Trápení mistra na pokračování. Plzeň jen remizovala v Boleslavi, Slavia jí utíká

AKTUALIZOVÁNO

Jarní trápení fotbalistů Viktorie Plzeň nebere konce. V Mladé Boleslavi dnes sice obhájce titulu udržel po dlouhých devíti zápasech konečně i čisté konto, ale protože zároveň žádný gól nevstřelil, připsal si do tabulky další ztrátu. Vzhledem k tomu, že Slavia suverénně zvládla svůj domácí duel 25. kola nejvyšší soutěže proti Olomouci (4:0), je už ztráta Západočechů na třetí pozici sedmibodová. S takovou propastí se jen těžko bude dát něco kloudného dělat…

Plzeňský trenér Michal Bílek dnes zažil soukromé jubileum. Koučoval 250. utkání v české lize, ovšem k oslavě měl daleko. Středočeši byli dokonce v prvním poločase lepším týmem a vytvářeli si šance jak na výrobním páse ve zdejší Škodovce. Brankář Jindřich Staněk, který byl kritizován po 24. kole a porážce od Bohemians 1:2, ale chytal jako pověstná chobotnice. Za svá záda nepustil ani myš. Vylámali si na něm zuby postupně Kušej, kapitán Matějovský, Ladra i Škoda. Všechno to byly vyložené šance, a kdyby domácí vedli po první pětačtyřicetiminutovce 4:0, nikdo se nemohl divit. Jenže na »kdyby« se ve fotbale ani v žádném jiném sportu nehraje.

»Podali jsme velmi dobrý výkon, tým ukázal velkou touhu. Chyběl tomu gól. Scházela nám kvalita i štěstí v koncovce,« řekl Pavel Hoftych, trenér Středočechů.

Úřadující mistr se po pauze zvednul a postupně převzal otěže zápasu. Největší šanci si vytvořil čtvrthodinu před koncem Vydra, který již dokonce překonal gólmana Mladé Boleslavi Šedu, ovšem Suchomel stačil míč z brankové čáry vykopnout. Právě tento mladý exsparťan si v závěru vysloužil čtvrtou žlutou kartu v sezoně a bude chybět svému celku v příštím kole proti Slavii, kde by měl o dvojnásobnou motivaci postaráno.

»Dnes to asi víc než na remízu nebylo. Boleslav zahrávala výborně standardní situace, z každé něco hrozilo. My jsme se zvedli až po poločase, ten první se nám nepovedl,« konstatoval kouč Plzně Bílek.

V závěru si vytvořili hosté několik nadějných standardních situací a zamkli Středočechy, jenže paradoxně mohli inkasovat, když Kušej pelášil sám na Staňka, ale při kličce hostujícímu brankáři zavrávoral a pak se marně snažil vykoledovat si penaltový faul. Plzeň tak po remíze 0:0 hlásí již ve čtvrtém utkání v řadě.

Bezbranková remíza se zrodila i v Ostravě, kde hostoval Slovan Liberec a zvládl i oslabení po vyloučení Dominika Preislera. Naopak ve Zlíně padalo branek, jako by šlo o předčasnou velikonoční koledu. Domácí využili toho, že hráli již od 57. vteřiny s převahou jednoho muže v poli, a uštědřili českobudějovickému Dynamu potupný debakl 5:1. Nešťastníkem byl Lukáš Havel, který přitom hrál jubilejní stý zápas v lize. Jenže hned první minutě poslal k zemi Vukadinoviče, který pelášil sám na brankáře Šípoše – a neštěstí pro Jihočechy bylo na světě. »Havel měl Vukadinoviče nechat jít. Radši prohrávat v první minutě 0:1 než hrát celý zápas o deseti,« řekl českobudějovický asistent Tomáš Zápotočný. »První minuta zápas jednoznačně ovlivnila, ale my jsme rádi, že jsme zápas zvládli a propast na konci tabulky se neprohloubila,« připojil trenér vítězů Pavel Vrba.

V posledním dnešním duelu večer Slavia v duelu s Olomoucí naprosto kralovala a potvrdila, že je nejlepším týmem v bilanci domácích zápasů. Stav 4:0 by ale ještě ve 45. minutě hádal málokdo. Hosté se drželi, než Pražany poslal do vedení ve druhé minutě nastavení první půle Mick van Buren, jenž vstřelil třináctý gól v sezoně. Po změně stran již svěřenci kouče Jindřicha Trpišovského jasně vládli a i ve třináctém domácím zápase sezonx zvítězili. Debakl Sigmy postupně zařídili Ondřej Lingr, Ivan Schranz a střídající Václav Jurečka.

