Srbský trenér chce vychovat další budoucí čínské fotbalové hvězdy

V roce 2018 se třiapadesátiletý Srb Aleksandar Pantić, držitel licence UEFA A, vydal na nečekanou cestu do Číny, k níž ho přimělo pozvání od kamaráda, aby trénoval ve druhé čínské lize.

»Chtěl jsem vidět, co se v Číně děje, protože jsem tu ještě nikdy nebyl,« prohlásil Pantić.

Po příjezdu byl Pantić uchvácen rozmanitou čínskou kuchyní – od knedlíků po barbecue – a jedinečnou směsicí starobylé a moderní kultury.

Prohlédl si města jako Peking, Šanghaj, Kanton a Čcheng-tu, což mu obohatilo jeho zkušenosti.

Jeho skutečnou vášeň však zažehl fotbal. Od roku 2019 Pantić trénuje mladé talenty ve věku 8 až 12 let v tréninkovém centru mládeže fotbalového svazu Tchien-ťin. »Dříve jsem byl profesionálním sportovcem a trenérem ve své zemi. Fotbal se stal součástí mého života. Nejprve to byl můj koníček. Pak to byla moje práce. Je pro mě potěšením spojit obojí dohromady,« vysvětlil.

Pantić (vlevo) dává pokyny mladým fotbalistům během tréninku. FOTO – Xinhua/Sun Fanyue

Pod jeho vedením si většinu dětí narozených v roce 2011, které trénoval, vybral místní profesionální klub Tchien-ťin Tigers.

V současné době trénuje skupinu narozenou v roce 2015. Pantić vyjádřil hrdost na svou roli: »Je pro mě ctí vychovávat talenty a přivádět další nadějné mladé hráče k čínskému fotbalu,« a dodal: »Je to můj sen a čas ukáže.«

Pantić je známý svým detailním koučováním, korigováním pohybů dětí během tréninku a prosazováním propojení tréninku se soutěžemi.

»Trénink bez soutěží není nic. Zápasy ukážou skutečné schopnosti dětí. Díky turnajům si zlepší techniku,« poznamenal.

Pantić rozdává mladým fotbalistům během tréninku skupinové dresy. FOTO – Xinhua/Sun Fanyue

Na rozdíl od některých zahraničních trenérů, které do Číny přitahují lukrativní smlouvy, se Pantić věnuje rozvoji na nejnižší úrovni: »Nežárlím na lidi, kteří stojí na vrcholu fotbalové pyramidy, já dávám přednost upevňování základny dole, což je důležitější než jakákoli jiná práce.«

Ve snaze vychovávat talenty Pantić se svým týmem často navštěvuje místní základní školy, kde představuje fotbal a učí základním dovednostem.

Li Po, zástupkyně ředitele základní školy v Tchien-ťinu, pochválila zahraniční trenéry za to, že žákům přinášejí pokročilé koncepty a poutavé metody výuky.

Pantić věří v potenciál rozšíření »fotbalové populace« v Číně a považuje tyto osvětové aktivity za klíčové pro objevování a výchovu budoucích hvězd. Ohledně budoucnosti čínského fotbalu zůstává optimistou a opakovaně prodloužil smlouvu s fotbalovým svazem v Tchien-ťinu.

Pantić připravuje tréninkové programy pro mladé fotbalisty ve fotbalovém svazu v Tchien-ťinu. FOTO – Xinhua/Sun Fanyue

Pantićův osobní vztah k Číně se nedávno ještě prohloubil, když jeho manželka navštívila Tchien-ťin a projevila velký zájem o tamní kulturu a touhu přivést s sebou na návštěvu i jejich dceru. Pro Pantiće se Tchien-ťin stal druhým domovem.

Fotbal je i nadále prostředkem k posilování čínsko-srbských vztahů, Pantić k tomu poznamenal: »Čína a Srbsko mají železné přátelství. Sdílíme společnou vášeň pro fotbal. Doufám, že naše vzájemné vztahy budou ještě těsnější a rozšíří pole spolupráce z fotbalu na mnohem širší oblasti, jako je sport, kultura a obchod.«

Otevření letecké linky mezi Tchien-ťinem a Bělehradem v prosinci 2022 tyto výměny usnadnilo, k tchien-ťinské fotbalové scéně se připojilo více srbských trenérů a mladí hráči cestují do Srbska na tréninky. Tyto iniciativy podtrhují vzájemný přínos čínsko-srbské spolupráce ve fotbale.

»Taková spolupráce ukazuje nejen strategii rozvoje fotbalu v Tchien-ťinu, ale i úroveň vztahů mezi Čínou a Srbskem,« uvedl Čchung Jung, místopředseda a generální sekretář fotbalového svazu v Tchien-ťinu.

Čchung dodal, že srbští fotbaloví trenéři, jako je Pantić, mohou Číně pomoci uskutečnit její fotbalový sen a zároveň prostřednictvím fotbalu dosáhnout svých vlastních »čínských snů«.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy