AKTUALIZOVÁNO

Při 133. ročníku slavné steeplechase cross country došlo k obrovským problémům na Velkém Taxisu s tragickým koncem pro vedoucího Stuka, kterého Benoit Claudic neudržel v rukou, kůň při náběhu vybočil, skočil šikmo do příkopu a přes něj přepadlo několik dalších koní, kteří neměli šanci se situaci vyhnout. Nakonec potvrdil Sacamiro roli největšího favorita a s přehledem zvítězil. Žokej Jan Faltejsek vyhrál Velkou pardubickou pošesté v kariéře, přímo v dnešním dostihovém dni zvítězil potřetí.

Druhý proběhl cílem 6900 metrů dlouhého dostihu předloňský vítěz Talent a třetí místo obsadil Star. Kompletní trať absolvovalo jen osm z 18 koní, téměř polovinu startovního pole vyřadil obávaný Taxisův příkop, na kterém skončily mimo jiné naděje i pro obhájce prvenství Mr Spexe či druhého největšího papírového favorita a vítěze poslední kvalifikace Argana.

Vítězný hnědák a svěřenec Evy Petříkové vylepšil loňskou třetí pozici a získal pro svého majitele největší část z pětimilionové dotace. Faltejsek se dočkal triumfu po pěti letech od vítězství s Tziganem du Berlais. V letech 2012 až 2014 dovedl do cíle na prvním místě dosud poslední vítěznou klisnu Orphee des Blins, v roce 2016 zvítězil s Charme Lookem.

Ve vítězství věřil až po posledním skoku. »Když šel mezi vodama okolo mě Star, tak jsem si říkal, že bude hodně těžké ho porazit, protože tam měl dobrý nástup. Já jsem si tak trochu počkal. Stejně jsem neměl kam, protože přede mnou byl Kaiserwalzer, takže jsem si musel počkat. To, že kůň má závěr, to už několikrát prokázal. I tohle mi dost pomohlo,« radoval se Faltejsek.

Do poslední překážky byli ve hře o vítězství také nakonec čtvrtý Lombargini a pátý Kaiserwalzer. S odstupem dostih dokončili ještě vítěz druhé kvalifikace a svěřenec trenérské legendy Josefa Váni Lodgian Whistle, který letos jako jediný dokázal Sacamira porazit, Dulcar de Sivola a Jet Fighter.

Pole zásadně prořídlo už na čtvrté z 31 překážek proslulého kurzu. Těsně před Taxisovým příkopem změnil směr Stuke a způsobil hromadnou kolizi. Doplatil na to loňský vítěz Mr Spex, Royal Gino, Godfrey a Aplha Male. Mimo ně ještě upadl Argano a Zataro. Krátce za irskou lavicí musel být zastaven Player a naděje Ludovica Solignaca skončili na živém plotu. Do cíle se nedostala ani Santa Klara s Kratochvílem, který se skácel k zemi na Havlově skoku.

1. dostih – Cena společnosti VCES a.s. – Cena Laty Brandisové

Stylem start- cíl sice dostih ovládla Ztracenka s žokejem Petrem Tůmou, ten však s dalšími třemi jezdci neobjel točný bod, tedy nedodržel kurz a byl diskvalifikován.

Poslední životní start proměnila ve vítězství desetiletá klisna Babilonia. Pro jejího žokeje Jakuba Kocmana bylo vítězství speciální. S narostlou hnědkou získal padesáté vítězství a tedy titul žokeje a nyní se s její kariérou vítězstvím rozloučil. »Je to stará bába, toto byl její poslední start, udělala pro mě moc, mám ji rád,« řekl Kocman.

Cílem přitom proběhla na prvním místě Ztracenka a Babilonia až druhá, ovšem vítězka spolu s dalšími třemi jezdci neobjeli točný bod a byli diskvalifikováni. »Viděl jsem, že Petr Tůma, který Ztracenku jezdil, točný bod neobjel. Chtěl jsem ji ale s Babilonií porazit v cílové rovině, kdyby náhodou protest nebyl uznán,« dodal Kocman. Druhá skončila Cosmic Magic s žokejem Složilem, třetí na chvostu pole cválající Swan Princess s Adamem Čmielem.

