Třinec zesměšnil Kladno, Sparta prohrála i po trenérské změně a je předposlední

Třinec roznesl v 19. kole hokejové extraligy Kladno 8:0. Pod nejvyšší výhru Ocelářů v sezoně se podepsal hattrickem Libor Hudáček, který dal v posledních třech kolech šest branek. Tři body zaznamenali také Aron Chmielewski (1+2) a Andrej Nestrašil (0+3). Obhájce titulu vedl už ve 39. minutě o šest gólů. Marek Mazanec kryl 13 střel a připsal si první nulu sezony. Kladno popáté v ročníku neskórovalo.

Kurovský se dostal za obranu Kladna v úvodních šesti minutách dvakrát, uspěl až na druhý pokus, když Bowa překonal bekhendovým blafákem mezi betony. Před koncem první třetiny zvýšil Hudáček se štěstím – z pravé strany hledal před brankou spoluhráče a puk se odrazil od Sotniekse přímo do horního růžku.

Třinec přestřílel Kladno v úvodní třetině 11:1, ale i hosté si vytvořili gólové šance. Melka ale v přečíslení dva na jednoho zkazil přihrávku a před Mazancem osamocený Filip netrefil puk ideálně a minul branku. Jedinou komplikací pro domácí tak bylo, že z utkání odstoupil obránce Doudera.

Obhájce titulu odskočil v rozmezí 30. až 39. minuty na 6:0. Růžička přidal třetí gól v přesilové hře z levého kruhu, když po Voženílkově pasu střílel do odkryté branky. Poté dvěma trefami zkompletoval Hudáček hattrick. Slovenský útočník se nejdříve prosadil dorážkou pod horní tyč a ve druhém případě usměrnil jeho střelu do vlastní sítě Indrák.

Bow po páté brance přepustil místo Brízgalovi, který po 28 sekundách kapituloval. Čukste podpořil útok a v přečíslení tři na dva přivítal nového gólmana střelou mezi betony. Lotyšský obránce dal první extraligový gól. Kladno se ve druhé třetině na moc nezmohlo, v úniku Procházky se ale vyznamenal Mazanec.

Tempo hry ve třetí třetině opadlo, přesto Oceláři ještě přidali dvě branky. Chmielewski využil už po devíti sekundách přesilovou hru střelou zpoza pravého kruhu a v oslabení se prosadil Daňo, který si vychutnal Brízgalu bekhendovým blafákem.

»Jsme spokojeni, hrálo se před výbornou atmosférou. Jsme rádi, že nám konečně nějaké góly napadaly, i po odrazech. Těší nás také nula. Byly situace, kdy měl soupeř šanci se zápasem něco udělat, měl dvě tři přečíslení, ale celkově chci kluky pochválit za dobře odvedenou práci,« řekl po utkání třinecký asistent Vladimír Országh. Jeho protějšek Jiří Burger byl pochopitelně zklamaný: »Není moc co hodnotit. V prvé řadě bychom se měli omluvit fanouškům, hlavně těm deseti patnácti, kteří sem jeli přes celou republiku a museli na to koukat. Nemůžeme si dovolit udělat tolik chyb, obzvláště proti takovému týmu. Soupeř víceméně každou chybu potrestal. Jakmile se zápas dostal na 5:0, tak už bylo jen otázkou, na jakém skóre se zastaví.«

Sparta držela krok, ale nakonec padla

Hokejisté Pardubic vyhráli na ledě Sparty 3:2, připsali si devátou výhru v řadě a zvýšili svůj náskok v čele soutěže na šest bodů. Pražané, na jejichž střídačce v sobotu skončil hlavní trenér Pavel Patera a tým vedli manažeři Petr Ton a Jaroslav Hlinka, prohráli popáté za sebou. Sparta klesla v tabulce na předposlední místo. Třemi body za gól a dvě asistence se na výhře Dynama podílel obránce Jan Košťálek.

Pražané do utkání nastoupili ve speciálních dresech na počest rozšíření Klubu legend, do něhož byli nově uvedeni in memoriam Karel Masopust, Jan Reindl, Jiří Kročák, Patrik Martinec a David Výborný.

Oba týmy dělilo v tabulce před vzájemným soubojem propastných 20 bodů, v zápase to ale vidět nebylo. Sparta držela s hosty, v jejichž sestavě chyběli distancovaní bratři David a Adam Musilové, krok.

Bezbrankový stav se změnil ve 13. minutě, kdy za zády brankáře Kováře skončila zřejmě tečovaná střela Košťálka od modré čáry. Pražané ale dokázali na vedoucí gól soupeře odpovědět. Willa, který předešlé dva zápasy neinkasoval, překonal i přes Matýsův faul Sobotka.

Sparta byla poté aktivnější a Will měl výrazně více práce než jeho protějšek. V polovině zápasu se navíc dostala do vedení, když Horák využil toho, že jeden z hráčů Dynama neměl hokejku a prostřelil Willa. Další gól mohl přidat Tomášek, ale neuspěl. Stejně dopadl Řepík, jenž trefil tyčku. Sparta poté nevyužila další početní výhodu a v závěru druhé třetiny toho litovala, když 43 sekund před odchodem do kabin vybídl Zohorna ke skórování Říčku a bývalý hráč Sparty vyrovnal.

Ve třetí části se do slibných šancí dostali Horák i hostující Radil s Dvořákem, oba brankáři ale své týmy podrželi. Sparta poté nevyužila další přesilovku a v prvním oslabení sama inkasovala. Vyloučení Tomáška potrestal přesnou střelou od modré čáry Košťálek.

