FOTO - manutd.com

V 86 letech zemřel jeden z nejlepších fotbalistů historie Bobby Charlton, mistr světa s Anglií a držitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy z roku 1966. Manchester United, v němž ofenzivní záložník strávil téměř celou kariéru, oznámil, že klubová legenda zemřela dnes obklopena rodinou.

»Manchester United truchlí po odchodu Sira Bobbyho Charltona, jednoho z nejlepších a nejoblíbenějších hráčů v historii našeho klubu. Sir Bobby byl hrdinou milionů lidí nejen v Manchesteru nebo ve Spojeném království, ale všude na světě, kde se hraje fotbal. Byl obdivován pro své sportovní chování a čestnost stejně jako pro své vynikající fotbalové kvality; Sir Bobby bude navždy vzpomínán jako velikán této hry,« uvedl Manchester United.

Charlton odehrál v letech 1956-73 za United 758 zápasů. Přežil leteckou havárii v Mnichově v roce 1958, jež rozprášila nadějný tým »Busbyho dětí«. Letadlo přepravovalo fotbalový tým spolu s fanoušky a novináři. Na palubě tehdy bylo 44 osob, z nichž 20 zemřelo přímo na místě. Další zranění, někteří v kritickém stavu, byli převezeni do mnichovské nemocnice Rechts der Isar, kde později tři z nich zemřeli.

O deset let později dovedl Charlton mužstvo k premiérovému triumfu v Poháru mistrů evropských zemí. S Manchesterem také získal tři ligové tituly a jeden triumf v Anglickém poháru. Za reprezentaci nastoupil ve 106 zápasech a odehrál kompletní porci minut na vítězném MS v Anglii v roce 1966, kde vstřelil tři góly. Jeho střelecké rekordy v Manchesteru (249 gólů) a národním týmu (49 gólů) vydržely přes 40 let, než je překonal Wayne Rooney.

Po odchodu z United v roce 1973 působil Charlton dva roky jako hrající trenér v týmu Preston North End, poté prožil krátká angažmá v Irsku či Austrálii. V roce 1984 se vrátil do Manchesteru v roli ředitele a byl několik desetiletí pravidelným návštěvníkem stadionu Old Trafford, kde jedna tribuna nese od roku 2016 jeho jméno. V roce 1994 získal za svůj přínos fotbalu rytířský titul.

Před třemi lety jeho manželka oznámila, že slavný fotbalista trpí demencí.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here