Home Kalendárium Vítej, zlatý hattricku! David Moravec slaví padesátiny

Vítej, zlatý hattricku! David Moravec slaví padesátiny

FOTO - olympijskytym.cz

Opavský rodák, úspěšný hokejový útočník a oblíbený příležitostný spolukomentátor České televize David Moravec dnes slaví padesátiny. Do zlaté knihy českého sportu se zapsal především zlatým gólem na mistrovství světa v Německu před 22 lety.

Moravec je členem zlatého hokejového týmu na olympijském »Turnaji století« v Naganu a z mistrovství světa má dva tituly. S hokejem začínal ve Vítkovicích, později hrál i v Rusku, Švédsku, Finsku, Německu, na Slovensku a krátce v NHL. Ze světových šampionátů má ještě dva bronzy.

Nezapomenutelný ale navždy zůstane hlavně rok 2001. Tehdy atakoval český tým vysněný třetí titul v řadě. Finále hrál proti Finsku. Jenže právě tento duel se nevyvíjel vůbec dobře. Po dvou třetinách se šlo do kabin za stavu 0:2 pro Suomi. A nic nenasvědčovalo tomu, co mělo nastat v dalším průběhu klání. Ve 45. minutě totiž nejprve Martin Procházka snížil a pět minut před závěrečnou sirénou poslal duel do prodloužení Jiří Dopita. Byly to pořádné nervy! Ale jak to dopadlo, fanoušci sportu dobře vědí. Jeden z nejslavnějších gólů naší hokejové historie vstřelil v neuvěřitelném čase 70:38 David Moravec a na náměstích po celé republice se mohlo slavit tak bouřlivě jako po Naganu.

Nesmrtelnou hláškou se stal zejména výkřik komentátora Roberta Záruby po zlatém finálovém gólu »Vítej, zlatý hattricku!« A Moravec se stal nejužitečnějším hráčem celého světového šampionátu…

(koz)