Home Sport Vítr odvál Norům tituly, Češi čtvrtí! Zlato Francouzům a Italkám

Vítr odvál Norům tituly, Češi čtvrtí! Zlato Francouzům a Italkám

FOTO - biatlon.cz

AKTUALIZOVÁNO

Nevídaná věc se stala ve štafetě mužů na biatlonovém mistrovství světa v německém Oberhofu! Fantastické tři úseky předvedla česká reprezentace, která dokonce na začátku posledního úseku vedla! Jenže Jonáš Mareček pak na poslední položce musel na dva trestné okruhy. Navíc běžecky těm nejlepším nestačil a dovezl český tým na čtvrté příčce. Obrovská škoda. Nakonec tak vyhrála Francie před Norskem a Švédskem. Závod žen vyhrála Itálie před Německem a Švédskem, Češky po zakletém posledním úseku dojely sedmé.

V Oberhofu je vítr, poměrně teplo a prší. V pátek se objevily zmínky, že by kvůli příliš silnému větru mohly být štafety dokonce zrušeny nebo přesunuty, nakonec k tomuto černému scénáři ale nedošlo.

Michal Krčmář na první ležce sestřelil všech pět terčů bez zaváhání. Nor Christiansen musel dvakrát dobíjet, stejně tak Rakušan. Jedno dobíjení absolvoval Švéd a Ital. Na stojce Švýcar odstřílel čistě, jediný, komu se to povedlo! Krčmář musel jednou dobíjet, ale zvládl to, stejně jako Němec Strelow a Kanaďan Gow. Guigonnat hned dvakrát opravoval a Francie se propadla z prvního místa. Obrovské problémy pro Švédsko, Femling musel na trestný okruh! Trestnému okruhu se těsně vyhnul Christiansen, který musel třikrát opravovat a posledním nábojem sestřelil poslední terčík!

Francie předala první, Češi druzí (Krčmář Tomášovi Mikyskovi), třetí Švýcar Stalder, Německo ztrácelo na čtvrtém místě už takřka půl minuty. Kanada pátá, Rakousko šesté, sedmá byla Ukrajina a osmá Itálie. Norsko až na dvanáctém místě ztrácelo takřka minutu.

Na ležce Mikyska předvedl úchvatný kulomet a prchl svým dvěma soupeřům! Švýcar i Francouz museli jednou opravovat. Naopak Němec Kühn nechyboval ani jednou a už se blížil ke Švýcarovi. Nor Tarjei Bø odstřílel s nulou a posunul svou štafetu na osmé místo. Ital naopak dvakrát chyboval a propadl se. Švédsko další dvě opravy…

Dvě opravy na stojce pro Mikysku, Švýcar Finello musel na čtyři trestné okruhy! Němec šel na tři trestné okruhy! Norsko na jeden okruh.

Tomáš Mikyska se nakonec před předávkou ještě dostal před Francii a předal Jakubovi Štvrteckému na prvním místě! Se ztrátou 57 sekund se na předávku dostalo Švédsko. Itálie s Norskem bok po boku na čtvrtém a pátém místě.

Jacquelin předvedl na ležce dokonalou a rychlou střelbu. Štvrtecký ale nezůstal příliš pozadu. Sice si na první ránu počkal, ale i on smetl všech pět terčíků. Všech pět terčů smetl i Nor Sturla Holm Lægreid, který využívá zaváhání Švéda Nelina, jenž musel jednou opravovat. Ital Zeni musel třikrát opravovat, těžkou situaci ale zvládl a vyhnul se trestnému kolu. Nicméně nabral vysokou ztrátu na čtvrté Švédy. Němec a Švýcar odjížděli ze střelnice s nulou a výrazně se tyto týmy přiblížily elitní pětce.

Na stojce Jacquelin musel třikrát opravovat a na jedno trestné kolo. Štvrtecký obě opravy zvládl. Dal si na střelbě záležet a Francouz se mezitím vrátil z trestného okruhu. Nor Sturla Holm Lægreid musel na trestný okruh. Švéd Nelin toho využil dokonale a s jedinou opravou se dostal na třetí místo. Německo bez chyby, stejně jako Švýcarsko. Tyto štafety se posunuly na páté a šesté místo. Italové se propadají na sedmou příčku.

Štvrtecký předává Jonášovi Marečkovi do posledního úseku s náskokem 11 sekund na Francii, za kterou vyrazil Fillon Maillet. Za Norsko ale vyrazil za šestým zlatem Johannes Thingnes Bø.

