Slavia rozstřílela Jablonec a hned na úvod jara jde do čela tabulky

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Slavie v úvodním utkání jarní části první ligy rozstříleli Jablonec 5:1. Pražané vyhráli šesté kolo po sobě a poprvé od září se dostali do čela tabulky o bod před obhájce titulu Plzeň, která v sobotu doma nečekaně podlehla Hradci Králové 1:2. Severočeši prohráli šest z posledních sedmi kol a venku v lize nebodovali počtvrté v řadě. Nadále jim tak patří první barážová příčka.

Utkání 17. kola načal gólově slávista Václav Jurečka, v dlouhém nastavení úvodního dějství vyrovnal Vladimir Jovovič. »Sešívaní« rozhodli mezi 65. až 85. minutou, kdy se trefili střídající Mick van Buren, Ondřej Lingr a dvakrát další příchozí hráč z lavičky Matěj Jurásek.

»Jsme rádi za vysoké vítězství. V prvním jarním zápase se vždycky hodně trápíme, někdy i výsledkově. Dneska jsme to výsledkově zvládli, dali jsme pět gólů a měli hodně neproměněných šancí,« řekl domácí trenér Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

Slavia před úvodním výkopem představila Edenu novou posilu z Norska, devatenáctiletého záložníka Zafeirise. Také se rozloučila s gólmanem Kovářem, jenž po konci kariéry bude působit jako manažer A-týmu.

Domácí se prosadili z první vážné akce v 11. minutě. Lingrův rohový kop hostující obránce Souček netrefil ideálně, míč se dostal k Jurečkovi na malé vápno a ten nezaváhal. Jeho čtvrtou branku v ligové sezoně ještě posvětil videorozhodčí (VAR) Kocourek. Po necelé půlhodině hry se Jurečka prosadil z dalšího rohu hlavou. Tentokrát však sudí Černý po konzultaci s VARem gól odvolal.

Střelec úvodní branky se druhého zásahu nedočkal ani o chvíli později, po něm neuspěl ani kapitán Tecl. Místo toho v šesté minutě nastavení první půle srovnal Jovovič krásnou ranou zpoza vápna pod břevno. Srbský hráč se radoval z třetí trefy v ročníku nejvyšší soutěže.

Slavia ale na rozdíl od Plzně a městského rivala Sparty, která remizovala 1:1 v Olomouci, nepřipustila v úvodním jarním kole zaváhání. V 65. minutě Pražanům vrátil vedení Van Buren po necelých čtyřech minutách na hřišti. Nizozemský útočník napřáhl před vápnem a ranou k tyči nedal Surovčíkovi šanci. V tabulce střelců se 10. gólem v sezoně dotáhl na druhého Chorého z Plzně. Předchozích devět branek ale zaznamenal v dresu Liberce, kde na podzim hostoval.

Za další dvě minuty Van Buren přihrál do běhu Lingrovi a domácí záložník v šestnáctce prostřelil jabloneckého gólmana. V ligové sezoně vstřelil osmou branku.

Poté přišly dva momenty Matěje Juráska. V 76. minutě Olayinka prodloužil Van Burenovu nahrávku a Jurásek z hranice pokutového kopu udeřil. O devět minut později jeho jmenovec David poslal dlouhý nakopávaný balon, stoper Král ho nedůrazně odvrátil a Matěj Jurásek se opět nemýlil.

Devatenáctiletý záložník vstřelil podruhé v kariéře v jednom ligovém duelu dvě branky. Předtím se mu to povedlo loni v listopadu proti Ostravě, kdy do hry také naskočil jako náhradník.

Slavia doma před necelými 14 tisíci diváky vyhrála i devátý zápas ligové sezony a je tam nejlepším týmem soutěže. S 56 brankami má nejlepší útok ligy. Třetí Spartě odskočila na sedm bodů.

Vršovičtí v lize s Jabloncem neprohráli v jedenáctém utkání za sebou (z toho 10 vítězství). Doma v nejvyšší soutěži ho porazili pošesté v řadě, v posledních pěti duelech navíc s celkovým skóre 22:1. »Slavia si vytvořila tlak a z toho pramenily góly po našich fatálních chybách. To zápas rozhodlo. Rozhodlo taky to, že Slavia z lavičky poslala na hřiště ohromnou kvalitu. Nedokázali jsme pak zápas zachytit. Slavia vyhrála zaslouženě,« konstatoval jablonecký trenér David Horejš.

Poslední Pardubice obraly Liberec

Fotbalisté Liberce na úvod jarní části ligové sezony doma jen remizovali s posledním týmem tabulky Pardubicemi 1:1. Favorizované Severočechy poslala ve 40. minutě do vedení zimní posila Victor Olatunji, ale dvě minuty po přestávce hosté srovnali zásluhou vlastního gólu domácího Dominika Plechatého.

Pardubičtí v lize podruhé za sebou remizovali 1:1 a bodovali potřetí z posledních čtyř kol. V tabulce ztrácejí pět bodů na čtrnáctý Jablonec a jeden bod na patnáctý Zlín, který má ale večerní utkání k dobru. Liberec vyhrál jediné z posledních čtyř kol a je devátý.

