Přestřelka roku! Hradec porazil Kladno 8:7 v prodloužení

Hokejisté Hradce Králové zdolali v 17. kole extraligy doma Kladno 8:7 v prodloužení, přestože prohrávali už 4:7. Zabrali tak po dvou duelech bez bodu. V čase 61:29 rozhodl obránce Graeme McCormack . Rytíři venku prohráli pošesté v řadě a klesli na poslední místo o skóre za Litvínov.

Od zápasu dvou týmů s dosud nejslabší koncovkou asi nikdo neočekával takovou přestřelku hned od úvodního střídání. Zachar s Jerglem se svými góly v úvodních 37 sekundách postarali o druhý nejlepší zápis do historie samostatné české extraligy – rychleji si náskok 2:0 vypracovaly pouze České Budějovice nad Olomoucí v březnu 1994.

Už do 10. minuty však Rytíři manko vymazali zásluhou Procházky a Kubíka, jenž skóroval po třítýdenní absenci v sestavě. Podobně na branku Kevina Klímy odpověděl Brodecki a domácího gólmana Růžičku nahradil Kiviaho.

Ten však nebyl o moc úspěšnější, ve druhé části totiž inkasoval tři góly z pouhých pěti střel. Mountfield strávil více než polovinu třetiny v početních výhodách, přes minutu i ve dvojnásobné, ale soupeř mu udělil lekci z produktivity.

Přesnou tečí Dotchinovy střely obrátil skóre Beran a na posměšné choreo domácích fanoušků odpověděl kladenský kapitán Plekanec, jenž po třech asistencích sám skóroval.

Snovou třetinu Rytířů zakončil 19 sekund před jejím koncem další matador Klepiš. Po snížení Lva hosty na čas uklidnil druhou trefou Švéd Brodecki, hostům však srazil vaz dvojitý trest pro Berana.

Tříbrankový náskok v posledních čtyřech minutách nevídaně ztratili. Ještě ve hře čtyř proti čtyřem skórovali Jergl s Lalancettem a v poslední sekundě vyrovnal na 7:7 znovu Lev. Jeho branka byla už třetí, kterou během večera posvětil videorozhodčí.

Neuvěřitelný obrat Mountfieldu pak dokonal ve druhé minutě prodloužení obránce McCormack. »Musím být na hráče pyšný, že bojovali až do konce, snažili se utkání obrátit a ukázali obrovský charakter. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že to byl šílený zápas. Přestože jsme do něj dobře vstoupili, tak jsme udělali spoustu chyb, za které nás soupeř trestal. Ze zápasu máme spoustu materiálu a musíme se z něj poučit, protože takhle hrát nemůžeme,« zhodnotil Tomáš Martinec, jeden z hradeckých trenérů.

Jeho protějšek Otakar Vejvoda kontroval takto: »Někdy si člověk pamatuje ze zápasu všechno, dneska si vůbec nepamatuju, co se stalo do padesáté minuty. Dobře jsme se do utkání vrátili, ale gratuluju Hradci, že ho takhle zvrátil ve svůj prospěch. Nesmíme se na konci zápasu nechat vylučovat za nesmysly, takové věci se prostě nemůžou stávat. Hradci jsme tím hodně pomohli.«

Kladno je poslední i proto, že Litvínov vyhrál i třetí utkání pod novým hlavním koučem Karlem Mlejnkem. Severočeši přestříleli České Budějovice 6:4 a svému soupeři se přiblížili už jen na dva body. Tým Vervy s Mlejnkem v roli šéfa střídačky získal ve třech zápasech osm bodů. Shodně gól a dvě nahrávky si připsali domácí Nicolas Hlava a hostující Lukáš Pech. »Velmi nám pomohl úvod zápasu a výborně sehrané buly v přesilové hře. Soupeř vyrovnal, ale v průběhu dvou třetin jsme si dokázali vytvářet šance a byli jsme celkem produktivní. Ve třetí třetině jsme dostali smolný gól na 2:5, to se stane. Po brance na 3:5 jsme si vzali time out a zaplaťpánbůh, že jsme zareagovali vstřelenou brankou. Soupeř při hře čtyři na čtyři výborně odvolal brankáře a my se ocitli v problémech. Hosté ukázali charakter,« řekl Mlejnek.

Olomouc na vítězné vlně

Hokejisté Olomouce porazili Karlovy Vary 2:0 a vyhráli tak třetí zápas za sebou. Hanáky poslal do vedení v závěru první třetiny Lukáš Nahodil, druhý gól přidal ve třetí části Jakub Orsava. Domácí brankář Jan Lukáš si podruhé v probíhající sezoně připsal čisté konto. Potřeboval na něj 27 zákroků.

»Věděli jsme, že Vary mají za sebou výbornou sérii na hřištích soupeřů. Nechtěli jsme je pouštět do velkých šancí a kontrolovat předbrankový prostor. Měli jsme tam několik možností, ale prosadili jsme se pouze jednou. Zápas byl dlouhou těžký po mentální stránce, drželi jsme těsné vedení. Druhý gól nám pak hodně pomohl,« uvedl oloomoucký asistent Boris Žabka.

Dodejme, že v posledním dnešním duelu Mladá Boleslav prohrála na domácím ledě s vedoucími Pardubicemi 0:1. Hostující brankář Roman Will udržel první čisté konto v sezoně na místě, kde hokejově vyrostl. Mladá Boleslav naopak neskórovala ve druhém zápase po sobě, přestože na branku hostů vyslali Bruslaři 43 přesných střel.

* * *

Mountfield Hradec Králové – Rytíři Kladno 8:7 v prodl. (3:3, 0:3, 4:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Zachar (Kalina, Okuliar), 1. Jergl (Kevin Klíma), 13. Kevin Klíma (Okuliar), 41. Lev (Zachar, McCormack), 57. Jergl (Okuliar, Cingel), 57. Lalancette (McCormack, Cingeľ), 60. Lev (Kelly Klíma, Kevin Klíma), 62. McCormack (Lev) – 6. M. Procházka (Plekanec, Kubík), 10. Kubík (M. Procházka, Plekanec), 15. Brodecki (Slováček), 27. M. Beran (Dotchin, Plekanec), 35. Plekanec, 40. Klepiš (Michnáč, Zikmund), 45. Brodecki (Filip, Melka). Rozhodčí: Pilný, Hribik – J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 4:12. Využití: 2:1. Diváci: 3247.

HC Olomouc – HC Energie Karlovy Vary 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Nahodil (Řezníček, Olesz), 49. Orsava (Ondrušek). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4123.

BK Mladá Boleslav – HC Dynamo Pardubice 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branka a nahrávka: 38. Paulovič (Matýs). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Kajínek, Hynek. Vyloučení: 5:9. Bez využití. Diváci: 3356.

HC Verva Litvínov – HC Motor České Budějovice 6:4 (3:1, 2:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 5. P. Zdráhal (Š. Stránský, Hlava), 12. Šalda (P. Zdráhal, Estephan), 15. Abdul (Zile), 23. Helt (Havelka, Zile), 33. P. Straka (Hlava), 45. Hlava (Helt) – 11. Dzierkals (M. Hanzl, Pech), 42. Vopelka, 43. Čachotský (Pech, Štencel), 57. Pech (Šenkeřík, Dzierkals). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Ondráček, Gerát. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 3214.