Home Sport První Kazachstánka vítězkou Wimbledonu, porazila »ministryni štěstí«

První Kazachstánka vítězkou Wimbledonu, porazila »ministryni štěstí«

FOTO - ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth

AKTUALIZOVÁNO

O titul ve Wimbledonu se dnes poprvé v takzvané open éře utkaly dvě finálové debutantky. Světovou dvojku Uns Džábirovou vyzvala třiadvacátá tenistka žebříčku Jelena Rybakinová. Ta vyhrála 3:6, 6:2 a 6:2.

Zatímco Tunisanka se mohla stát první grandslamovou vítězkou ze severní Afriky a arabských zemí, Rybakinová bojovala o premiérový triumf z turnajů velké čtyřky pro Kazachstán, který reprezentuje od roku 2018.

»Upřímně jsem ráda, že to už skončilo. Před zápasem i během něj jsem byla hrozně nervózní. Nikdy jsem nic takového necítila,« řekla v pozápasovém rozhovoru na kurtu Rybakinová. »Chci poděkovat divákům za podporu, ale také pogratulovat Uns ke skvělému utkání. Myslím, že je pro všechny velkou inspirací. Má úžasný styl hry. Nikoho takového na okruhu nemáme a je radost proti ní hrát. Dnes jsem toho naběhala tolik, že už nemusím dál trénovat kondičku,« doplnila Rybakinová.

Sedmadvacetiletá Džábirová byla ve finále proti o čtyři roky mladší Rybakinové mírnou favoritkou. Nasazená trojka a čtvrtfinálová přemožitelka Marie Bouzkové vyhrála před Wimbledonem také turnaj v Berlíně a na travnatém povrchu letos neprohrála ani jeden z 11 zápasů. Podobný počin se od roku 2000 povedl jen Marii Šarapovové (2004) a Sereně Williamsové (2012). Nasazená sedmnáctka, jež startuje za Kazachstán od roku 2018, otočila na trávě v All England Clubu vývoj finále jako první tenistka po šestnácti letech. Naposledy se podobný počin povedl v roce 2006 Francouzce Amélii Mauresmové. Džábirovou porazila podruhé ze čtyř vzájemných zápasů. O čtyři roky starší Tunisanka nevyužila možnost stát se první grandslamovou šampionkou ze severní Afriky a arabských zemí.

»Je to pro mě smutné, ale v tenise je jen jedna vítězka. Věřím, že přesto ovlivním generace v mé zemi. Chci poděkovat svému týmu i divákům, kteří nás tu podporovali. Gratuluji také Jeleně k výbornému zápasu a snad se zase na kurtu někdy potkáme,« řekla Džábirová, kterou fanoušci v její zemi překřtili díky jejímu vystoupení ve Wimbledonu na »ministryni štěstí«.

Vítězka dvouhry získala dva miliony liber (asi 58,2 milionu korun), poražená finalistka si přijde na více než poloviční částku. Stejně jako ostatní výsledky nebude mít ani finále vliv na žebříček, protože kvůli zákazu startu ruských a běloruských sportovců letos organizace WTA žádné body z Wimbledonu do světového pořadí neudělí.

Lepší vstup do utkání měla před zraky britské vévodkyně Kate Džábirová. Při třetí hře prolomila soupeřčin servis, brejk vzápětí potvrdila a ujala se vedení 3:1. Rybakinová navíc v dalším průběhu zkazila řadu lehčích míčků, v prvním setu udělala 17 nevynucených chyb a nakonec jej za třiatřicet minut ztratila. V turnaji přišla o sadu teprve podruhé.

Nevzdala se ale a hned v úvodu druhého setu získala brejk. Za stavu 1:2 byla Džábirová při podání soupeřky blízko vyrovnání. Když Rybakinová po více než osmi minutách získala hru ve svůj prospěch, Tunisanka zvažovala reklamaci jejího závěrečného podání. Nakonec si to ale rozmyslela a neudělala dobře. Opakované záběry ukázaly, že byl míč v autu.

Tunisanka poté ztratila servis i podruhé a Rybakinová se dostala do rytmu. V dalším průběhu dosáhla hranice 50 es na letošním Wimbledonu a vynutila si rozhodující sadu.

Džábirové navíc nevyšel ani začátek třetího setu a opět přišla o servis. Druhá hráčka světa a čtvrtfinálová přemožitelka Marie Bouzkové se mohla vrátit do hry ještě za stavu 2:3, kdy měla tři brejkboly, Rybakinová je ale odvrátila a pěti míčky za sebou podání udržela.

Třiadvacátá tenistka žebříčku WTA už v závěru žádné drama nepřipustila a po třech vyhraných gamech za sebou si došla pro první grandslamový triumf v kariéře. Ve třiadvaceti letech se stala nejmladší wimbledonskou vítězkou od triumfu Petry Kvitové v roce 2011. Češce tehdy bylo 21 let.

Ženy:

Dvouhra – finále:

Rybakinová (17-Kaz.) – Džábirová (3-Tun.) 3:6, 6:2, 6:2.

Muži:

Čtyřhra – finále:

Ebden, Purcell (14-Austr.) – Mektič, Pavič (2-Chorv.) 7:6 (7:5), 6:7 (3:7), 4:6, 6:4, 7:6 (10:2).

Junioři:

Čtyřhra – finále:

Gorzny, Michelsen (USA) – Debru, Inchauspe (5-Fr.) 7:6 (7:5), 6:3.

Juniorky:

Dvouhra – finále:

Hovdeová (1-USA) – Udvardyová (7-Maď.) 6:3, 6:4.

Čtyřhra – finále:

Nijkampová, Okutoyiová (Niz./Keňa) – Crossová, Mboková (4-Kan.) 3:6, 6:4, 11:9.

(zmk)