pro vítěze. »Jsem opravdu šťastný. Pořád nemohu uvěřit, že jsem dosáhl na vítězství na Australian Open. Sílu tohoto okamžiku vychutnám později. Sen se stal skutečností,« dodal Korda. Tehdejší prezident Českého tenisového svazu (ČTS) Jan Kodeš Kordu po vítězství zařadil mezi nesmrtelné hráče českého tenisu.

Kromě dvouhry ovládl levou rukou hrající Korda v Melbourne spolu se Švédem Stefanem Edbergem i čtyřhru (1996), na French Open v roce 1992 došel až do finále, v němž nestačil na Američana Jima Couriera. Celkem si připsal deset turnajových prvenství včetně prestižního Grand Slam Cupu v singlu a stejný počet v deblu. V žebříčku ATP byl nejvýše druhý, a to po svém triumfu na Australian Open.

(pk, čtk)