Home Sport Seznamte se v Hongkongu s »Cun Chao«, čínskou »venkovskou fotbalovou superligou«

Seznamte se v Hongkongu s »Cun Chao«, čínskou »venkovskou fotbalovou superligou«

Hongkongský televizní moderátor a herec Natalis Chan (uprostřed), který je také hráčem hongkongského fotbalového týmu celebrit, je zachycen, jak se svými spoluhráči vítá skupinu více než 150 lidí z okresu Rung-ťiang v provincii Kuej-čou na hongkongském nádraží West Kowloon, 10. listopadu 2023. FOTO - Xinhua/Zhu Wei

Poprvé, co »Cun Chao« neboli »venkovská superliga«, která se v Číně stala internetovou senzací, vystoupila z horských vesnic v jihozápadní provincii Kuej-čou, se objevila v jednom z nejmezinárodnějších měst v zemi – v Hongkongu.

V sobotním utkání na hongkongském stadionu porazil hvězdami nabitý hongkongský fotbalový tým hvězd tým vesnické superligy 3:1.

Pro tisíce fanoušků na stadionu však nebylo důležité skóre ani samotný zápas. Pro ně byl zápas spíše kulturní výměnou a ukázkou přátelství upevňovaného sportem.

Felix Wong (vpředu), herec a hráč hongkongského týmu celebrit, se fotografuje s fotbalovými fanoušky v Hongkongu na jihu Číny, 11. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhu Wei

Hongkongský tým celebrit, složený ze známých herců, zpěváků a bavičů, sám o sobě přilákal mnoho fanoušků. Venkovský superligový tým, který přijel až z okresu Rong-ťiang v provincii Kuej-čou, přivedl ještě více příznivců, z nichž mnozí byli oblečeni do pestrých oděvů různých etnických skupin.

»O Hongkongu a jeho rušné městské scéně jsem se dozvěděl z televize. Vidět tuto mezinárodní metropoli na vlastní oči je jako splněný sen,« řekla Siung Ču-čching, fanynka z provincie Kuej-čou, které se přezdívá »melounová dívka«, protože na zápasy Cun Chao nosí melouny, které sama pěstuje.

»Doufám, že přátelé z Hongkongu navštíví mé rodné město, uvidí hory na vlastní oči a ochutnají naše místní jídlo. Doufám, že naše přátelství bude trvat navždy,« řekla.

Venkovský superligový tým z okresu Rung-ťiang v provincii Kuej-čou a hongkongský fotbalový tým celebrit pózují na fotografii po zápase v Hongkongu na jihu Číny 11. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhu Wei

Právě prostřednictvím lidového sportu se svět dozvěděl o chudém, ale živém kraji Rung-ťiang. Během uplynulého léta si fotbalové zápasy mezi různými obcemi v Rung-ťiangu získaly nečekanou popularitu a na jeden zápas zavítalo v průměru více než 10 000 diváků. Na zápasy se hrnuli lidé z internetových sítí a přezdívali jim »venkovská superliga« neboli čínsky Cun Chao.

Na rozdíl od oficiálnějších soutěží, jako je čínská superliga, má Cun Chao poněkud skromnější charakter a hráči pocházejí z nejrůznějších společenských vrstev. Na hřišti jsou hvězdami, kterým diváci fandí, ale v životě jsou prodavači, řidiči, studenty, a dokonce i řezníky.

Právě lidovost těchto zápasů, pohoda a zábava, kterou představují, zapůsobily na hongkongského televizního moderátora a herce Natalise Chana.

Vesnický superligový tým z okresu Rung-ťiang v provincii Kuej-čou a hongkongský fotbalový tým celebrit pózují na fotografii po zápase v Hongkongu na jihu Číny 11. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhu Wei

»Babičky, dědečkové, děti, na zápasy chodí tolik lidí. Jsou to přesně takové zápasy, jaké jsem sledoval, když jsem byl malý,« řekl 73letý Chan, hráč hongkongského fotbalového týmu celebrit.

V srpnu letošního roku navštívil hongkongský fotbalový tým celebrit město Rung-ťiang a sehrál zápas s venkovským týmem. Vyhráli 4:3 a získali zvláštní cenu: pár prasečích nožiček.

Zápas zanechal v členech hongkongského fotbalového týmu celebrit silný dojem a hráči včetně Chana doufali, že jeho tým pomůže Rung-ťiangu získat více finančních prostředků na vybudování dalších profesionálních fotbalových hřišť a rozvoj lidového sportu.

»Mnoho venkovanů Hongkong nikdy nenavštívilo, a tak jsme je sem chtěli pozvat,« řekl Chan.

Na fotografii pořízené 11. listopadu 2023 je kulturní vystoupení roztleskávaček z provincie Kuej-čou při návštěvě Hongkongu v jižní Číně. FOTO – Xinhua/Zhu Wei

Díky úsilí různých institucí se do Hongkongu dostala skupina více než 150 lidí z provincie Kuej-čou, kteří sem přijeli s kulturními představeními, ukázkami nehmotného kulturního dědictví a místními potravinami.

Felix Wong, herec a hráč hongkongského týmu celebrit, který je známý především díky svému výkonu v seriálu The Legend of the Condor Heroes z roku 1983, považuje hru za příležitost ke vzájemné kulturní výměně.

»Do Hongkongu přivezli místní kulturu a jídlo z Kuej-čou a my využijeme této příležitosti, abychom je pozvali na ochutnávku místních jídel a na noční prohlídku Hongkongu. Hongkongský fotbalový tým celebrit doufá, že bude v budoucnu navštěvovat více míst v Číně, ať už se jedná o velké město nebo malou vesnici,« řekl.

Peng Si-si, čestný místopředseda fotbalové asociace okresu Rung-ťiang, uvedl, že význam hry v Hongkongu překonal očekávání. »Je to první pokus o to, aby se lidový sport vydal do světa. V budoucnu se budeme snažit lépe přiblížit historii našeho rodného města a čínské kultury většímu počtu lidí po celém světě,« řekl Peng.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here