Home Sport Šéfové ruského a čínského olympijského výboru proti politizaci sportu

Šéfové ruského a čínského olympijského výboru proti politizaci sportu

FOTO - pixabay

Národní olympijské výbory Ruska a Číny sdílejí postoj nepřípustnosti politizace sportu, uvedl v úterý ve svém prohlášení na kanálu Telegram Stanislav Pozdňakov, prezident Ruského olympijského výboru (ROV).

Pozdňakov a Gou Zhongwen, předseda Čínského olympijského výboru, vedli dříve během dne bilaterální rozhovory ve formátu videokonference. Gou Zhongwen byl informován o situaci ROV v mezinárodním sportu. Šéf ROV ho rovněž informoval o tréninkových a soutěžních procesech ruských sportovců na pozadí mezinárodních sankcí.

»Zdá se, že nejdůležitějším momentem je, že sdílíme stejný postoj rezolutně vystupující proti politizaci sportu,« řekl Pozdňakov. »Gou Zhongwen znovu upozornil na konsekvence Číny, která pevně stojí na principu politické neutrality zakotvené v Olympijské chartě,« dodal.

»Bylo pro nás důležité slyšet od něj vyjádření naděje, že sport bude i nadále hrát svou jedinečnou roli v posilování vzájemného porozumění a přátelství a bude i nadále zajišťovat solidaritu a mír,« dodal prezident ROV.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) vydal 28. února doporučení mezinárodním sportovním federacím, aby zakázaly sportovcům z Ruska a Běloruska účast na mezinárodních turnajích s odkazem na speciální vojenskou operaci na Ukrajině.

Na základě doporučení MOV se koncem února většina světových sportovních federací rozhodla zakázat sportovcům z Ruska a Běloruska účast na všech mezinárodních sportovních turnajích.

(TASS)