Home Sport Společné mistrovství má dva české šampiony – Zajíce a Hrochovou

Společné mistrovství má dva české šampiony – Zajíce a Hrochovou

V Žilině proběhlo společné mistrovství České republiky a Slovenska v běhu na 10 000 metrů na dráze. Českými šampiony se stali úspěšný obhájce Martin Zajíc a premiérově Tereza Hrochová.

V mužském mistrovském závodě byl obhájcem titulu brněnský Martin Zajíc. Ten před rokem vybojoval zlato po napínavém souboji s Jiřím Homoláčem. Letos byla jeho jízda za triumfem v rámci MČR o poznání suverénnější. Martinovou hlavní motivací pro toto klání však bylo pokoření třicetiminutové hranice. K tomu mu výrazně pomohla společnost slovenského šampiona, kterým byl Peter Ďurec, s nímž se dokázal Zajíc držet až do šestého kilometru. Pětkou probíhali oba borci ještě společně v mezičase 14:35, což bylo dobré znamení pro další průběh závodu.

I když se už v druhé polovině musel Martin Zajíc spoléhat pouze na vlastní síly, svou žilinskou misi úspěšně splnil, když si doběhl pro obhajobu v novém osobním rekordu 29:39,56. Pouhých třináct setin pak chybělo k pokoření 30 minut stříbrnému Matěji Hřebačkovi. Běžec, který loni závodil ještě jako junior, proběhl cílem v čase 30:00,13. Spokojen mohl být také bronzový Jakub Davidík, jenž si od středních tratí odskočil na výrazně delší distanci a prezentoval se velmi solidním časem 30:22,10.

Slovenský titul bral nejrychlejší závodník z celého startovního pole Peter Ďurec za 29:15,79. Pod 30 minut stlačil svůj čas i mimo soutěž běžící Američan Nick Deal (29:51,04).

Přesto, že Tereza Hrochová absolvovala před týdnem maraton v Hamburku, rozhodla se po náročném startu závodit i na mistrovství republiky v dráhové desítce. Vědoma si toho, že je jasnou favoritkou na zlato, šetřila v první polovině závodu síly a držela se v balíku čelní skupiny. Zhruba po šesti kilometrech pak svým soupeřkám velmi dynamickým způsobem nastoupila, a ty neměly šanci reagovat. Následně si v poklidu doběhla pro svůj premiérový titul na této distanci v čase 35:12.98. Svůj první start na trati 10 000 metrů proměnila v zisk mistrovského stříbra opavská Barbora Lampová, která si s tratí poradila v čase 35:27.00. Bronz si na krk pověsila a Gabriela Veigertová za 35:56,15.

(pk)

FOTO – atletika.cz/Ján Súkup/Štartfoto