Třinec vykročil za obhajobou porážkou, prohrál i další favorit – Sparta

Třinečtí hokejisté vykročili při obhajobě titulu do nového ročníku extraligy domácí prohrou 0:2 s Českými Budějovicemi. Oba góly padly v úvodních jedenácti minutách, trefili se Mikuláš Hovorka a Martin Hanzl. Čisté konto udržel Dominik Hrachovina, který zneškodnil 44 střel. Neúspěšnou premiéru si tak na lavičce Ocelářů odbyl trenér Zdeněk Moták, který vystřídal před sezonou Václava Varaďu.

Utkání předcházel slavnostní moment, při kterém Oceláři vyvěsili pod strop haly banner Mistři 2021/22. Na ledě ale patřil úvod zápasu třetímu týmu z poslední sezony. Skóre otevřel již po 86 sekundách hry dělovkou obránce Hovorka, k němuž se odrazila zblokovaná střela Tomana od chráničů Jaroměřského. V početní převaze zvýšil po učebnicové souhře na jeden dotek Hanzl. Hosty po úvodní třetině trápila jen jedna věc – po střetu s Draveckým skončil zápas pro Percyho.

Třinec, který hrál bez kapitána Vrány, prohrával o dva góly i v posledních třech zápasech Ligy mistrů, přesto ve dvou vyrovnal. I proti Motoru tlak v prostřední části stupňoval. V největších šancích ale hosty podržel Hrachovina – chytil únik Marcinka, v přečíslení čtyři na dva zastavil Daňa a puk za svá záda nepustil ani při dorážkách Romana a Růžičky.

Převaha domácích pokračovala i ve třetí třetině, vytvořili si několik závarů, ale obrana Českých Budějovic odolala. Oceláři nezměnili skóre ani v dlouhé hře bez brankáře, k níž se odhodlali už v čase 57:30. »Nevyšla nám první třetina. Nepodávali jsme v ní výkon, na který jsme zvyklí. Druhá a třetí už byla z naší strany poměrně dobrá, nicméně jsme nedokázali smazat manko. Měli jsme střelecké i brankové příležitosti, bohužel nám gól nepadl,« uvedl kouč Ocelářů Moták.

Pateru zaskočil jeho bývalý tým

Na úvod extraligy prohrál i další favorit – loňský finalista Sparta. Pražané pod vedením kouče Pavla Patery zaslouženě podlehli v Mladé Boleslavi, kterou nový trenér Pražanů ještě v minulé sezoně vedl, v poměru 2:4. Tři body za těsné venkovní výhry slaví Vítkovice, které vyloupily Litvínov, a Olomouc, jež o gól zdolala plzeňskou Škodovku.

Výhru Vítkovic režírovaly americké posily, které Ostravané přes léto přivedli. Dvě branky dal Peter Mueller, jenž přišel z Brna, ale v bodování jej předčil spoluhráč a krajan Peter Krieger, jenž si angažmá vysloužil skvělou sezonou ve slovenském Zvolenu. Dnes se odvděčil jako autor všech tří gólových přihrávek.

Vítěznou branku Hanáků zaznamenal v 54. minutě Jan Káňa, který už nemůže těžit ze spolupráce s Davidem Krejčím. Západočeši i přes deset nových jmen v sestavě neuspěli, jedinou branku zaznamenal novic Zdeněk Sedlák.

Boleslavští vedli už po 12 minutách 2:0, třemi nahrávkami přispěl k vítězství útočník Róbert Lantoši. Gól a asistenci zaznamenal v dresu Bruslařského klubu obránce Matěj Stříteský. »Do konce zápasu nás držel gólman a speciální formace na oslabení, které ubránily spoustu přesilovek domácích. Díky nim to bylo dlouho jen o gól, tihle hráči nám dávali šanci na úspěch. Boleslav nás přebruslila. Když prohráváme osobní souboje jeden na jednoho, tak nemůžeme uhrát vůbec nic,« litoval sparťanský lodivod Patera.