Vyrovnat se již Spartě nepodařilo ani v závěrečné power play, Východočeši tak soupeři oplatili porážku z prvního vzájemného zápasu v sezoně. »Myslím si, že jsme neodehráli vůbec špatný zápas. Bohužel se projevilo, že zatímco my nejsme v pohodě, tak Pardubice jsou naopak v laufu a vyhrávají. Na konci si zápas s přehledem pohlídaly. První třetina byla vyrovnaná, ve druhé jsme byli jasně lepší a měli jsme odskočit. Nevyužili jsme přesilovky a z jedné soupeře jsme inkasovali, to bylo rozhodující. Za jeden den se s týmem nic udělat nedalo. Kluci to dnes odmakali, nedá se jim nic vyčíst,« řekl zaskakující trenér Hlinka.

»Pro nás to byl šťastný zápas. Důležité bylo, že jsme ubránili pět oslabení. To dnes rozhodlo; nedostali jsme gól v oslabení a v přesilovce jeden dali,« uznal Radim Rulík, trenér Pardubic.

Derby znovu pro Litvínov

Hokejisté Litvínova porazili na svém ledě Karlovy Vary 5:3. Severočeši tak vyhráli i druhý duel mezi oběma celky v sezoně a pod sebe na dno tabulky poslali znovu Kladno. Dvěma góly přispěl k výhře týmu Vervy útočník Kudrna. Domácí tak pokračují v bodové sérii pod novým hlavním koučem Karlem Mlejnkem. Z posledních pěti duelů dokázali vytěžit dvanáct bodů.

Liberečtí Bílí Tygři zvítězili na ledě Plzně 4:3 v prodloužení a po předchozí sérii šesti proher uspěli podruhé za sebou. Severočeši na ledě Indiánů vedli 1:0 a 3:2, jenže domácí dokázali skóre vždy vyrovnat. Druhý bod zajistil hostům nakonec v čase 60:22 útočník Tomáš Filippi, v dresu Severočechů mu zdatně sekundoval dvougólový Michal Ordoš. Domácí po páteční výhře v západočeském derby tentokrát prodloužení nezvládli, bodovali však poosmé z posledních devíti zápasů.

Kometa Brno neprodloužila sérii neporazitelnosti, která skončila po sedmi utkáních. V Hradci Králové prohráli Jihomoravané 1:5, když se prosadili až za stavu 0:3. Dva góly zaznamenal Aleš Jergl, tři body (1+2) přidal další útočník Christophe Lalancette.

Zbývá dodat, že Olomouc porazila České Budějovice 3:1. Hanáci vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů a poskočili na třetí místo před Brno. Pod jejich úspěch se podepsal brankář Jakub Sedláček, který nastoupil po zranění týmové jedničky Branislava Konráda do prvního zápasu v olomouckém dresu a hned pomohl spolehlivým výkonem k vítězství 3:1.

* * *

HC Sparta Praha – HC Dynamo Pardubice 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Sobotka (Moravčík), 31. Horák (Řepík, Kempný) – 13. Paulovič (Košťálek, Poulíček). 40. Říčka (T. Zohorna, Košťálek), 49. Košťálek (R. Kousal, T. Zohorna). Rozhodčí: Pražák, Šindel – Špůr, Zíka. Vyloučení: 1:5. Využití: 0:1. Diváci: 13.176.

HC Verva Litvínov – HC Energie Karlovy Vary 5:3 (1:1, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 18. Jaks (Š. Stránský, Hlava), 29. Kudrna (P. Zdráhal, Zile), 52. D. Zeman (P. Zdráhal, Š. Stránský), 58. Kudrna (Estephan, M. Sukeľ), 60. P. Straka (Estephan) – 20. Koblasa, 53. Plutnar (Hladonik, T. Rachůnek), 60. O. Beránek (Havlín, T. Rachůnek). Rozhodčí: Hribik, Veselý – Komárek, J. Svoboda. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 4023.

HC Oceláři Třinec – Rytíři Kladno 8:0 (2:0, 4:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. Kurovský (Chmielewski), 18. L. Hudáček, 30. M. Růžička (D. Voženílek, Nestrašil), 34. L. Hudáček (Nestrašil, J. Jeřábek), 38. L. Hudáček, 39. Čukste (Chmielewski, M. Růžička), 53. Chmielewski (Hrňa, Marinčin), 54. Daňo (Nestrašil). Rozhodčí: A. Jeřábek, Šír – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5161.

HC Škoda Plzeň – Bílí Tygři Liberec 3:4 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Rekonen (Kodýtek, Hrabík), 17. Blomstrand, 48. Holešinský (Schleiss, Kodýtek) – 3. Ordoš (A. Najman, Frolík), 35. Balinskis (Vlach), 37. Ordoš (Flynn), 61. Filippi (Balinskis, Birner). Rozhodčí: Horák, Kika – Lhotský, Malý. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 3897.

Mountfield Hradec Králové – HC Kometa Brno 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 2. Lev (Lalancette, Blain), 36. Jergl (Lalancette, F. Pavlík), 43. Okuliar (F. Pavlík), 49. Lalancette (Smoleňák), 59. Jergl (Blain, Lev) – 47. Flek (P. Holík, Ďaloga). Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Ondráček, Hynek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 4524.

HC Olomouc – HC Motor České Budějovice 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Bambula (J. Knotek), 39. J. Knotek (Bambula, Kusko), 59. Kunc (Kusko, Anděl) – 34. Čachotský (Valský, Štencel). Rozhodčí: Cabák, Stano – Axman, Synek. Vyloučení: 3:5, navíc Dujsík – Marcel oba 5 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4708.