Home Sport Ruské a běloruské kluby bez evropských soutěží

Ruské a běloruské kluby bez evropských soutěží

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Politika opět zasáhla do sportu. Evropská unie stolního tenisu (ETTU) vyloučila všechny ruské a běloruské kluby z nadcházející sezony kontinentálních soutěží. V reakci na pokračování ruské války s Ukrajinou o tom rozhodlo vedení ETTU na víkendovém zasedání.

Svůj krok funkcionáři zdůvodnili nutností zajistit integritu evropských klubových soutěží a bezpečnost všech účastníků. Podle průzkumu ETTU mezi účastníky uplynulého ročníku Ligy mistrů a Evropského poháru nechce většina klubů proti soupeřům z Ruska a Běloruska hrát. Mnoho z nich by v případě, že by týmy z obou zemí byly do soutěží připuštěny, zápasy bojkotovalo.

Ani na multisportovní ME

Již v březnu vedení multisportovního mistrovství Evropy v Mnichově v čele s prezidentem Českého atletického svazu Liborem Varhaníkem oficiálně zakázalo start na akci sportovcům Ruska a Běloruska.

»Jsme jednotní v odsouzení ruské války proti Ukrajině a znovu opakujeme, že jsme všichni solidární s Ukrajinou a jejím lidem. Je pro nás nepředstavitelné, aby se týmy Ruska a Běloruska naší akce zúčastnily,« uvedl na webu šampionátu předseda představenstva Varhaník, jenž je i viceprezidentem Evropské atletiky.

Od 11. do 21. srpna se bude v Mnichově bojovat o evropské medaile v atletice, volejbalu, kanoistice, cyklistice, gymnastice, veslování, sportovním lezení, stolním tenisu a triatlonu. Už dříve se kvůli invazi Ruska na Ukrajinu rozhodlo nepozvat na šampionát sportovce obou spřátelených zemí jednotlivě devět mezinárodních federací, v jejichž sportech se bude v srpnu v Bavorsku soutěžit.

Nedořešená Liga mistrů

Stále nevyřešen ale zůstal závěr posledního ročníku Ligy mistrů. Vedení ETTU v březnu v reakci na ruskou agresi vyloučilo ruské a běloruské kluby včetně tehdejších semifinalistů elitní soutěže z Jekatěrinburgu a Orenburgu a titul byl přiřčen obhájcům z Borussie Düsseldorf po výhře v druhém semifinále nad Saarbrückenem  s českým reprezentantem Tomášem Polanským. Oba ruské kluby i tamní svaz se ale proti tomu ohradily, odvolací komise ETTU jim dala částečně za pravdu a vedení unie se osudem soutěže muselo znovu zabývat. Podle odvolací komise by se na kluby nemělo pohlížet jako na představitele jejich zemí, takže by pro ně neměla platit stejná pravidla jako pro reprezentační týmy. Konečný verdikt ale stále nepadl.

Borussia ovládla elitní soutěže celkově posedmé. K triumfu jí pomohl i hvězdný Němec Timo Boll, který v úvodním semifinále zdolal Polanského 3:0 na sety. Düsseldorf vyhrál první zápas se Saarbrückenem 3:0. V odvetě ztratil jeden bod, když Boll nestačil na Patricka Franzisku. Polanský nestačil na Švéda Antona Källberga, kterému podlehl 1:3.

(zmk)

Předchozí článekDalší střelba v Texasu. Dva lidé zemřeli a čtyři jsou zraněni, z toho tři policisté
Další článekZeman by podporoval Středulu a Babiše. Expremiéra ale zkritizoval za špatnou taktiku

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here