V podpalubí hotovo: Jágrovo Kladno čeká baráž. Zato boj o čtyřku stále nerozhodnut

Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec smutní. Tyto dvě velké osobnosti českého hokeje se dnes v kladenském dresu pokusily utéci z hrobníkovy lopaty, ale v přímém souboji o třináctou příčku Rytíři padli 2:5 a zatímco Motor České Budějovice se zachránil. Kladno má už po 51. extraligovém kole nechtěnou jistotu, že se utká s vítězem první ligy o příslušnost mezi elitou pro příští ročník.

Motor rozhodl přímý souboj »kdo s koho« v podání dvou nejhorších týmů soutěže ve vyprodané Budvar aréně ve druhé části hry, kdy rozvlnil kladenskou síť hned čtyřikrát. Šťastnými střelci byli Jakub Valský, Zdeněk Doležal, Petr Šenkeřík a Filip Přikryl. Rytíře sice vrátili do hry trefy Matyáše Filipa a Jakuba Klepiše, ale pečeť na záchranu mezi elitou dal pátou brankou Roman Vráblík. »Díky soupeřům jsme měli dnes šanci sezonu zvrátit. Jeli jsme do Budějovic vyhrát, ale druhá třetina rozhodla o všem,« litoval Pavel Skrbek, asistent kladenského kouče po zápase. »Rozhodně je lepší bojovat o titul než o záchranu, ovšem nakonec to tak dopadlo, a je jedno, na kterého soupeře jsme narazili,« připojil k rozhodujícímu duelu dne trenér vítězů David Čermák, který v minulé sezoně trénoval Kladno.

Rozhodnuto však zdaleka není v boji o čtvrtou příčku, kde se o jistotu účasti ve čtvrtinále perou Hradec Králové a Liberec. Zatímco čtvrtý Mountfield dnes prohrál 2:3 na Spartě, když ve vyrovnaném duelu inkasoval rozhodující branku ve dvojnásobném oslabení po klasické střele kapitána Pražanů Michala Řepíka, Bílí Tygři nakonec získali dva body na ledě Karlových Varů. Ztraceného bodíku však mohou litovat, protože po dvou třetinách vedli již 3:1, ale Energie dokázala zápas poslat do prodloužení. V něm rozhodl v čase 63:22 Jaroslav Vlach. Oba rivalové mají nyní shodně 65 bodů, a zatímco Liberec čeká domácí duel s druhými Vítkovicemi, Hradečtí přivítají v derby Pardubice, již jistého vítěze základní části. Mají přitom vše ve svých rukou, jelikož v jejich prospěch hovoří lepší bilance vzájemných zápasů. I proto může zmiňovaná třetí třetina ve Varech hrát klíčovou roli…

Vítkovice dnes uhájily před Spartou druhou příčku, když po výhře 5:2 nad brněnskou Kometou poprvé v historii klubu zdolaly hranici sta vybojovaných bodů v základní části extraligy. Nebylo to ale zdaleka tak jisté, jak napovídá konečné skóre. Ostravané již totiž prohrávali 0:2, ale povedla se jim hlavně třetí část hry, již vyhráli 4:0. Vítěznou branku si v 51. minutě připsal v přesilovce Dominik Lakatoš.

Nejhorší negativní sérii má nyní plzeňská Škodovka, jež po prohře 2:4 v Mladé Boleslavi padla již poosmé v řadě. Naopak z nejhoršího venku je mistrovský Třinec, který si dnes s chutí zastřílel v Olomouci. Výhra 5:0 mu definitivně zajistila šestou příčku a stále se tedy rýsuje opakování loňského finále mezi Oceláři a Spartou již o dvě kola play off dříve. Obhájce titulu však ještě čeká nevyzpytatelné předkolo…

* * *

HC Vítkovice Ridera – HC Kometa Brno 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 38. Jarůšek (Kalus, Raskob), 46. Grman (Lakatoš, Fridrich), 51. Lakatoš (Mikuš), 58. Fridrich (Kalus, Kotala), 60. Jarůšek (Kotala, Kalus) – 17. Pospíšil (Kučeřík, Šalé), 27. Šalé (Kollár, Holík). Rozhodčí: Hradil, Pražák – Brejcha, Frodl. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 7925.

HC Motor České Budějovice – Rytíři Kladno 5:2 (0:0, 4:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Valský (Vondrka, Šenkeřík), 29. Z. Doležal (M. Hanzl, Percy), 33. Šenkeřík (Vondrka), 34. Přikryl (Kachyňa, Percy), 56. Vráblík (Štencel, Valský) – 38. Filip (Slováček, Kubík), 45. Klepiš (M. Procházka, Ticháček). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Lederer, Lhotský. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 6421 (vyprodáno).

BK Mladá Boleslav – HC Škoda Plzeň 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. O. Roman (Malát, Lantoši), 22. Fořt (Söderlund), 29. Bernad (O. Roman, Malát), 59. J. Stránský (Lunter) – 22. Pour (Blomstrand, Kremláček), 53. Hrabík (Zámorský, Holešinský). Rozhodčí: Úlehla, Veselý – Klouček, Šimánek. Vyloučení: 5:3, navíc Šmerha (Ml. Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2863.

HC Sparta Praha – Mountfield Hradec Králové 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. D. Kaše (M. Jandus, Sobotka), 33. Tomášek (R. Horák, E. Thorell), 53. Řepík (Sobotka, Kempný) – 3. R. Pavlík (Zachar), 30. Kevin Klíma (Cingeľ, Blain). Rozhodčí: Kika, Šindel – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 5:8, navíc Mikliš – Perret oba 5 min. Využití: 1:1. Diváci: 10 645.

HC Energie Karlovy Vary – Bílí Tygři Liberec 3:4 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Havlín (Černoch, Jiskra), 51. Havlín (Dlapa, O. Beránek), 58. Gríger (Havlín, Dlapa) – 7. Ordoš (P. Jelínek, Rychlovský), 33. Dlouhý (A. Najman, Šír), 38. Flynn (A. Najman, Balinskis), 64. J. Vlach (Balinskis). Rozhodčí: Hejduk, Květoň – Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 3386.

HC Olomouc – HC Oceláři Třinec 0:5 (0:3, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Nestrašil (Daňo, Marcinko), 18. Daňo (M. Růžička, Smith), 20. J. Jeřábek (Kaňák), 56. Daňo (M. Růžička), 59. Chmielewski (Dravecký). Rozhodčí: Hribik, J. Ondráček I – Rampír, Rožánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 4611.

HC Dynamo Pardubice – HC Verva Litvínov 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 2:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 45. T. Zohorna (Říčka, Vála), 46. Paulovič (Čerešňák) – 2. Freibergs (Š. Stránský, P. Zdráhal), 23. Hlava (Kudrna, Demel), rozhodující sam. nájezd P. Zdráhal. Rozhodčí: Mrkva, Obadal – Hlavatý, Axman. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 9309.

1.Pardubice5129859158:107108
2.Vítkovice51284910158:120101