Home Sport Ženy ve sportu mají novou asociaci na obhajobu svých práv a zájmů

Ženy ve sportu mají novou asociaci na obhajobu svých práv a zájmů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

České ženy, které se v různých rolích pohybují v tuzemském sportovním prostředí, mají podporu nového sdružení. Jejich práva a zájmy bude hájit a prosazovat Asociace českých žen ve sportu CZEWIS (Czech Women In Sport). Spolek plánuje působit nejen ve sportovní, ale také v podnikatelské a akademické sféře. Jeho předsedkyní je známá právnička zaměřená na sportovní právo Markéta Vochoska Haindlová.

Posláním nově založené organizace je usilovat o odstranění genderové diskriminace ve sportu, sportovní administrativě a organizacích, zvýšení zastoupení žen ve vedoucích funkcích ve sportu a v obecné rovině emancipace žen působících ve všech rolích a funkcích v rámci sportovního prostředí v Česku.

CZEWIS je připravena na základě mandátu svých členek navrhovat a prosazovat na státní úrovni legislativní změny, které povedou k zavedení povinných kvót a zvýšení celkového počtu žen v rozhodovacích orgánech a ve správě sportu na všech úrovních.

»Ve světě už vznikly, nebo aktuálně vznikají iniciativy na podporu role žen, které se pohybují ve sportovním prostředí. I s ohledem na absenci adekvátního zastoupení žen aktivních ve sportovním prostředí v ČR jsme se rozhodly založit CZEWIS. Naším cílem je podporovat změnu na všech úrovních sportovního spektra – budeme usilovat o větší zapojení aktivních, výkonnostních či rekreačních sportovkyň, žen působících v rámci trenérsko-pedagogických procesů, nebo žen v organizaci, správě a administrativě sportovních spolků,« uvedla v tiskové zprávě Vochoska Haindlová.

(čtk)