Pardubický superobrat

Podle bookmakerů je největším favoritem na titul posílený tým z Pardubic. Na ledě Kladna se ale trápil a před vyprodanou halou ještě v 57. minutě prohrával 2:4. Nakonec slaví dva body za vítězství 5:4 v prodloužení. »Byl to z obou stran bojovný zápas, hráči ze sebe dostali v rámci možností maximální nasazení. Pro nás se nevyvíjel dobře, čtyři minuty před koncem jsme prohrávali 2:4 a vypadalo to, že si Kladno utkání uhraje. Podařilo se nám ale dát kontaktní gól po buly, což bylo klíčové pro závěr. Power play jsme sehráli slušně a díky ní jsme srovnali do té doby nepovedený výsledek. V prodloužení se nám podařila jedna pěkná akce a vezeme si dva body, za což jsme rádi,« zhodnotil Radim Rulík, kouč Prdubic.

Utkání na nově zrekonstruovaném stadionu rozhodl v čase 64:40 Robert Říčka, hattrickem se pod výhru Východočechů podepsal Tomáš Zohorna. V domácím dresu se dvakrát prosadil Adam Kubík. Kladno se doma představilo po roce, kdy hrálo v azylu v Chomutově.

Prodlužovalo se i v Hradci Králové, kde vybojovali bod navíc liberečtí Bílí Tygři. A také po obratu v posledních minutách, kdy za stavu 0:1 využili dvě přesilové hry a zásluhou gólu obránce Uvise Balinskise v čase 61:05 získali dva body. Není bez zajímavosti, že oba soupeři se v úvodním extraligovém kole potkali už počtvrté za posledních šest ročníků. »Do půlky bylo utkání hodně vyrovnané, pak nás Hradec malinko zatlačil a zaslouženě šel do vedení. Jsem hrozně rád, že jsme nesložili zbraně a díky speciálním týmům se nám podařilo utkání vyhrát, ať už to byla ubráněná oslabení, nebo dvě proměněné přesilové hry v závěru,« řekl kouč Liberce Patrik Augusta.

* * *

BK Mladá Boleslav – HC Sparta Praha 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Stříteský (Lantoši), 13. Šmerha (Lantoši, Stříteský), 25. Fořt (Lunter), 56. J. Stránský (Lantoši) – 14. R. Horák (Tomášek, E. Thorell), 26. M. Vitouch (Přibyl). Rozhodčí: Úlehla, Kika – Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. Diváci: 3347.

HC Oceláři Třinec – HC Motor České Budějovice 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Hovorka (M. Toman, Strnad), 11. M. Hanzl (Gulaš, Šenkeřík). Rozhodčí: Kubičík, Šír – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 3530.

HC Škoda Plzeň – HC Olomouc 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Z. Sedlák – 26. J. Navrátil (Škůrek, Olesz), 54. J. Káňa (Orsava, Dujsík). Rozhodčí: Sýkora, Šindel – Brejcha, Malý. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 3663.

HC Verva Litvínov – HC Vítkovice Ridera 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 29. Kudrna (P. Zdráhal), 56. Š. Stránský (Jaks, Estephan) – 11. Mueller (Krieger, Mikuš), 44. Mueller (Krieger), 49. Bukarts (Krieger). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Gerát, Hynek. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. Diváci: 3139.

Mountfield Hradec Králové – Bílí Tygři Liberec 1:2 po prodl. (0:0, 0:0, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 46. F. Pavlík (Cingeľ, Jank) – 58. Filippi (Birner, Bulíř), 62. Balinskis (Filippi, Bulíř). Rozhodčí: Pilný, Hribik – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:2. Diváci: 4301.

Rytíři Kladno – HC Dynamo Pardubice 4:5 v prodl. (1:0, 2:2, 1:2 – 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Kubík (Plekanec, Slováček), 27. Michnáč (Procházka, Babka), 31. Beran (Babka), 46. Kubík – 21. T. Zohorna (Radil, Hyka), 27. T. Zohorna (Radil, T. Dvořák), 57. Poulíček (Koffer, D. Musil), 59. T. Zohorna (Paulovič, Košťálek), 65. Říčka (Hyka, Košťálek). Rozhodčí: Pražák, Micka – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).