Na začátku letošního srpna se čínský skateboardista Čeng Chao-chao ve svých 11 letech zúčastnil jako nejmladší sportovec olympijských her 2024 v Paříži.
Za Čengovým premiérovým startem stojí rostoucí počet čínských mladíků, kteří se věnují tomuto specializovanému sportu, jenž na olympijských hrách debutoval v roce 2021 v Tokiu. Odhaduje se, že v posledních letech se v Číně začaly skateboardingu věnovat miliony lidí.
Rostoucí popularitu skateboardingu a dalších sportovních aktivit v Číně, zejména mezi mladými lidmi, částečně podporuje propagace veřejného fitness v zemi.
Podle zprávy think tanku agentury Xinhua nazvané »Cesta ke sportovní velmoci«, která byla zveřejněna v úterý, je podpora veřejné zdatnosti jednou z priorit čínské sportovní politiky.
»Čína se snaží lépe uspokojovat sportovní potřeby různých věkových skupin a kategorií,« uvádí se ve zprávě, jejímž autorem je Xinhua Institute, špičkový think tank tiskové agentury Xinhua.
V roce 2014 Čína povýšila tělesnou zdatnost veřejnosti na národní strategii. Do konce roku 2023 dosáhl počet sportovišť v Číně téměř 4,6 milionu s celkovou plochou 4,07 miliardy metrů čtverečních a plochou na obyvatele 2,89 metru čtverečního.
Do roku 2020 se sportu pravidelně věnovalo více než 37 % čínské populace. Průměrná délka života v zemi přesáhla v roce 2021 78 let.
Kromě skateboardingu se v Číně staly novými atrakcemi i další sporty, jako je cyklistika, sportovní lezení a surfování, které byly pro většinu lidí spíše neznámé, nemluvě o sportech, jako je tenis, golf a snowskating, které již lidé v mnoha částech země dobře přijali.
Ni Ťia, zakladatelka šanghajského obchodu s jízdními koly, uvedla, že v minulosti její obchod prodával v průměru jen dvě nebo tři kola měsíčně, ale v roce 2023 se jejich počet vyšplhal na 70 až 80, přičemž ceny se pohybovaly od několika set jüanů až po desítky tisíc jüanů. »Trh je poměrně velký,« řekla Ni.
Podle průmyslové zprávy bylo v roce 2023 v Číně 636 lezeckých tělocvičen, což je o 31 % více než v roce 2022. »Lezecké tělocvičny se staly nesmírně populárními,« uvedl Čou Ťin-fang, manažer jedné šanghajské lezecké tělocvičny, který poznamenal, že v posledních několika měsících zaznamenala tělocvična průměrnou měsíční návštěvnost kolem 1500 až 1600 lidí.
Zpráva zveřejněná čínským gigantem v oblasti elektronického obchodování JD.com uvádí, že v první polovině letošního roku vzrostl objem transakcí s lezeckými křídami, helmami a botami meziročně o 151 %, 42 % a 40 %, zatímco objem transakcí se surfovými plavkami, vodítky a surfovými prkny vzrostl o 473 %, 175 % a 40 %.
V reakci na rostoucí sportovní nadšení veřejnosti vláda podpořila koordinovaný rozvoj rekreačního sportu, soutěžního sportu a sportovního průmyslu, čímž se sport stává novou hnací silou hospodářského rozvoje.
Podle zprávy think tanku se čínský sportovní průmysl v posledním desetiletí rozšiřoval průměrným ročním tempem přes 10 %. Podle Wanga Jü-siunga, vedoucího centra pro výzkum rozvoje sportovního průmyslu na Ústřední univerzitě financí a ekonomiky v Pekingu, je sportovní spotřeba a sportovní průmysl stále důležitější jako nová forma spotřeby, respektive jako odvětví na vzestupu, a má před sebou ještě značný růstový potenciál.
Sport v Číně před několika desetiletími znamenal pouze základní tělesná cvičení. Dnes mají lidé přístup k většímu výběru sportovních aktivit a zařízení. Pravidelná účast na sportovních aktivitách se stává součástí jejich života.
(Xinhua)