Home Kalendárium Slavný krasobruslař Pljuščenko slaví kulatiny. Věřím Putinovi, říká

Slavný krasobruslař Pljuščenko slaví kulatiny. Věřím Putinovi, říká

Vladimir Putin třese pravicí Jevgenije Pljuščenka v rámci ZOH 2014 v Soči. FOTO - ČTK/AP

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko, který dnes slaví čtyřicetiny, je dvojnásobným olympijským vítězem, trojnásobným mistrem světa a sedminásobným mistrem Evropy. Na olympiádě v Soči v roce 2014 se díky novince v olympijském programu, soutěži družstev, zapsal do historie jako první krasobruslař, který na ZOH získal čtyři medaile. Této olympiádě podřídil vše, nakonec ale kvůli zranění další medaili nezískal, odstoupil z her a ukončil kariéru.

Jediné individuální olympijské zlato získal v roce 2006 v Turíně. O čtyři roky později ve Vancouveru chtěl titul olympijského vítěze obhájit. Tehdy ale nejcennější kov získal Američan Evan Lysacek. Pljuščenko tehdy silně zkritizoval rozhodčí za to, že jeho přemožitel zvítězil, aniž zařadil čtverný skok.

Po triumfu na hrách v Turíně na čas svou amatérskou kariéru přerušil, tři roky se věnoval exhibicím. Blonďatý a postavou nevelký Pljuščenko své pověstné herecké nadání při exhibicích několikrát předvedl i českému publiku. Až před olympiádou ve Vancouveru se rozhodl vrátit, po »pouhém« zisku stříbra pak svou přípravu namířil k Soči.

V roce 2010 mu ale Mezinárodní bruslařská unie zakázala startovat na jejích soutěžích, důvodem byla Pljuščenkova účast na několika exhibicích, přestože se předtím kvůli zranění omluvil z MS. Na jaře 2011 ale Pljuščenko uspěl s odvoláním a získal zpět amatérský status.

V poslední době na sebe upozornil svými názory na rusko-ukrajinský konflikt a na adresu prezidenta Vladimira Putina. »Věřím svému prezidentovi!… Nemůžu držet jazyk za zuby. Jako sportovec a každý rozumný člověk zastávám názor, že sport se nemá míchat s politikou. Ale: FIFA a UEFA vyloučily naše týmy ze všech soutěží poté, co MOV vyzval k suspendování našich sportovců ve všech sportech!« napsal letos v únoru. »Je to vůdčí osobnost, které si vážím. Je to vynikající člověk a já ho považuju za cara,« řekl také již před lety Pljuščenko na adresu ruského prezidenta. Vyjádřil se i k částečné mobilizaci, kterou Putin vyhlásil v září: »Mluvím za sebe. Teď jsem doma v Novogorsku. Ale pokud přijde agenda, tak nikam neuteču. Kurz rád absolvuji. Musíme chránit naše děti a naši budoucnost. To je můj názor. Přál bych si, aby to všichni slyšeli.«

(koz, čtk)