Home Sport Tenisová legenda Navrátilová znovu bojuje s rakovinou

Tenisová legenda Navrátilová znovu bojuje s rakovinou

FOTO - ČTK/AP

Tenisová legenda Martina Navrátilová znovu bojuje s rakovinou. Šestašedesátiletá rodačka z Prahy dnes oznámila, že jí lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu prvního stupně a vrátilo se jí nádorové onemocnění prsu, kterým trpěla již v roce 2010. Vítězka 59 grandslamových titulů o tom informovala ve svém stanovisku, které citovala organizace WTA.

»Je to dvojitá pohroma, ale uzdravení je možné. Věřím v úspěšný výsledek. Budu bojovat se vším, co mám k dispozici,« řekla Navrátilová. Ocenila také podporu, které se jí dostalo ze všech stran. »Netřeba říkat, že můj telefon i Twitter úplně explodují. Děkuji všem. Ještě jsem neskončila,« napsala na sociální síť.

Lékaři objevili u devítinásobné wimbledonské šampionky dva nálezy poté, co jí v listopadu po Turnaji mistryň ve Fort Worth zduřila lymfatická uzlina na krku. Oba jsou podle ní v raném stadiu a prognózy na uzdravení jsou velké. S léčbou začne příští týden převážně v New Yorku a vynechá Australian Open, kde měla působit v roli televizní expertky. »Doufám ale, že se čas od času připojím prostřednictvím videohovoru,« dodala.

Navrátilová trpěla rakovinou prsu také před třinácti lety, kdy nemoc porazila. »Když mi o ní tehdy lékaři řekli, asi patnáct vteřin jsem plakala. Poté jsem se ale zeptala lékaře: ‚Dobře, co budeme dělat a jaký je další krok‘,« vzpomínala jedna z nejúspěšnějších tenistek všech dob. Podrobila se tehdy operaci a následné chemoterapii, i díky nimž mohla dál aktivně sportovat.

Z 59 grandslamových titulů získala Navrátilová 18 ze singlu (devět ve Wimbledonu, čtyři na US Open, tři v Austrálii a dva na French Open), 31 v deblu a deset ve smíšené čtyřhře. Všechny tři kategorie dokázala vyhrát jako jedna ze tří hráček historie, v open éře jako jediná. V čele světového žebříčku strávila dohromady 332 týdnů.

Drží také řadu historických zápisů včetně nejvyššího počtu titulů na okruhu WTA ve dvouhře (167) i ve čtyřhře (177). Týmový Fed Cup vyhrála čtyřikrát: jedou v barvách Československa, třikrát již za USA. Kariéru členka tenisové Síně slávy ukončila v říjnu 2006 krátce poté, co se díky triumfu v mixu na US Open stala na prahu padesátky nejstarší vítězkou grandslamu v historii.

V posledních letech Navrátilová komentuje tenis, angažuje se v charitě, bojuje za práva homosexuálů, znevýhodněných dětí i zvířat.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here