Verstappen suverénně ovládl Velkou cenu Belgie. I když startoval až ze 14. pozice

Velkou cenu Belgie formule 1 po suverénním výkonu vyhrál úřadující mistr světa Max Verstappen z Red Bullu, přestože odstartoval až ze 14. místa.

Verstappen vyhrál sobotní kvalifikaci, ale po penalizaci za výměnu motoru o pole position přišel. Dnes však potvrdil nadvládu v této sezoně. Ve 14. závodu si připsal deváté vítězství a upevnil si vedení v průběžném pořadí.

Na druhém místě skončil se ztrátou 18 sekund jeho kolega z Red Bullu Sergio Pérez a posunul se na druhé místo šampionátu. Třetí byl po startu z prvního místa Carlos Sainz z Ferrari, který zaostal o dalších deset sekund.

Verstappen se už v prvním kole posunul na osmé místo, v osmém byl třetí a ve 12. okruhu šel do čela. Na první místo se bez potíží vrátil i po zastávce v boxech a poté už pouze navyšoval náskok.

»První kolo bylo hektické, snažil jsem se vyhnout potížím, protože se toho přede mnou dělo opravdu hodně,« řekl Verstappen. »Celý víkend byl neuvěřitelný a chceme víc takových. Proto nesmíme přestat pracovat,« dodal.

Čtyřiadvacetiletý nizozemský pilot vyhrál potřetí za sebou a ze 14. nebo horší příčky na startu vyhrál jako první jezdec po čtyřech letech. Naposledy se to povedlo v roce 2018 Lewisi Hamiltonovi z Mercedesu ve Velké ceně Německa.

V průběžném pořadí má Verstappen na kontě 284 bodů a míří za obhajobou titulu. Na druhé místo si polepšil Pérez se ziskem 191 bodů. Na třetí místo po dnešní šesté příčce klesnul Charles Leclerc z Ferrari se 186 body.

»Závod byl těžší, než jsme čekali. První dvě kola byla dobrá, ale pak nám odešly gumy a nemohli jsme víc bojovat. Musíme zjistit, proč se nám nedaří, ale pořád jsme na pódiu, a to je dobrý výsledek,« uvedl Sainz.

Závod v Belgii nevyšel sedminásobnému mistru světa Hamiltonovi. Britský pilot v prvním kole v souboji o druhé místo s Fernandem Alonsem z Alpine poškodil vůz a musel odstoupit.

Velká cena Belgie, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spa-Francorchamps:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:25:52,894, 2. Pérez (Mex./Red Bull) -17,841, 3. Sainz (Šp./Ferrari) -26,886, 4. Russell (Brit./Mercedes) -29,140, 5. Alonso (Šp./Alpine) -1:13,256, 6. Leclerc (Mon./Ferrari) -1:14,936, 7. Ocon (Fr./Alpine) -1:15,640, 8. Vettel (Něm./Aston Martin) -1:18,107, 9. Gasly (Fr./Alpha Tauri) -1:32,181, 10. Albon (Thaj./Williams) -1:41,900.

Nejrychlejší kolo: Verstappen.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 22 závodů): 1. Verstappen 284 b., 2. Pérez 191, 3. Leclerc 186, 4. Sainz 171, 5. Russell 170, 6. Hamilton (Brit./Mercedes) 146, 7. Norris (Brit./McLaren) 76, 8. Ocon 64, 9. Alonso 51, 10. Bottas (Fin./Alfa Romeo) 46.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 475, 2. Ferrari 357, 3. Mercedes 316, 4. Alpine 115, 5. McLaren 95, 6. Alfa Romeo 51, 7. Haas 34, 8. Alpha Tauri 29, 9. Aston Martin 24, 10. Williams 4.