Home Sport Si při příležitosti návštěvy zahraničních lídrů na univerziádě v Čcheng-tu slíbil solidaritu

Si při příležitosti návštěvy zahraničních lídrů na univerziádě v Čcheng-tu slíbil solidaritu

FOTO - CGTN

V hlavním městě jihozápadní čínské provincie Sečuán, které je známé jako rodiště pand velkých a jedno z nejživějších čínských měst, byla v pátek večer oficiálně zahájena univerziáda v Čcheng-tu.

Před slavnostním zahájením 31. letního ročníku Světové univerziády se čínský prezident Si Ťin-pching v uplynulých dnech zapojil do přívalu osobních setkání na vysoké úrovni se zahraničními představiteli, kteří se ceremoniálu účastní.

Za nabitým diplomatickým programem Si zdůraznil význam solidarity, spolupráce a budování společenství se společnou budoucností lidstva, což jsou tři klíčová poselství, která sdíleli hostující vedoucí představitelé Indonésie, Guyany, Gruzie, Mauretánie a Burundi.

Solidarita

V přípitku na uvítacím banketu v pátek v poledne Si řekl, že hry byly od svého vzniku vždy »oslavou mládí, solidarity a přátelství«.

»Měli bychom podporovat solidaritu prostřednictvím sportu, budovat pozitivní energii v celém mezinárodním společenství, spojit síly při řešení globálních výzev, jako je změna klimatu, potravinová krize a terorismus, a prostřednictvím spolupráce utvářet lepší budoucnost,« vyzval.

Solidarita, jednota a sounáležitost byly také jedním z horkých témat během samostatných setkání čínského prezidenta s indonéským prezidentem Joko Widodem, guayanským prezidentem Irfaanem Alim, gruzínským premiérem Iraklim Garibašvilim, mauritánským prezidentem Mohamedem Ould Cheikhem Ghazouanim a burundským prezidentem Evaristem Ndayishimiye.

Během setkání s burundským vůdcem Si například zdůraznil význam solidarity mezi Čínou a Afrikou při ochraně společných zájmů rozvojových zemí a mezinárodní spravedlnosti a férovosti.

Spolupráce

Během setkání vedoucích představitelů se Čína a těchto pět zemí dohodly na další spolupráci, například v oblasti obchodu, infrastruktury a mezilidských výměn.

Při čtvrtečním setkání se Si Widodo uvedl, že Indonésie je ochotna nadále posilovat spolupráci s Čínou v oblastech, jako jsou investice, mořský rybolov, potravinová bezpečnost a zdravotní péče. Vedoucí představitelé byli po setkání svědky podpisu dvoustranných dokumentů o spolupráci.

Čína a Gruzie během Garibašviliho historické návštěvy vydají společné prohlášení a oznámí navázání strategického partnerství. Si ocenil pozoruhodné úspěchy ve spolupráci v různých oblastech mezi oběma zeměmi za posledních 31 let od navázání diplomatických vztahů, zatímco gruzínský premiér uvedl, že povznesení dvoustranných vztahů přinese jeho zemi více příležitostí.

V pátek Čína a Mauritánie rovněž podepsaly plán spolupráce na společném budování iniciativy Pásmo a stezka (BRI) s cílem posílit dvoustranné vztahy.

Společenství se společnou budoucností pro lidstvo

Během setkání vedoucích představitelů byl opakovaně zdůrazňován termín budování společenství se společnou budoucností pro lidstvo, přičemž Indonésie, Guyana, Gruzie, Mauritánie a Burundi rovněž vyjádřily podporu iniciativám navrhovaným Čínou.

Při setkání se Si v pátek odpoledne Ghazouani uvedl, že Mauritánie podporuje iniciativy BRI, Globální rozvojovou iniciativu, Globální bezpečnostní iniciativu a Globální civilizační iniciativu s tím, že tyto iniciativy jsou v souladu s normami upravujícími mezinárodní vztahy, které respektují nezávislost a suverenitu zemí a výměnu mezi různými civilizacemi.

Při projevu na uvítacím banketu Si zdůraznil, že je důležité prohlubovat výměny a vzájemné učení s cílem podporovat harmonii bez uniformity v duchu inkluzivity a vnímat různé kultury s postojem vzájemného uznání a vzájemného učení.

»Hry v Čcheng-tu by pro nás měly být příležitostí k obhajobě společných hodnot lidstva a k napsání nové kapitoly při budování společenství se společnou budoucností lidstva,« řekl Si.

Guyanský prezident Ali v rozhovoru pro CGTN uvedl, že hry přesahují rámec soutěží mezi mladými sportovci. »Mohou sdílet zkušenosti, mohou sdílet kulturu a mohou sdílet to, kým jsou, při budování silnější rodiny lidstva,« řekl.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here