Home Sport Siniaková s Krejčíkovou a Djokovič budou hrát o finále Wimbledonu, Nadal skončil

Siniaková s Krejčíkovou a Djokovič budou hrát o finále Wimbledonu, Nadal skončil

FOTO - ČTK/AP

Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou i světová jednička Novak Djokovič dnes budou hrát ve Wimbledonu o finále. Rafaela Nadala do souboje s Nickem Kyrgiosem nepustil poraněný břišní sval.

Český deblový pár před čtyřmi lety travnatý grandslam vyhrál a letos ve čtyřech zápasech zatím ztratil jediný set. Dnes budou české tenistky hrát o udržení šance na pátou společnou grandslamovou trofej proti ukrajinsko-lotyšské dvojici Ljudmila Kičenoková, Jelena Ostapenková.

Jejich zápas otevře ve 14.30 SELČ program na centrálním kurtu, poté nastoupí šestinásobný wimbledonský šampion a majitel celkem 20 grandslamových titulů Djokovič. O finále svede souboj s domácím tenistou Cameronem Norriem. Pokud obhájce tří posledních wimbledonských triumfů postoupí do finále i tentokrát, vyzve Kyrgiose, který naopak zažije na grandslamu boj o singlový titul premiérově. Naposledy se z Australanů do finále Wimbledonu dostal Mark Phillppoussis v roce 2003.

Nadal odstoupil

Druhé semifinále mužské dvouhry se neuskuteční, protože Rafaela Nadala do souboje s Nickem Kyrgiosem nepustil poraněný břišní sval. Šestatřicetiletý Španěl přišel po triumfech v Melbourne a Paříži o šanci na kalendářní grandslam.

»Jak si bohužel dovedete domyslet, jsem tu proto, abych se odhlásil z turnaje. Nedovedu si představit, že bych s těmito bolestmi ještě vyhrál dva zápasy. Důležitější než titul pro mě je, abych byl v pořádku. Každý ví, kolik úsilí jsem do toho vložil, ale nemůžu riskovat, abych byl pak mimo sport další dva nebo tři měsíce. Mrzí mě to,« řekl Nadal novinářům.

Rodák z Mallorky útočil na třetí wimbledonský triumf v kariéře a první od roku 2010. Kvůli poškozenému břišnímu svalu se ale potýkal už během čtvrtfinále s Američanem Taylorem Fritzem s bolestmi. Podle deníku Marca má v břišním svalu sedm milimetrů dlouhou trhlinu.

Přestože mu jeho otec gesty z tribuny doporučoval, aby čtvrtfinálový duel skrečoval, španělský tenista si vzal přestávku na ošetření, utkání dohrál a po pětisetové bitvě postoupil. Připsal si zároveň 19. vítězství na grandslamových turnajích za sebou. »V zápase mě několikrát napadlo, že ho nedohraju. V břiše není něco v pořádku,« prohlásil poté španělský hráč, který na turnaji plnil roli nasazené dvojky.

Včera Nadal nejprve trénoval v ústraní na kurtech v klubu Aorangi Park. Zkoušel nejen podání, ale i bekhendové a forhendové údery. Poté se rozhodl z turnaje odstoupit.

»Celý den jsem přemýšlel o konečném rozhodnutí. Ač jsem se během kariéry snažil pokračovat i za těžkých podmínek, v téhle situaci je zřejmé, že pokud bych hrál dál, bylo by zranění horší a horší. Nemohu podávat. Nejde jen o to, že nezaservíruju správnou rychlostí, ale ani nedokážu udělat ten správný pohyb,« doplnil Španěl.

Zranění jej připravilo o možnost stát se prvním tenistou od roku 1969 po Rodu Laverovi, který by získal v jednom roce všechny čtyři grandslamové tituly.

Není to navíc poprvé, co Nadala trápí tento rok zdravotní potíže. Čtvrtého hráče světa již během Roland Garros limitovalo stejně jako v minulém roce chronické onemocnění levé nohy, tzv. Müller-Weissův syndrom. Toto degenerativní onemocnění způsobující deformaci jedné z kostí ve střední části chodidla mu způsobovalo velké bolesti. Nadal kvůli tomu absolvoval řadu umrtvujících injekcí do nervu a po triumfu na pařížské antuce se nechal slyšet, že už nikdy v budoucnu podobnou cestou jít nehodlá.

Dvaadvacetinásobný grandslamový šampion tak neposune vlastní rekord v čele historického žebříčku. Naopak se k němu může přiblížit Srb Novak Djokovič. Obhájce wimbledonského titulu má na kontě o dva primáty méně.

Dnešní program:

Centrální dvorec (14:30): semifinále Krejčíková, Siniaková (2-ČR) – L. Kičenoková, Ostapenková (4-Ukr./Lot.), Djokovič (1-Srb.) – Norrie (9-Brit.), Mertensová, Čang Šuaj (1-Belg./Čína) – Collinsová, Krawczyková (USA).

(zmk)