První smetl posledního. Pardubice už vedou o čtyři body

Hokejisté Pardubic zvítězili v dohrávce 27. kola extraligy na ledě posledního Kladna 4:1 a díky třetí výhře za sebou zvýšil svůj náskok v čele tabulky před druhými Vítkovicemi na čtyři body. Dynamo porazilo Rytíře i potřetí v sezoně. Kladno po páté porážce z posledních šesti zápasů ztrácí stále tři body na Litvínov, České Budějovice i Karlovy Vary.

Pardubice se musely obejít bez potrestaného útočníka Roberta Kousala. Hned v úvodu musel řešit hrozbu proti prvnímu útoku Dynama Brízgala, který vyřešil v první třetině i další nebezpečné situace lídra. Ve 13. minutě kryl betonem i Paulovičovu střelu.

Mezitím na druhé straně prověřili Willa Brodecki, po vyjetí zpoza branky Jágr a také z protiútoku Beran. Rytíři se dočkali vedení 34 sekund před koncem první třetiny. Plekanec se na pravém kruhu uvolnil přes Válu a překonal Willa.

Na začátku druhé části nevyzrál na Brízgalu u levé tyče Radil. Kladenský gólman si poradil i s Paulovičovou šancí. Dynamo mělo převahu, ale domácí se úspěšně bránili. Brízgala si poradil i se zakončením kapitána Poulíčka. Ve 32. minutě už se hosté dočkali. V přečíslení se po Zohornově asistenci trefil do odkryté branky Slovák Štetka a v devátém extraligovém utkání se dočkal premiérové branky.

Za 88 sekund už Dynamo vedlo. Herčík z pozice mezi kruhy prostřelil kladenské gólmana a Adama Musil dorazil z brankoviště ležící puk za čáru. V 38. minutě hosté při první přesilové hře po vyloučení Brízgaly za zdržování hry zvýšili na 3:1. Po Ciencialově přihrávce se trefil z mezikruží Poulíček. Odpovědět mohl Jágr a Dynamo odolalo i při dalším náporu elitní kladenské formace.

V úvodu třetí části připravil Michnáč při svém prvním střídání v utkání střeleckou pozici pro Ticháčka, který ale neměl přesnou mušku. Na druhé straně ve 43. minutě kryl Brízgala Ciencialův únik i Hykovou střelu. Will si poradil s Plekancovým pokusem. Brízgala podržel domácí při možnostech Hyky, Sedláka a Adama Musila. V 54. minutě ale už pojistil výhru Paulovič. Stav už se nezměnil ani při kladenské power play.

»Byli jsme spokojení s první třetinou. Od začátku druhé třetiny od prvního střídání jsme hráli méně disciplinovaně s pukem. Když Pardubice převzaly taktovku, tak jsme byli ještě pasivnější, jak ve vlastní třetině, tak jsme nevyhrávali žádné souboje v útočnému pásmu, když už jsme se tam dostali. Díky Brízgalovi, který byl fantastický, tak to bylo jen 1:4,« zhodnotil kladenský kouč Otakar Vejvoda.

Radim Rulík, kouč Pardubic, se s jeho hodnocením víceméně ztotožnil: »Do zápasu jsme nevstoupili úplně dobře. První třetina byla z naší strany hodně profesorská a zaslouženě jsme byli potrestaní. Trošku jsme si to vyříkali v kabině a od druhé třetiny jsme malinko přidali. Byli jsme rádi, že jsme skóre otočili. Ve třetí třetině jsme se to snažili pohlídat. Viděli jsme poslední zápasy Kladna a vůbec nehráli špatně. Vyhráli ve Vítkovicích, je to houževnatý tým. Pro nás to byl těžký soupeř a jsme rádi, že jsme to zvládli.«

Dohrávka 27. kola hokejové extraligy:

Rytíři Kladno – HC Dynamo Pardubice 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Plekanec (Jágr, Kubík) – 32. Štetka (T. Zohorna, Radil), 33. A. Musil (Herčík), 38. Poulíček (Cienciala, T. Dvořák), 54. Paulovič. Rozhodčí: Pražák, Šindel – Brejcha, Špůr. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 2987.