Remízou, tentokrát bezbrankovou, skončil i duel Mladé Boleslavi doma s nováčkem Brnem. Zbrojovka tak po srpnové výhře 3:1 bodovala se Středočechy i ve druhém vzájemném duelu sezony a po přerušení třízápasové série porážek v neúplné tabulce drží desáté místo. Mladá Boleslav neprohrála potřetí za sebou a je osmá.

Vrba vs. »jeho« Baník: smír

A do třetice remíza. Fotbalisté Zlína při soutěžní premiéře trenéra Pavla Vrby remizovali doma s Ostravou 1:1. Hosty poslal do vedení ve 41. minutě Jiří Klíma, po změně stran vyrovnal Libor Kozák. Zlínští tak v nejvyšší soutěži přerušili sérii čtyř porážek, přesto zůstávají předposlední v tabulce. Vrba, který až do poloviny října vedl Baník, nezačal angažmá u »Ševců« vítězstvím. Ostravští v této ligové sezoně venku ještě nevyhráli a jsou desátí.

»Do 60. minuty bylo utkání vyrovnané. Hráli jsme zodpovědně, gól, který jsme dostali, byl po našem nedůrazu. V závěru naše tempo bylo náročnější, než jsme si představovali. V kvalitě jsme posledních dvacet minut zaostávali. Baník měl dvě stoprocentní příležitosti, Rakovan nás dvakrát podržel. Vzhledem k tomu je pro nás bod cenný. Kozák bojoval, snažil se, dal gól, i šťastné góly patří k fotbalu. Ukázali jsme srdce, doufám, že se nám to vrátí. Vypsal jsem proti Baníku speciální prémii za vítězství. Nevím, jestli teď půjdeme na 50 procent, spojíme to s mým zápisným, aby hráči byli spokojeni,« smál se Vrba.

* * *

Slavia Praha – FK Jablonec 5:1 (1:1)

Branky: 76. a 85. M. Jurásek, 12. Jurečka, 65. Van Buren, 67. Lingr – 45.+6 Jovovič. Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Machač – Kocourek (video). ŽK: Šulc (Jablonec). Diváci: 13 742.

Slavia: Kolář – Schranz (46. Douděra), Ousou, Santos, D. Jurásek – Hromada, Ševčík – Jurečka (46. M. Jurásek), Lingr (72. Provod), Olayinka (80. Ewerton) – Tecl (61. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Surovčík – Surzyn, Akpudje, Král, Souček – Považanec, Kratochvíl – Černák (80. Patrák), Šulc, Jovovič (46. Pleštil) – Ikaunieks (68. Chramosta). Trenér: Horejš.

Slovan Liberec – FK Pardubice 1:1 (1:0)

Branky: 40. Olatunji – 47. vlastní Plechatý. Rozhodčí: Orel – Ratajová, Mokrusch – Berka (video). ŽK: Vliegen, Ghali – Šimek. Diváci: 1508.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Prebsl, Plechatý – Fukala, Červ, Višinský (74. Rabušic), Valenta (74. Doumbia), Preisler (88. Mészáros) – Olatunji (62. Rondič), Ghali (62. Frýdek). Trenér: Kozel.

Pardubice: Nita – Icha (5. Kostka), Vlček, Hranáč, Helešic – Vacek – Pikul (46. Lima), Janošek, Hlavatý (87. Šimek), Tischler – Černý (73. Krobot). Trenér: Kováč.

FK Mladá Boleslav – Zbrojovka Brno 0:0

Rozhodčí: Batík – Paták, Kříž – Machálek (video). ŽK: Suchomel, Mareček, Kubista – Hrabina. Diváci: 1064.

M. Boleslav: Šeda – Kubista, Suchý, Donát – Suchomel, Mareček (85. Stránský), Matějovský (46. Škoda), Dancák (45. Žitný), Fulnek – Skalák (56. Kušej), Ladra. Trenér: Hoftych.

Brno: Berkovec – Hrabina, Hlavica, Šural, Divíšek – Texl, Blecha (76. Nečas) – Fousek (7. Hladík), Ševčík (90. Falta), Alli (76. Pachlopník) – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Trinity Zlín – Baník Ostrava 1:1 (0:1)

Branky: 57. Kozák – 41. J. Klíma. Rozhodčí: Szikszay – Caletka, Volf – T. Klíma (video). ŽK: Cedidla, Fillo, Fantiš, Bartošák – Kuzmanovič, Fleišman. Diváci: 4237.

Zlín: Rakovan – Cedidla, Simerský, Kolář, Bartošák – Didiba, Hlinka – Fillo (64. Janetzký), Fantiš (82. Vukadinovič), Čanturišvili – Kozák (81. Balaj). Trenér: Vrba.

Ostrava: Laštůvka – Juroška, Pojezný, Lischka, Fleišman – Kaloč, Miškovič (90.+3 Šín) – Cadu (85. Jaroň), Kuzmanovič (74. Buchta), Plavšič (90.+3 Šehič) – J. Klíma (74. Tijani). Trenér: Hapal.