»První poločas se nám nepovedl, ale vedli jsme, a to bylo důležité. Ve druhé půli jsme hráli tak, jak jsme si představovali. Mohli jsme dokonce skórovat i vícekrát, ovšem vzhledem k první půli je to opravdu cenné,« radoval se Jindřich Trpišovský, lodivod Slavie.

Červenobílí se tak rehabilitovali za tři po sobě jdoucí ztráty venku, kvůli nimž je dotáhla konkurenční Sparta. Ta hraje svůj zápas v rámci 25. kola zítra od 16.00 na Letné proti nováčkovi z Brna.

* * *

FK Mladá Boleslav – Viktoria Plzeň 0:0

Rozhodčí: Berka – Vlček, Vodrážka – Adámková (video). ŽK: Škoda, Skalák, Kušej, Suchomel – Sýkora, Havel. Diváci: 3336.

Mladá Boleslav: Šeda – Kubista (46. Donát), Karafiát, Suchý – Suchomel, Mareček (80. Dancák), Matějovský (77. Žitný), Fulnek – Kušej, Ladra (77. Ladra) – Škoda (87. Mašek). Trenér: Hoftych.

Plzeň: Staněk – Kaša, Pernica, Jemelka (46. Havel) – Holík, Kalvach, Bucha, Sýkora (77. Jirka) – Květ (65. Mosquera) – Vydra (77. Vlkanova), Chorý (28. Durosinmi). Trenér: Bílek.

Slavia Praha – Sigma Olomouc 4:0 (1:0)

Branky: 45.+2 Van Buren, 62. Lingr, 75. Schranz, 90.+4 Jurečka. Rozhodčí: Szikszay – Kubr, Machač – Orel (video). ŽK: Sláma (Olomouc). Diváci: 16 186.

Slavia: Kolář – Masopust (70. Jurečka), Ogbu, Holeš, D. Jurásek – Ševčík (80. Pech), Hromada (39. Zafeiris) – Douděra, Lingr (70. Oscar), Schranz – Van Buren (70. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Olomouc: Macík – Navrátil (85. Poulolo), Pokorný, Greššák, Sláma (57. Zmrzlý) – Breite (71. Zifčák), Ventúra (71. Israel) – Vodháněl, Pospíšil, Zorvan (57. Chvátal) – Chytil. Trenér: Jílek.

Trinity Zlín – Dynamo České Budějovice 5:1 (2:0)

Branky: 26. Kozák, 44. Balaj, 56. Vukadinovič, 82. Didiba, 90.+2. Kovinič – 78. Zajíc. Rozhodčí: Nehasil – Šimáček, L. Matoušek – Kocourek (video). ŽK: Slončík (Zlín). ČK: 1. Havel (Č. Budějovice). Diváci: 1729.

Zlín: Rakovan – Cedidla, Simerský, Procházka, Čanturišvili – Vukadinovič (87. Fantiš), Hlinka, Didiba (87. Tkáč), Dramé (87. J. Hellebrand) – Balaj (67. Slončík), Kozák (67. Kovinič). Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký (71. Grič), Havel, Králik, Skovajsa (46. Sluka) – P. Hellebrand, Hora, Čermák (80. Penner), Čavoš (4. Broukal) – Škoda (71. Zajíc), Potočný. Trenér: Nikl.

Baník Ostrava – Slovan Liberec 0:0

Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Horák – Batík (video). ŽK: Šehič – Preisler, Purzitidis, Červ. ČK: 65. Preisler. Diváci: 5027.

Ostrava: Letáček – Juroška, Bitri, Pojezný, Šehič – Cadu, Šín (60. Miškovič), Kaloč (85. Boula), Klíma (60. Kuzmanovič), Buchta (60. Plavšič) – Tijani (72. Almási). Trenér: Hapal.

Liberec: Vliegen – Plechatý, Prebsl, Purzitidis – Mészáros (64. Rondič), Červ (87. Varfolomejev), Frýdek (63. Valenta), Doumbia (71. Lehoczki), Preisler – Olatunji, Tupta (71. Ghali). Trenér: Kozel.