Home Sport Proti Faerským ostrovům ve znamení improvizace

Proti Faerským ostrovům ve znamení improvizace

Trénink české fotbalové reprezentace: zleva Mojmír Chytil a Ondřej Zmrzlý FOTO - ČTK/Roman Vondrouš

Fotbaloví reprezentanti ve středečním přípravném utkání v Olomouci přivítají Faerské ostrovy. Trenér Jaroslav Šilhavý musel při skládání týmu hodně improvizovat, protože se mu sešlo okolo 30 různých absencí. Tři dny po zápase na Andrově stadionu, který má výkop v 18.00, zakončí Češi kalendářní rok přípravou v Gaziantepu proti Turecku. Na mistrovství světa v Kataru národní celek nepostoupil.

Reprezentanty nepustily Sparta, Slavia ani mistrovská Plzeň. Pražské kluby kvůli termínové kolizi s osmifinále domácího poháru, Viktoria zase hráče neuvolnila vzhledem k enormnímu vytížení a zdravotnímu stavu. Leverkusen nedovolil účast Adamu Hložkovi, jehož bere na soustředění do USA. Další útočník Bayeru Patrick Schick chybí kvůli zranění, podobně jako brankářská jednička Tomáš Vaclík z Olympiakosu Pireus.

Šilhavý má ve svém výběru hned sedm nováčků – olomouckou trojici útočníka Mojmíra Chytila, záložníka Jana Navrátila a beka Ondřeje Zmrzlého, brankáře Matouše Trmala, obránce Matěje Chaluše a Dominika Plechatého a záložníka Petra Schwarze. Bez reprezentačního startu je rovněž Patrizio Stronati, ale stoper Puskáse už v minulosti nominovaný byl.

Duel s Faerskými ostrovy bude zajímavější z toho pohledu, že Češi potkají 122. tým žebříčku FIFA také v kvalifikační skupině o postup na mistrovství Evropy 2024. »Čeká nás houževnatý, fyzicky hodně zdatný tým, který hraje dobře takticky. Teď mají relativně slušné výsledky. Doma porazili Turecko, prohráli o gól s Dánskem nebo se Skotskem. Čili jsou schopni hrát velice dobře organizovaně po celou dobu utkání,« řekl asistent trenéra Jiří Chytrý.

Bez inkasované branky

Česko v součtu s Československem vyhrálo všech šest vzájemných utkání bez inkasované branky. Naposledy v říjnu 1999 zvítězilo doma nad ostrovním celkem 2:0. »Očekáváme, že v Olomouci bude hodně důležité, jak kvalitně si povedeme v útočné fázi, ve hře s míčem. Jestli si dokážeme vytvářet šance, jestli se nám podaří vstřelit brzo branku, která by zápas mohla otevřít. Doufám, že v zápase potvrdíme kvalitu,« uvedl Chytrý.

Reprezentanti by si rádi vylepšili tristní bilanci v letošním roce, kdy zvítězili v jediném z osmi zápasů a čtyřikrát po sobě prohráli. V březnovém semifinále baráže o mistrovství světa podlehli ve Švédsku a poté sestoupili z elitní skupiny A Ligy národů.

Česko naposledy v Olomouci před rokem deklasovalo Kuvajt 7:0. V aktuálním mužstvu jsou čtyři fotbalisté ze Sigmy, vedle Chytila, Navrátila a Zmrzlého ještě útočník Antonín Růsek. »Je to i pro mě lehčí, že tady nejsme třeba sami dva, ale čtyři. Takže zapadnutí do kolektivu bude určitě lepší. Je pro nás takový bonus, že se hraje v Olomouci,« řekl Chytil.

(koz, čtk)