Home Sport Startuje kvalifikace o mistrovství Evropy 2024. Češi proti Polsku

Startuje kvalifikace o mistrovství Evropy 2024. Češi proti Polsku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve čtvrtek odstartuje kvalifikace o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2024 v Německu. Potřetí za sebou se šampionát odehraje ve formátu s 24 týmy. Jistý start má pořadatelská země, 20 účastníků vzejde z kvalifikace a zbylí tři z play off, které je spojené s výsledky třetího ročníku Ligy národů.

Poslední Euro k šedesátému výročí vzniku turnaje premiérově hostilo 11 zemí a stejný počet měst. Vinou pandemie koronaviru se ale neuskutečnilo v roce 2020, ale až o rok později. Příští léto se organizace ME vrátí k tradiční podobě. Německo bude šampionát hostit podruhé, poprvé ho uspořádalo v roce 1988.

Celkem 53 národních mužstev je rozděleno do deseti kvalifikačních skupin po pěti nebo šesti účastnících. Z každé skupiny postoupí dva týmy. Kvalifikace vyvrcholí v listopadu. Kromě Německa se skupinových bojů nezúčastní ještě Rusko kvůli válce na Ukrajině.

Druhou cestou, jak se dostat na šampionát, je Liga národů. V play off se 12 nejlepších celků z loňských skupin utká o tři zbývající místa na Euru. Pokud však vítězové skupin na turnaj postoupí z kvalifikace, přepustí své pozice níže umístěným týmům z Ligy národů. Play off je na programu za rok.

Češi začnou kvalifikaci v pátek doma proti Polsku, o tři dny později se představí v Moldavsku. Ve skupině E přivítají ještě Albánii a Faerské ostrovy. Trenéra Fernanda Santose čeká v Praze na lavičce Polska soutěžní premiéra, loni po osmi letech skončil u týmu Portugalska.

Úřadující evropští mistři Italové vstoupí do bojů o postup ve čtvrtek v repríze předloňského finále s Anglií. V »céčku« narazí rovněž na Ukrajinu, Maltu a Severní Makedonii, které před rokem senzačně podlehli v semifinále play off o mistrovství světa.

(koz, čtk)