Home Sport Soud zrušil loňskou volbu čtyř místopředsedů ČOV, výbor se odvolá

Soud zrušil loňskou volbu čtyř místopředsedů ČOV, výbor se odvolá

FOTO - wikipedia

Městský soud v Praze zrušil loňské zvolení čtyř místopředsedů Českého olympijského výboru (ČOV), poté co vyhověl žalobě prezidenta Autoklubu České republiky Jana Šťovíčka. Volby podle soudu, o jehož rozhodnutí jako první informovaly Hospodářské noviny, se uskutečnily v rozporu se zákonem. Olympijský výbor se proti verdiktu odvolá.

Šťovíček je společně s předsedou Sdružení sportovních svazů České republiky (SSS ČR) Zdeňkem Ertlem ve sporu s ČOV již řadu měsíců. Loni se jim podařilo soudně dvakrát odložit volbu členů výkonného výboru s argumentem, že byli chybně vyřazeni ze seznamu kandidátů. Vrchní soud v Praze ale po odvolání ČOV označil předběžná opatření zakazující volby za nezákonná.

V posledním případě uspěl Šťovíček s argumentem, že volba místopředsedů se neuskutečnila podle volebního řádu. Podle něj se hlasuje společně a uspějí ti s největším počtem hlasů. Delegáti pléna ale hlasovali o jednotlivých jménech. »Tak, jak bylo hlasováno o jeho kandidatuře, bylo v rozporu s volebním řádem,« uvedl soudce Tomáš Lehovec.

Naopak Ertl s vlastním podnětem neuspěl. Požadoval, aby soud označil celé jednání pléna loni v červnu za nicotné. Tím by přišel o svůj post i předseda ČOV Jiří Kejval. Podle soudu ale zvolil špatný typ žaloby.

Aktuální rozhodnutí se týká místopředsedů Zdeňka Haníka, Milana Hniličky, Romana Kumpošta a Libora Varhaníka. Kejval a místopředseda pro neolympijské sporty Filip Šuman ve funkci zůstávají. Šuman byl do ČOV zvolen na valné hromadě složky Českého klubu sportovních svazů, organizací a institucí.

ČOV v prohlášení pro ČTK poukázal na skutečnost, že městský soud zamítl v plném rozsahu žalobu SSS ČR a Šťovíčkovi vyhověl jen částečně. »Jedná se však o nepravomocné rozhodnutí, proti kterému podáme odvolání, a nemá na činnost ČOV žádný dopad. Soud všechny argumenty naší obhajoby akceptoval. Věříme, že při odvolání uspějeme, ostatně jako v případě všech dalších žalob, kterým jsme v poslední době neopodstatněně čelili,« uvedla ředitelka komunikace ČOV Barbora Žehanová.

(čtk)