Home Sport V Kanadě vypukne opět po čtyřech měsících boj o medaile z MS...

V Kanadě vypukne opět po čtyřech měsících boj o medaile z MS »dvacítek«

Kouč Radim Rulík FOTO - ČTK/David Taneček

Netradičně už po pouhých čtyřech měsících od skončení posledního šampionátu se bude hrát další turnaj mistrovství světa hokejistů do 20 let. Potřetí za sebou ho uspořádá Kanada, tentokrát v Halifaxu a Monctonu. Titul obhajuje právě mužstvo reprezentující kolébku hokeje. Čeští mladíci touží po minulém turnaji, kde zůstali těsně pod stupni vítězů, udělat poslední krůček k medaili, na niž čekají od roku 2005.

Nadcházející turnaj odstartuje v pondělí v 17 hodin SEČ zápasem skupiny B mezi Finskem a Švýcarskem. Dalšími účastníky této skupiny, která se odehraje v Monctonu, jsou USA, Lotyšsko a Slovensko. Češi vstoupí do turnaje v úterý 27. prosince půl hodiny po půlnoci duelem proti obhájcům zlata Kanaďanům. V »áčku« je pak čekají ještě Rakousko, Švédsko a Německo.

Do play off postoupí z každé skupiny čtyři celky, nový šampion bude znám v pátek 6. ledna. Zatímco v období krize spojené s pandemií koronaviru nehrozil účastníkům sestup, tentokrát už se poslední celky z obou skupin utkají v sérii hrané na dvě výhry o setrvání mezi elitou.

Kanada znovu favoritem

Kanada bude usilovat o jubilejní dvacáté zlato a je znovu v roli velkého favorita před dalším zámořským celkem USA. Stříbro obhajují Finové a bronz Švédové, kteří v srpnu v boji o třetí místo zdolali Česko 3:1. Pro národní tým šlo o druhou čtvrtou příčku z posledních pěti odehraných MS. Čekání na medaili trvá od bronzu z roku 2005.

»Je to mladá kategorie, kde hraje obrovskou roli hlava,« prohlásil před odletem týmu do dějiště turnaje trenér Radim Rulík, který zažil v roli asistenta Jaroslava Holíka v roce 2000 i zisk zlata. Sám má nyní k ruce asistenty Marka Židlického s Jiřím Kalousem.

Sedmapadesátiletý kouč věří, že hráči budou – stejně jako v srpnu – znovu hladoví po úspěchu. »My uděláme vše pro to, abychom je drželi při zemi. Aby podali co nejlepší výkon a abychom z nich vyždímali to lepší,« řekl Rulík. Zdůraznil, že na juniorských šampionátech je klíčová obětavost. »Jestli kluci skočí po hlavě do střely, nebo ne. Jestli udělají krok navíc. Rozhodují detaily a to, jak to mají nastavené v hlavě. Jak se mužstvo semkne k sobě. Pak jsou ochotní nechat na ledě vše,« dodal Rulík.

Žádná prohlášení…

Drtivá většina hráčů v kádru má sice s juniorským MS zkušenosti, ambice mužstva ale Rulík nechtěl příliš konkretizovat. Základním cílem je však ale postup do čtvrtfinále. »Nebudu dělat žádné prohlášení. Minule jsem ho udělal a potom si hráči mysleli, že jim třeba nevěřím. To v žádném případě. Uvidíme. Nedokážu to odhadnout. Teď budou všichni rozehraní. Určitě uděláme všichni maximum pro nejlepší výkon a výsledek,« ujistil Rulík.

(koz, čtk)