Fillon Maillet zvládl jednu opravu a vyrazil na trať první, Mareček musel na dva trestné okruhy! Jenže třikrát musí opravovat také Norsko a Švédsko… Na rozdíl od Marečka to ale Johannes Thingnes Bø se Samuelssonem zvládli a dostávají se zpět na trať. Český reprezentant se k nim připojil po návratu z trestného okruhu. Toto trio ztrácí 52 sekund na vedoucí Francii. Jedna oprava pro Němce Reese, který nic ze své ztráty nestáhl.

Quentin Fillon Maillet na poslední stojce sestřelil v bleskovém tempu všech pět terčů. Johannes Thingnes Bø smetl všechny terče, avšak na Francouze ztrácí přes půl minuty. Švéd Samuelsson zvládl jednu opravu. Jonáš Mareček také jednou opravoval, ztrácel na Švéda 17 sekund. Až na pátém místě doběhlo Německo, které dnes muselo jít na pět trestných okruhů. A šesté bylo Švýcarsko, které dokonce absolvovalo šest trestných okruhů.

Úsek pro finiš je asi zakletý…

Tereza Voborníková přijela na první ležku devátá, jednou opravovala. Švédka Perssonová musela opravovat dvakrát, ztrácela 15 vteřin, ale na stojku už přijela jako první. A jako první také terče vyčistila hned po pěti ranách, stejně jako třeba Italka Comolová a Voigtová z Německa. Hned za Švédkou předávala Voborníková štafetu jmenovkyni Vinklárkové. Následovalo Norsko, Itálie, Německo, Francie a Finsko.

Na ležce Chevalierová-Bouchetová a Wiererová sestřelily rychle všech pět terčů, jednu opravu musely předvést Magnussonová s Tandrevoldovou. Hned dvě opravy absolvovaly Kebingerová s Vinklárkovou, které nabraly už přes půl minuty na soupeřky.

Na stojce Wiererová jen jednou opravovala a šla zpátky na trať na čele. Francie musela na jeden trestný okruh, Švédsko na dva a Norsko na tři. Němka Kebingerová naopak nechybovala ani jednou a dostala se díky tomu na třetí místo. Vinklárková sestřelila také všech pět terčů a posunula se na šesté místo, těsně za Finsko a Švédsko. Šestá také štafetu před Norkou Tandrevoldovou předala Markétě Davidové.

Poměrně neznámá jednadvacetiletá Italka Hannah Auchentallerová po pěti ranách na ležce opouštěla střelnici první, Chevalierová musela třikrát opravovat a vydala se zpět na trať spolu s Němkou Schneiderovou, která opravovala pouze jednou. Čistá střelba posunula Markétu Davidovou v průběžném pořadí před Švédsko na čtvrté místo. Finka naopak musela na trestný okruh, navíc po pádu ve sjezdu přišla o lyži…

Auchentallerová na stojce jednou opravovala a vrátila se na trať na prvním místě. Markéta Davidová musela na trestný okruh, Němka své dvě opravy zvládla. Davidová se vrátila na čtvrtém místě za Švédsko. Chevalierová totiž dlouho čekala na svou poslední ránu. Měla jen dvě opravy, ale strávila na střelnici o dobrou půl minutu déle, než by za normálních okolností měla.

Auchentallerová i přes svůj mladý věk zvládla svůj úsek na jedničku a předala jako první zkušené Lise Vittozziové, parádní střelkyni. Za těsně druhé Němky sprintovala Herrmannová-Wicková. Třetí předávalo Švédsko (Hanna Obergová), čtvrté Češky (Lucie Charvátová) a pátá Francie (Julie Simonová).

Italka po pěti rychlých ranách odjela z ležky první, o něco pomalejší byla Herrmannové-Wickové. Charvátová ale musela na dva trestné okruhy, Před Češky se tak prodralo Rakousko, Švýcarsko i Norsko. Charvátová se vrátila na trať osmá.

Ve stojce opět čistá rychlopalba Italky, naopak Němka se trápila a ztratila půl minuty. Švédka Obergová pět z pěti a ztrácela už jen 13 sekund na Němku. I Simonová odpálila pět z pěti, ale měla ztrátu na medaili 24 sekund. Charvátová musela na stojce dvakrát opravovat, což zvládla a bojovala o konečné sedmé místo se Švýcarkou Hackiovou-Grossovou.

