Home Kalendárium Václav Nedomanský byl prvním Čechem, který vstřelil gól v NHL

Václav Nedomanský byl prvním Čechem, který vstřelil gól v NHL

Václav Nedomanský na snímku z roku 2019 FOTO - ČTK/AP

Kromě rekordního počtu reprezentačních gólů proslul hokejový útočník Václav Nedomanský také tím, že se jako jeden z prvních Evropanů prosadil i v NHL, kde prošlapával cestu svým nástupcům. Bývalý vyhlášený kanonýr, který má devět medailí z mistrovství světa včetně zlata z roku 1972 a ze dvou olympiád si odvezl stříbro a bronz, se 8. prosince 1977 stal vůbec prvním Čechem, který ve slavné zámořské lize vstřelil gól. Skóroval tehdy za Detroit Red Wings v zápase Boston-Detroit.

Hodonínský rodák (narozen 14. března 1944) patřil jako urostlý střední útočník Slovanu Bratislava na přelomu 60. a 70. let k nejlepším hokejistům starého kontinentu, za Československo nastřílel v 220 zápasech rekordních 163 gólů. V letech 1965-1974 se zúčastnil deseti světových šampionátů za sebou, třikrát byl vybrán do All stars týmu MS a v roce 1974 byl vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje.

V témž roce emigroval přes Švýcarsko do zámoří, nikoliv však do NHL, ale do konkurenční WHA. Do NHL naskočil až v 33 letech, přesto v ní stačil v barvách Detroitu, New York Rangers a St. Louis odehrát 428 utkání s bilancí 125 gólů a 283 kanadských bodů. Brusle pověsil na hřebík až na prahu čtyřicetin v roce 1983. Poté se nějaký čas věnoval trénování, vedl německý Schwenningen a rakouský Innsbruck.

Nedomanský žije v Kalifornii. Působil jako skaut v NHL, postupně pracoval pro Los Angeles, Nashville a naposledy pro Las Vegas. Zastával rovněž funkci konzultanta u slovenské reprezentace, byl skautem výběru Evropy pro Světový pohár.

V roce 2019 se dočkal velké hokejové pocty, když se jako druhý Čech po brankáři Dominiku Haškovi stal členem Síně slávy NHL v Torontu.

(čtk)

Předchozí článekMaďarský parlament schválil prodloužení životnosti reaktorů elektrárny Paks
Další článekPeruánský parlament odvolal prezidenta, který ho chtěl rozpustit. USA to přivítaly

2 KOMENTÁŘE

  1. Kdysi prý poškodil Kometu. Přestupoval do ní, dostal za přestup domek – vilu? ale emigroval. Kometa o domek přišla (neoficiální vzpomínka)

Comments are closed.