I.   6 Babilonia – ž. Jakub Kocman

II. 5 Cosmic Magic – ž. Pavel Složil ml.

III. 2 Swan Princess – Adam Čmiel

Zbytek startovního pole byl diskvalifikován za nedodržení kurzu dostihu.

2. dostih – Cena společnosti Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – Cena ČASCH

Doběh jedna dva berou pro modro-žluté barvy Jiřího Charváta. Trenér Pavel Tůma pro něj připravil jak vítěze Fort Medoca, tak druhého v cíli valacha Chittussi. »Zůstane v Pardubicích, kde se mu nadmíru daří,« řekl po dostihu jeho stálý žokej Jan Faltejsek. Třetí doběhl v kontaktu Stormmy s žokejem Pavlem Liškou.

I.   1 Fort Medoc (FR) – ž. Jan Faltejsek

II.  5 Chittussi (FR) – ž. Pavel Složil ml.

III. 6 Stormmy – ž. Martin Liška

IV.  2 Sasiro – ž. Jakub Kocman

V.   4 Conspirationist (FR) – ž. Ludovic Solignac

3. dostih – Pohár BICZ holding 2023

Poslední proutěnku skákali Renasi a High In The Sky současně. Zezadu útočil obhájce vítězství tohoto handicapu Regitme. Stačilo to na druhé místo, výhru ukořistil High In The Sky s Danielem Vyhnálkem v sedle. »V Poháru BICZ sice běhají poměrně často stejní koně, ale taktika se tomu uzpůsobit nedá. V Pardubicích to má náš valach rád, jestli bude valach ještě letos běhat, se rozhodneme během týdne,« řekl trenér vítěze Dalibor Török. A malá zajímavost: Godfrey, kterého tento trenér chystá do Velké, je polobratrem tohoto vítěze.

I.   7 High In The Sky (FR) – Daniel Vyhnálek

II.  9 Regtime – ž. Pavel Složil ml.

III. 10 Renasi – Marcel Novák ml.

IV.  6 Lastien – ž. Jakub Kocman

V.   1 Kifaaya (GB) – Lenka Neprašová

4. dostih – Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy

Vernerův skok v kurzu Ceny Vltavy se stal osudným do té doby vedoucím Aeneasovi a Averisovi – skočili místo něj vedlejší překážku. Žokejové věděli, že je zle a hned je zastavili. Nečekaná situace vrátila na čelo žokeje Jaroslava Myšku s Un Reve Dautomne, který si pohodlný náskok udržel až do konce. »Děkujeme majiteli Zbynďovi, že na něj nespěchal, doteď chodil roviny, skáče prvním rokem. Snad bude dělat majiteli stejnou radost jako Evžen,« řekl Myška.

I.   4 Un Reve Dautomne (FR) – ž. Jaroslav Myška

II.  6 Bilbo D`Assault (FR) – ž. Jakub Kocman

III. 5 Beau Fixe (FR) – ž. Ludovic Solignac

IV.  8 Greek Dessert – ž. Jan Faltejsek

V.   2 Cuwall – ž. Niklas Lovén

5. dostih – Cena Lesů České republiky – Cena Labe

I.   7 Sexy Lord – ž. Jaroslav Myška

II.  5 Čáryjape – Adam Čmiel

III. 6 Yara – ž. Niklas Lovén

IV.  3 String (GER) – ž. Ondřej Velek

V.   9 Godsalino (FR) – ž. Jakub Kocman

6. dostih – Poplerův memoriál skupiny SOMI

I.   2 Quart De Garde (FR) – ž. Jan Faltejsek

II.  8 Mr Zuru (IRE) – ž. Jakub Kocman

III. 6 Lianel (GB) – ž. James Best

7. dostih – 133. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

I.   3 Sacamiro – ž. Jan Faltejsek 

II.  14 Talent – ž. Pavel Složil ml.

III. 10 Star (GER) – ž. Marek Stromský 

IV.  5 Lombargini (GER) – ž. James Best 

V.   17 Kaiserwalzer (GER) – ž. Jaroslav Myška 

VI.  4 Lodgian Whistle – ž. Ondřej Velek 

VII. 6 Dulcar de Sivola (FR) – Josef Borč

VIII. 1 Jet Fighter (IRE) – ž. Sean Francis O’Keeffe

(zmk)

FOTO – Facebook

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here