Po sezoně ozdobené řadou úspěchů si oštěpař Jakub Vadlejch užíval především spoustu času s rodinou. Při slavnostním vyhlášení ankety Atlet roku si ale uvědomoval, že mu volno brzy skončí. V přípravě na olympijskou sezonu 2024 nehodlá experimentovat, řekl stříbrný olympijský medailista z Tokia novinářům.

Vedle tuzemské a zahraniční dovolené strávil Vadlejch ve volnu hodně času i na kole. »Kolo mám hrozně rád,« svěřil se. S bývalým mílařem Jakubem Holušou, který se aktivně věnuje silniční cyklistice, se ale porovnávat nechce. »S ním se nikdy nebudu měřit. Váží o sto kilogramů míň než já, v tomto má výhodu,« usmíval se Vadlejch.

Pro jeho disciplínu není jízda na kole nejvhodnější doplňkovou aktivitou. »Ubírá to dynamiku a sílu. Během sezony nejezdím vůbec. Po sezoně to beru spíš na nabírání vytrvalostních sil,« poznamenal rodák z jihozápadních Čech.

Tam jezdí do kopců směrem na šumavskou Kvildu. »Kopce mám rád, sice je jedu pomalu, ale mám je rád. Kdysi, když jsem kolo zapojoval ještě více, tak jsem byl schopný jezdit třeba pět dní přes sto kilometrů. Takže vytrvalost mám, ale váhu mám taky,« dodal Vadlejch.

Blíží se mu začátek standardní zimní přípravy. »Všechno, myslím, ukazuje, že to děláme dobře. Že jsme na dobré cestě. Nic se měnit nebude. Jenom vydržet ideálně zdravý, překousat tréninkové dávky a pak ať se svět těší,« konstatoval.

Začne tradičně dvěma týdny ve Špindlerově Mlýně, pak se přesune na Kanárské ostrovy a v polovině, možná ke konci února se vydá na klíčové soustředění do Jihoafrické republiky. »Příprava bolí. Bude bolet. Ale já si tu bolest užívám. Opravdu každý moment kariéry zbožňuju a nikdy bych neudělal nic jinak,« řekl mnohonásobný medailista z vrcholných akcí, kterému ale velké zlato ve sbírce chybí.

Příští rok ho čeká evropský šampionát v Římě a především letní olympijské hry v Paříži. Mužský oštěp aktuálně patří ke kvalitním atletickým disciplínám. »Může překvapit naprosto kdokoliv. Jsou tři extrémně dobří Indové, Němci se budou chtít před Paříží i před Římem vrátit. Očekávám líté boje. Ale já se budu snažit úplně stejně připravit. Všichni budou chtít hodit maximum, ale já budu prostě chtít hodit o centimetr dál,« prohlásil Vadlejch.

Zatímco v roce 2022 přehodil devadesátimetrovou hranici, letos tato meta všem světovým oštěpařům odolala. »Je ukázka, že rok je každý jiný. Loni nás sedm kluků přehodilo 89, letos jsem byl jediný. Zkrátka letos se neházelo tak daleko. Příští rok může být o něčem jiném. Věřím, že devítka na začátku prostě bude,« dodal letošní král české atletiky.

(koz, čtk)

FOTO – ČAS/Soňa Maléterová

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here