Svitavy hostily finále Poháru rozhlasu. Naděje ukázaly perspektivu

Ve Svitavách vyvrcholil celorepublikovým finále 54. ročník Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou. Pod dohledem patrona Pavla Masláka si to mezi sebou o ceněnou trofej rozdaly ty nejlepší školní týmy v kategoriích staršího a mladšího žactva.

V kategorii starších žáků byla jedinou sestavou, která dokázala překonat hranici sedmi tisíc bodů ta ze ZŠ Slovácká v Břeclavi. Jejich vítězné konto činilo 7243 bodů. Stříbro putuje do Uherského Hradiště zásluhou atletů ZŠ Sportovní (6878 bodů). Z bronzu se mohou radovat borci ze ZŠ Ing. M. Plesingera v Neratovicích (6793 bodů). Králem skokanských disciplín byl uherskohradišťský Mikuláš Petřík, jenž nejprve zvítězil ve výšce, kde vylepšil letošní nejlepší český výkon v kategorii staršího žactva na 194 centimetrů a následně nenašel přemožitele ani v dálce, když dolétl na 631 centimetrů. Vítěz koule Pavel Stehlík z Kladna si upevnil díky osobáku 16,43 třetí místo v průběžných tabulkách. Na šedesátce byl nejrychlejší Štěpán Sobota z Jablonce za 7.33 a na patnáctistovce zaběhl nejhodnotnější čas 4:24,01 Jiří Miler z Mladé Boleslav

Klání stejně starých děvčat opanovaly atletky ze ZŠ Skálova v Turnově se ziskem 7504 bodů. Stříbro braly žákyně ze ZŠ Englišova v Opavě (7420 bodů) a na medailové umístění dosáhly také dívky ze ZŠ Jeseniova Praha (7296 bodů). Turnovu pomohlo k triumfu hlavně sesterské duo Markových. Aneta vyhrála dálku za 543 centimetrů a Tereza byla nejrychlejší na šedesátce v čase 7.85. Osmistovku vyhrála Emma Zajícová z Opavy za 2:20,84. V kouli zaznamenala nejdelší pokus třebíčská Eliška Trojanová (10,94).

Mezi mladšími žákyněmi získaly už třetí vítězství v řadě atletky ZŠ Jeseniova Praha s 6884 body. Na stupně vítězů je doprovodily stříbrné reprezentantky ZŠ Nehvizdy (6255 bodů) a bronzová děvčata ze ZŠ Emila Zátopka ve Zlíně (6079 bodů). Výrazný podíl na primátu ZŠ Jeseniova měla Adéla Ptáčková, která si připsala hned dvě individuální vítězství. V dálce vyhrála výkonem 496 centimetrů a na šestistovce byla nejrychlejší v čase 1:41,06. Vítězka výšky Eliška Truhlářová z Nehvizd vyrovnala úspěšným skokem na 162 centimetrech vlastní letošní nejlepší český výkon této kategorie. Šedesátku prolétla jako vítězka turnovská Nela Vaníčková (8,23). Vanda Burianová zaznamenala nejhodnotnější výkon v hodu krikeťákem (53,92).

V mladší kategorii chlapců zvedli nad hlavu pohár atleti ze ZŠ na Výsluní v Brandýse nad Labem. Jejich vítězné konto činilo 5576 bodů. Druhé místo vybojovala ZŠ Jeseniova Praha s 5507 body. Bronzovou pozici obsadili reprezentanti ZŠ Englišova v Opavě (5405 bodů). Reprezentanti ZŠ na Výsluní ovládli hned čtyři z pěti individuálních disciplín. Šedesátku vyhrál Jonáš Motl v letošním nejlepším českém výkonu této kategorie 7,61. V dálce předvedl nejdelší skok jeho bratr Filip Motl (568). K tomu přidal ještě další dílčí prvenství ve výšce za 170 centimetrů. S kilometrem si poradil nejlépe jejich týmový kolega Adam Axon (2:53,73). Pouze v hodu kriketovým míčkem narušil tuto dominanci Vojtěch Novák ze ZŠ Arbesova, ale stálo to zato, jelikož se stal prvním mladším žákem, jenž v této sezóně přehodil 80 metrů (80,51).

Na celé finálové klání dohlížel patron 54. ročníku Poháru rozhlasu s Českou spořitelnou Pavel Maslák Trojnásobný halový mistr světa i Evropy nechyběl samozřejmě ani při slavnostním vyhlašování, kde předával dekoroval nejúspěšnější týmy.