Štafeta muži 4×7,5 km:

1. Francie (Guigonnat, Claude, Jacquelin, Fillon Maillet) 1:21:48,8 (1 trestné kolo + 9 dobíjení)

2. Norsko (Christiansen, T. Bø, Lægreid, J. T. Bø) +38,8 (2+14)

3. Švédsko (Femling, Ponsiluoma, Nelin, Samuelsson) +1:39,9 (1+13)

4. Česká repupblika (Krčmář, Mikyska, Štvrtecký, Mareček) +2:04,2 (2+10)

5. Německo (Strelow, Kühn, Rees, Doll) +3:51,8 (5+8)

6. Švýcarsko (Stalder, Finello, Hartweg, Wiestner) +4:08,1 (6+8)

7. Itálie (Bionaz, Giacomel, Zeni, Hofer) +4:22,9 (0+14)

8. Rumunsko (Buta, Šamajev, Coltea, Flore) +4:48,6 (0+13)

9. Slovinsko (Cisar, Dovžan, Fak, Vidmar) +4:48,7 (3+14)

10. Finsko (Ranta, Harjula, Seppälä, Hiidensalo) +5:08,8 (3+7)

11. Kanada (Gow, Runnalls, Pletz, Kiers) +5:32,3 (2+12)

12. USA (Doherty, Schommer, Germain, Bonacci) +5:38,6 (2+16)

13. Ukrajina (Pryma, Pidručnyj, Cymbal, Dudčenko) +5:51,1 (6+15)

14. Rakousko (Komatz, Unterweger, Jakob, Lemmerer) +6:00,4 (3+10)

15. Estonsko (Zahkna, Siimer, Ränkel, Heldna) +7:02,1 (4+13)

16. Litva (Kaukenas, Strolia, Dombrovski, Fomin) +7:26,6 (3+13)

17. Polsko (Nędza-Kubiniec, Guńka, Zawól, Jakiela) +8:13,9 (2+15)

18. Lotyšsko (Patrijuks, Mise, Rastorgujevs, Lusis) +8:48,0 (4+17)

19. Belgie (Langer, Claude, Beauvais, Mackels) +9:58,8 (4+20)

Tři štafety – Japonsko (Tačizaki, Odžima, Jamamoto, Nagaoka), Moldavsko (Makarov, Magazejev, Usov, Usov) a Kazachstán (Muchin, Kirejev, Djussenov, Sirik) byly dojety o kolo a ze závodu staženy.

Štafeta ženy 4 x 6 km:

1. Itálie (Comolová, Wiererová, Auchentallerová, Vittozziová) 1:14:39,7 (0+2)

2. Německo (Voigtová, Kebingerová, Schneiderová, Herrmannová-Wicková) +24,7 (0+6)

3. Švédsko (Perssonová, Magnussonová, E. Öbergová, H. Öbergová) +55,7 (2+11)

4. Francie (Jeanmonnotová, Chevalierová-Bouchetová, Chevalierová, Simonová) +1:31,6 (1+12)

5. Rakousko (Zdoucová, Gandlerová, Juppeová, Hauserová) +2:08,0 (0+12)

6. Norsko (Knottenová, Tandrevoldová, Femsteineviková, Olsbuová Røiselandová) +2:20,9 (4+13)

7. Česká republika (Voborníková, Vinklárková, Davidová, Charvátová) +2:45,1 (3+11)

8. Švýcarsko (Basergaová, Gasparinová, Gasparinová, Häckiová-Grossová) +2:45,6 (1+15)

9. Polsko (Mąková, Żuková, Jakielová, Sidorowiczová) +4:48,9 (0+16)

10. Estonsko (Ermitsová, Tomingasová, Külmová, Talihärmová) +5:20,8 (4+11)

11. Kanada (Moserová, Dicksonová, Peifferová, Lunderová) +5:23,7 (1+10)

12. Slovinsko (Klemenčičová, Repincová, Lampičová, Klemenčičová) +5:38,3 (3+12)

13. Finsko (Minkkinenová, Ederová, Kinnunenová, Jänkäová) +5:57,9 (1+11)

14. Ukrajina (Merkušynová, Džimová, Kypjačenkovová, Bilosjuková) +7:13,1 (3+8)

15. USA (Irwinová, Reidová, Levinsová, Dickinsonová) +7:56,0 (1+15)

16. Japonsko (Tačizakiová, Satová, Hačisukaová, Fukudová) +8:38,6 (0+12)

(zmk)