Sparta se na druhé místo nevyšvihla. Proti oslabené Olomouci bere jen bod

Hokejisté Sparty vs. olomoucká Mora? V O2 areně? Dohrávka 42. kola, kdy mají druhé Vítkovice volno. Pro Pražany ideální příležitost, jak smazat tříbodové manko a vyšvihnout se na druhou příčku. Navíc s ohledem na řadu absencí v týmu Hanáků. Jenže dnes večer největší tuzemská hala neslavila. Vicemistr nepotvrdil roli favorita a prohrál s Olomoucí 1:2 po samostatných nájezdech.

Olomoucké trápí rozsáhlá marodka, s níž by si nevěděl rady snad ani legendární Dr. House, jenže semknutý tým v O2 areně našel recept, jak zkušené borce nahradit. A to měl v sestavě čtyři juniory a jednoho dorostence! Již ve 12. minutě využili »Kohouti« přesilovku a díky Daliboru Řezníčkovi vedli 1:0. Sparta srovnala v druhé části hry, rovněž z přesilovky, a to zásluhou Michala Řepíka. Jenže další gól už po 65 minutách nepadl a v nájezdech se prosadili domácí jednou a hosté dvakrát. Vítěznou trefu si do statistik připsal kapitán Jan Knotek.

Spartané mohli litovat hlavně nepovedené první třetiny, pak byli lepší, soupeře přestříleli 33:17, ale vychytal je skvělý Jan Lukáš mezi tyčemi. Svěřenci trenérů Miloslava Hořavy a Hanse Wallsona tak dvě kola před koncem ztrácejí na druhé Vítkovice dva body, a kdyby to takto skončilo i v neděli, s velkou pravděpodobností by se již ve čtvrtfinále utkali s Třincem, který Spartu porazil v loňském finále…

»Olomouc hrála výborně a celkově to byl výborný zápas. Soupeř skvěle bránil a nepouštěl nás do šancí. Ano, chceme být druzí, ale i třetí místo je pro nás po této sezoně skvělé,« uvedl kouč Hořava po zápase. »Máme velkou marodku, tak jsme přijeli hlavně skvěle bránit, a to se dařilo. Druhý bonusový bod je navíc a celkově musím hráče za dnešek pochválit,« řekl olomoucký trenér Jan Tomajko, který se tak pyšní, coby bývalý sparťanský útočník, unikátní letošní bilancí. Jedině Olomouc dokázala v této sezoně vyhrát v O2 areně dvakrát. A jedině ona má proti Spartě bilanci tří výher a jedné prohry. Jinak je na tom celý extraligový peloton ve vzájemných zápasech s Pražany buď hůře, nebo bodově nastejno…

O čtvrtou příčku tabulky nadále bojují hradecký Mountfield a liberečtí Bílí Tygři. V dohrávce 50. kola Severočeši dnes porazili již jistého vítěze základní části z Pardubic 5:1 a připsali si již sedmou výhru v řadě. Na Východočechy, kteří se jen tak mimochodem v pátek představí v O2 areně, ztrácejí pouhé dva body. Kromě pátku se bude hrát ještě v neděli, pak začne rozhodující fáze sezony – play off.

* * *

Dohrávané utkání 42. kola:

HC Sparta Praha – HC Olomouc 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Řepík (M. Jandus) – 12. Řezníček (Dujsík, Klimek), rozhodující nájezd J. Knotek. Rozhodčí: Hribik, Hejduk – J. Ondráček II, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 10 728.

Dohrávané utkání 50. kola:

Bílí Tygři Liberec – HC Dynamo Pardubice 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 10. Melancon (Birner), 42. Faško-Rudáš (Balinskis, A. Najman), 42. Birner (Ordoš, Filippi), 44. Flynn (Melancon, A. Najman), 55. Birner (Filippi, Melancon) – 22. Sedlák (Košťálek, Cienciala). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Lhotský, Zíka. Vyloučení: 3:6. Využití: 3:1. Diváci: 6023.

1.Pardubice5029849156:104107